• دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 982-2791-5
  • خبرنگار : 59024
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک استاد دانشگاه گفت:

جلوگیری از تجاوز به حریم رودخانه‌ها راهی برای مقابله با سیل

یک استاد دانشگاه گفت: تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌ها در همه جای ایران دیده می‌شود؛ یکی از آثار این تجاوز بروز سیلاب است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، علیرضا شکوهی لنگرودی عضو هیئت‌علمی گروه مهندسی آب دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در نشست علمی «خاستگاه سیلاب‌های اخیر» که امروز در سالن اجتماعات خوارزمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به سیل آق‌قلا تصریح کرد: سیل گلستان بسیار وسیع بود اما می‌توانستیم آن را پیش‌بینی کنیم؛ نظیر این سیل را ۶۰ سال پیش استان گلستان تجربه کرده بود.

وی افزود: شروع بارش باران از روز ۲۶ اسفندماه بود و در روز چهارشنبه ۲۹ اسفند ورودی سد وشمگیر در نزدیکی شهرستان آق‌قلا از ۲۲۰ مترمکعب به نزدیک ۴۲۰ مترمکعب رسید.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: متأسفانه سیستم‌های پیش‌بینی سیل در شهر گرگان بسیار ضعیف هستند و آن‌طور که باید به‌روزرسانی و تقویت نمی‌شوند و بودجه مناسبی به آن‌ها اختصاص داده نشده است.

وی عنوان کرد: ۱۷۰۰ کیلومتر از رودخانه‌های موجود در استان گلستان نیاز به لایروبی دارند که متأسفانه زمان وقوع سیل فقط ۱۸۰ کیلومتر آن لایروبی شده بود ضمن اینکه تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌ها در همه جای ایران دیده می‌شود؛ همین امر منجر به بروز سیلاب می‌شود.

لنگرودی بیان کرد: در نواحی مسطح، جاده‌ها و راه‌آهن باید بلندتر از زمین‌های اطراف ساخته شوند، و اگر محل عبور جریان سیلاب از آبراه‌ها درست تشخیص داده نشود؛ در هنگام سیل، خطوط راه‌آهن و جاده‌ها به‌صورت یک مانع و درواقع یک سد مقابل سیلاب عمل می‌کند، به نظر می‌رسد در منطقه سیل‌زده علی‌الخصوص شمال و شمال غربی آق‌قلا چنین مشکلی وجود داشته است.

وی در این برنامه تصریح کرد: چند ماه زمان نیاز است تا دوباره آق‌قلا ساخته شود، مسئولین باید بیاموزند قبل از بحران اقدامات احتیاطی را اجرا کنند تا صدمات جدی و بعضاً جبران‌ناپذیر ناشی از فجایع طبیعی را کاهش دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: