• پنجشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-4292-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : گفتگو

برگزاری نماز عید فطر به‌صورت متمرکز موجب وحدت است

دبیر ستاد نماز عید فطر قزوین گفت: اگر نماز جماعت به‌صورت متمرکز برگزار شود آثار و برکات زیادی دارد که اصلی‌ترین آن حفظ وحدت و انسجام است.

علی شفیعی شاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین،
با اشاره به اهمیت برگزاری نماز عید فطر به‌صورت متمرکز، تصریح کرد: نماز عید فطر اگر به‌صورت متمرکز و محوری در یک مکان برگزار شود ثمرات و شکوه بیشتری خواهد داشت.

وی افزود: ممکن است نماز عید فطر در مساجد محلات مختلف با تعداد 50 تا 500 نفر به‌صورت پراکنده برگزار شود اما اگر نماز عید به‌صورت متمرکز باشد جمعیت کثیری در یک محل قرار می‌گیرند که تأثیرات فرهنگی، رسانه‌ای، روحی و روانی بسیاری را به همراه دارد.

دبیر ستاد نماز عید فطر قزوین اظهار کرد: نمازهای عیدین و نماز جمعه بر مبنای فقه اگر توسط حاکم فقیه برگزار شود بهتر است که دیگران نماز را برگزار نکنند چراکه باعث پراکندگی می‌شود، با توجه به این مسائل اصل توجه بر وحدت و انسجام است.

وی یادآور شد: در چند سال اخیر تصمیم بر این گرفته‌شده که به برگزاری نماز عید فطر به‌صورت متمرکز به‌صورت جدی توجه شود، برگزاری نماز در مساجد دیگر اشکالی ندارد اما محل اصلی برگزاری نماز عید فطر همانند نماز جمعه در مسجدالنبی(ص) برگزار می‌شود.

شفیعی شاد خاطرنشان کرد: برای انتخاب مسجد جلسات مختلفی برگزار شد و مکان‌های دیگری هم بود که نقاط ضعف و قوت شناسایی و درنهایت مسجد النبی(ص) انتخاب شد و نماز عید فطر ساعت 7 صبح برگزار می‌گردد که بعدازآن خطبه‌های نیز خوانده می‌شود.

وی بیان کرد: برای حضور باشکوه مردم در این مراسم عبادی با سازمان اتوبوس‌رانی هماهنگی لازم صورت گرفته است که در خیابان‌ها و میدان‌ها اصلی شهر ایاب و ذهاب نمازگزاران را از ساعت 6 صبح به‌صورت رایگان انجام دهد در این زمینه از حداکثر ظرفیت استفاده‌شده است.

دبیر ستاد نماز عید فطر قزوین خاطرنشان کرد: برای افرادی که نیز با وسیله شخصی می‌آیند با شهرداری هماهنگ شده است که مردم بتوانند به‌صورت رایگان یا نیم‌بها از 5 پارکینگ در خیابان امام خمینی(ره) استفاده کنند تا دسترسی به مسجد راحت باشد.

وی افزود: در حوزه نیروی راهور و نیروی انتظامی نیز هماهنگی لازم صورت گرفته است آن‌ها هم حداکثر حضور و بهره‌برداری رادارند تا نظم و ترافیک را سامان دهند.

شفیعی شاد خاطرنشان کرد: حدود 3 سال است که بحث متمرکز شدن نماز عید فطر آغازشده است؛ در سال اول سیاست ما تمرکز جدی نبود و حدود هزار تا هزار و 500 نفر در مسجد النبی(ص) شرکت کردند، سال گذشته که معنا متمرکز بودن نماز مطرح شد حدود 10 هزار نفر در این مراسم شرکت کردند امیدواریم که امسال نیز باشکوه برگزار شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: