• پنجشنبه ۲۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-4394-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده ولی فقیه در استان قزوین:

هر نماز جمعه یک انقلاب و راهپیمایی عظیم است

نماینده ولی فقیه در استان قزوین در دیدار اعضای ستاد نماز جمعه قزوین گفت: هر نماز جمعه یک انقلاب و راهپیمایی عظیم برای تعظیم شعائر الهی و اثرگذاری بیشتر در جامعه است و اگر به این معنا یقین داشته باشیم و بر مبنای آن برنامه‌ریزی کنیم، شاهد اتفاقات مطلوب‌تر خواهیم بود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در دیدار اعضای ستاد نماز جمعه قزوین که در دفتر نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، یاد و خاطره مرحوم آیت‌الله باریک‌بین را گرامیداشت و اظهار کرد: مرحوم آیت‌الله باریک‌بین زحمات بسیار زیادی را برای شکل‌گیری و ادامه باشکوه نماز جمعه متحمل شدند و از خدای متعال برای ایشان علو درجات را مسألت داریم.

وی در ادامه با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص اهمیت نماز جمعه، تصریح کرد: رهبر فرزانه انقلاب نماز جمعه را قرارگاه معنوی، تقوایی، بصیرتی، فرهنگی و ایمانی معرفی کرده‌اند و این تعریف ایشان جایگاه عظیم نماز جمعه و اهمیت کار شما را به خوبی نشان می‌دهد.

امام جمعه قزوین با تأکید بر اینکه باید تعریف و تفسیرهای رهبری از نماز جمعه را با جدیت بیشتری پیگیری کنیم، خاطرنشان کرد: اگر مطالبات رهبری را در حوزه نماز جمعه با جدیت دنبال و اجرایی نکنیم، کارها تشریفاتی شده و اثر مطلوب خود را از دست خواهند داد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اذعان کرد: هر نماز جمعه یک انقلاب و راهپیمایی عظیم برای تعظیم شعائر الهی و اثرگذاری بیشتر در جامعه است و اگر به این معنا یقین داشته باشیم و بر مبنای آن برنامه‌ریزی کنیم، شاهد اتفاقات مطلوب‌تر خواهیم بود.

وی میزان اثرگذاری نماز جمعه را مستلزم «شناخت دقیق جایگاه نماز جمعه» و «همخوانی و هم‌افزایی اعضای ستاد نماز جمعه» با اهداف و برنامه‌های این نهاد انقلابی و مردمی دانست و افزود: اگر همه کسانی که در عرصه نماز جمعه فعالیت می‌کنند، این دو رسالت را سرلوحه کار خود قرار دهند، شاهد تحولات عظیم در این عرصه خواهیم بود و در نهایت دغدغه‌های رهبری محقق خواهد شد.

آیت‌الله عابدینی در فراز دیگری از سخنان خود اقامه نماز را معروف بزرگی دانست که مانع از بروز منکرها خواهد شد و یادآور شد: اقامه نماز تنها نماز خواندن نیست زیرا اگر نماز در جامعه اقامه شود منکرات کنار رفته و معروف‌ها تقویت خواهند شد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اقامه نماز را یکی دیگر از رسالت‌های فعالین عرصه نماز جمعه برشمرد و افزود: فعالین عرصه نماز جمعه باید با تمام تلاش دغدغه دین و اقامه نماز داشته باشند و برای تحقق این هدف از هیچ تلاشی فروگذار نشوند.

وی فعالیت‌ها و برنامه‌های ستاد نماز جمعه قزوین را حرکتی رو به جلو و همراه با پیشرفت دانست و با اشاره به افزایش چشم‌گیر حضور مردم در نماز عید فطر و عید قربان، عنوان کرد: خوشبختانه هر سال شاهد افزایش جمعیت در نماز عید فطر و عید قربان هستیم و ضروری است هر سال بلافاصله بعد از نماز عید فطر و عید قربان برای سال آینده برنامه‌ریزی کنیم.

امام جمعه قزوین بر جذب هر چه بیشتر مردم به نماز جمعه تأکید کرد و گفت: ستاد نماز جمعه باید جاذبه های ایجاد کند تا هر روز شاهد افزایش جمعیت نمازگزاران جمعه باشیم.

آیت‌الله عابدینی در بخش پایانی سخنان خود بر الگوگیری از تجارب ستادهای موفق نماز جمعه سراسر کشور و انتقال تجربیات موفق ستاد نماز جمعه قزوین به سایر شهرها تأکید کرد.

افزایش 6 برابری جمعیت نماز گزاران در نماز عید قربان در قزوین

در ابتدای این دیدار آقای علی شفیعی‌شاد، رئیس ستاد نماز جمعه قزوین اظهار کرد: با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب، رویکرد ستاد نماز جمعه صرفا برگزاری نماز جمعه نیست، بلکه حقیقتاً به معنای اقامه نماز است.

وی تصریح کرد: رهبری انقلاب اسلامی نماز جمعه را قرارگاه فرهنگی، بصیرتی و اخلاقی و قلب فرهنگی هر شهر معرفی کرده‌اند که باید روحیه معنویت، تقوا و ایمان را در شهر تقویت کند.

رئیس ستاد نماز جمعه قزوین افزود: قسمت عمده تحقق این رسالت که دغدغه جدی رهبری است، بر عهده ستاد نماز جمعه است و با همدلی و وفاق محقق خواهد شد.

این مسئول در ادامه به برخی از اقدامات انجام شده در ستاد نماز جمعه قزوین اشاره و یادآور شد: تشکیل و راه‌اندازی معاونت پژوهشی یکی از اقدامات ستاد نماز جمعه بوده که کارهای پژوهشی خوبی در حوزه نماز جمعه، خطبه‌ها و فرآیندها صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه در این مدت حدود 2 هزار طرح گرافیکی طراحی و منتشر شده است، ابراز کرد: در حوزه نشر و رسانه، نشریه جماعت به عنوان کاری فاخر و بی‌نظیر منتشر شد و بنا داریم در دور جدید این نشریه را به همراه چند نشریه دیگر به صورت الکترونیک در اختیار مخاطبان قرار دهیم.

شفیعی‌شاد اضافه کرد: در نماز عید فطر نسبت به سال قبل افزایش 10 برابری و در نماز عید قربان افزایش 6 برابری جمعیت را شاهد بودیم.

رئیس ستاد نماز جمعه قزوین به برنامه‌های پیش روی ستاد نماز جمعه قزوین هم اشاره و عنوان کرد: طرح روستاها با رویکرد رفع موانع حضور مردم روستاهای اطراف قزوین در نماز جمعه در دست اجرا است که امیدواریم به زودی محقق شود.

وی ابراز کرد: طرح میعاد دانش‌آموزی طرح دیگری است که تفاهم نامه‌ آن با آموزش و پرورش صورت گرفته و بنا داریم در این طرح زمینه حضور هدفمند دانش‌آموزان را در نماز جمعه فراهم نماییم.

در پایان ضمن تجلیل از اعضای ستاد نماز جمعه، طی حکمی رضا مروتی به عنوان معاون فرهنگی ستاد نماز جمعه قزوین منصوب شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: