• دوشنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-1990-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

بافت‌های فرسوده و ترافیک مهم‌ترین نقطه‌ضعف ما در برابر زلزله/ 70 درصد واحدهای آموزشی قزوین در برابر زلزله مقاوم هستند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین گفت: طی مانور برگزارشده در استان قزوین، نقطه‌ضعف ما در برابر زلزله بافت‌های فرسوده و راه‌های عبوری باریک بوده، درواقع ترافیک از نقطه‌ضعف‌های قزوین در برابر زلزله است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، علی فرخ‌زاد در کارگاه آموزشی مدیریت بحران که به مناسبت روز ایمنی در برابر زلزله، صبح امروز در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد، تصریح کرد: ۵ دی‌ماه سالروز زلزله بم است که بیش از ۳۰ هزار نفر در آن حادثه جان خود را از دست دادند.

وی افزود: هرساله برای یادآوری این حادثه برنامه‌های مختلفی در سطح کشور صورت می‌گیرد، اما امسال زلزله کرمانشاه، کرمان و کرج  نیز در همین ایام رخ داد، این حوادث درواقع تلنگری  برای ما بود که آمادگی بیشتری برای مقابله با زلزله پیدا کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اظهار کرد: این کارگاه با حضور مدیران و برخی از کارکنان دستگاه‌های امدادرسان و اجرایی برگزارشده است، چراکه اگر حادثه‌ای اتفاق بیافتد این جمع باید امدادرسانی کند بنابراین باید آموزش‌ها به‌روزرسانی شود.

وی با اشاره به برگزاری مانور زلزله در قزوین بیان کرد: روز گذشته با همکاری هلال‌احمر، پلیس، پزشک قانونی و سایر دستگاه‌های امدادرسان و اجرایی مانوری در محله امامزاده حسین(ع) قزوین برگزار شد، با این مانور ما نقاط ضعف و میزان آمادگی استان در برابر زلزله 6 ریشتری بررسی شد.

فرخ‌زاد یادآور شد: روز گذشته یکی از نقاط ضعف ما بافت فرسوده و ترافیک بود، در محله‌ای که مانور برگزار شد خیابان‌ها و کوچه‌ها امکان تردد ماشین‌های سنگین را نداشتند به‌طوری‌که ۲ ورودی در آنجا وجود داشت که چند ماشین سنگین نمی‌توانستند هم‌زمان ورود پیدا کنند برای حل این مشکل باید نقشه راه ایجاد کنیم.

وی افزود: این مشکلات را باید امروز که در آرامش قرار داریم بررسی و راه‌حل آن را پیدا کنیم تا زمان اضطرار بتوانیم به‌درستی با مشکلات روبه‌رو شویم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خاطرنشان کرد: در زلزله اخیر که در کرج اتفاق افتاد و در قزوین نیز احساس شد، شاهد آمار بالایی از مصدومان بودیم که به خاطر ترس و فرار از زلزله آسیب دیدند؛ در حال حاضر یکی از مشکلات ما عدم شناخت کافی مردم نسبت به زلزله و چگونگی مقابله با آن است.

وی تأکید کرد: اغلب مردم به توصیه‌هایی که مسئولین می‌گویند گوش نمی‌دهند؛ امروز اگر زلزله اتفاق بیافتد همه مردم به سمت خروجی حرکت می‌کند که این امر  ناشی از عدم شناخت زلزله است؛ مردم باید بدانند که  در زلزله فرصت فرار وجود ندارد.

فرخ‌زاد اظهار کرد: ما باید در اولین گام زلزله را به مردم بشناسانیم، همه دستگاه‌ها باید پای‌کار بیایند و آموزش‌وپرورش و ائمه جماعت باید نهضت فرهنگ زلزله را ایجاد کنند و در حوزه فرهنگ‌سازی و آموزش ورود پیدا کنند.

وی بیان کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که به‌وفور وجود دارد مشکل سازه است؛ در زلزله اخیر کرمانشاه نیز شاهد ضعف سازه‌ها بودیم درواقع در مسکن مهر سازه‌ها خسارت چندانی ندیده بود و مشکل اصلی عدم مهاربندی درست دیوارهای جانبی بود که با پیش‌بینی به‌موقع می‌توانستیم از خسارات بالا جلوگیری کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خاطرنشان کرد: مهاربندی دیوارهای جانبی هزینه زیادی ندارد بلکه عدم شناخت مهندسین از اهمیت این موضوع سبب شده است که به آن توجه نشود، ناظرین حتماً باید به مهاربندی توجه کنند با توجه به این موضوع می‌توانیم جلوی خسارت را بگیریم.

فرخ‌زاد در ادامه با اشاره به وضعیت ساختمان‌های استان قزوین تصریح کرد: ۷۰ درصد از واحدهای آموزشی استان در برابر زلزله مقاوم هستند درواقع ما ۱۴۰۰ واحد آموزشی داریم که از این تعداد ۹۰۰ واحد مقاوم هستم و مقاوم‌سازی  باقی آن نیز در برنامه ششم توسعه است.

وی بیان کرد: مراکز درمانی ما نیز مقاومت نسبتاً خوبی دارند؛ 4 مرکز درمانی ما اگرچه قدمت بالایی دارند و به‌ظاهر مقاومت بالایی ندارند اما با پشت‌سر گذاشتن چند زلزله در طی زمان، نشان دادند که نسبتاً مقاوم هستند، همچنین  بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی، بیمارستان الحاقی شهید رجایی و بیمارستان الوند که در حال تأسیس است نسبت به زلزله مقاوم هستند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تصریح کرد: استان قزوین یکی از ۸ استان‌هایی است که در زلزله کرمانشاه به‌عنوان معین انتخاب شد و بازسازی گیلان غرب را بر عهده گرفته است، هلال‌احمر قزوین نیز معین قصر شیرین بود و امدادرسانی توسط آن‌ها اتفاق افتاد.

وی افزود: ما نشان دادیم که همواره بعد از زلزله و بعد از بازسازی خوب عمل کردیم، اما ۴۸ ساعت اول دارای اهمیت بالایی است که ما باید برای این ۴۸ ساعت آمادگی خود را بیشتر کنیم.

انتهای پیام