• سه شنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-692-5
  • منبع خبر : گفتگو
  • چاپ

یک فعال فرهنگی قزوین:

قیام 7 دی نقطه عطف قزوین در تاریخ انقلاب اسلامی/همه کوتاهی کرده‌ایم

یک فعال فرهنگی قزوینی با تأکید بر اینکه باید تاکنون حداقل 10 جلد از مستندات تاریخ انقلاب قزوین جمع می‌شد، گفت: قیام 7 دی مردم قزوین نقطه عطف این شهر در تاریخ انقلاب است که در این خصوص کوتاهی و غفلت شده است و این غفلت خسارات زیادی را به همراه خواهد داشت.

مرتضی روزبه فعال انقلابی قزوین، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، با اشاره به قیام 7 دی‌ماه سال 57 قزوین اظهار کرد: در طول دوران تاریخ انقلاب اسلامی روزهایی از جمله 15 خرداد، 17 شهریور و امثال آن وجود دارد که به‌عنوان نقطه عطف محسوب می‌شود از این رو قیام 7 دی قزوین هم یکی از همان روزهای ماندگار انقلاب محسوب می‌شود. 

وی افزود: قزوین با پیشینه پربار و درخشان در حوزه فعالیت‌های و داشتن چهره‌های انقلابی همواره به‌عنوان شهری مطرح برای بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های انقلابی کشور بود. 

روزبه با بیان اینکه در تدوین تاریخ انقلاب اسلامی قزوین همه کوتاهی کردیم، گفت: باید تاکنون مستندات زیادی از عکس، فیلم، دست‌نوشته و خاطرات برای انتقال به نسل‌های آینده جمع‌آوری و تدوین می‌شد اما در این خصوص خیلی کوتاهی شد. 

وی ادامه داد: قیام 7 دی دارای جنبه‌های تلخ و شیرین در کنار هم بود که جنبه تلخ آن حمله به مردم و شهر برای سرکوبی قیام را می‌توان نام برد که در نتیجه آن عده‌ای به شهادت رسیدند و اسناد آن نیز وجود دارد. 

این فعال انقلابی تصریح کرد: یکی از نقاط شیرین قیام 7 دی قزوین را می‌توان به جدا شدن تعدادی از بدنه ارتش و پیوستن آن‌ها به مردم دانست که آن‌ها به نزد مردم آمده و خبر تصمیم ارتش برای سرکوبی و حمله به مردم را اعلام کردند تا مراقبت لازم انجام شود. این حادثه خیلی عجیبی بود و شرایط به‌گونه‌ای بود که بعد از شنیدن این خبر هر کسی در هر جایی بود باقی ماند و مساجد و خانه‌ها میزبان آن‌ها شدند.

وی اضافه کرد: همچنین تجلی وحدت و انسجام مردم دیگر جنبه شیرین این قیام به شمار می‌رفت که در آن شرایط سخت کمک‌حال هم بوده و صحنه‌های زیبایی را در آن لحظات سنگین شهر می‌آفریدند و سردی هوای زمستان را به گرما تبدیل می‌کردند.

روزبه بیان کرد: قیام 7 دی مردم قزوین را باید نقطه عطف این شهر در تاریخ انقلاب عنوان کرد که به پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن‌ماه سال 57 متصل شد. 

وی با اشاره به اینکه باید تاکنون حداقل 10 جلد از مستندات تاریخ انقلاب قزوین جمع می‌شد، خاطرنشان کرد: امروز بسیاری از چهره‌های اصیل انقلاب از جمله مرحوم آیت‌الله باریک‌بین، مرحوم آیت‌الله ابوترابی و مرحوم خاکساران که نقش اساسی در روند اثرگذاری انقلاب داشتند را از دست داده‌ایم. 

این فعال فرهنگی قزوینی عنوان کرد: مسئولان باید مسئولیت خود را در قبال نشان دادن تاریخ انقلاب قزوین انجام دهند و حتماً به این مسئله مهم پرداخته شود که متأسفانه در این خصوص کوتاهی بسیار شده است و حتی خود من معترفم که در دوران مسئولیت خود در استان در این زمینه با وجود تلاش‌های صورت گرفته، به سبب موانع زیاد پیش رو کوتاهی انجام‌شده است.

وی تأکید کرد: همچنین افرادی که در صحنه‌های مختلف انقلاب نقش‌آفرینی کرده و حضور داشتند که نباید دست روی دست گذاشت چراکه تا می‌توانند باید این اطلاعات استخراج و جمع‌آوری کرده و نگذارند این اطلاعات در سینه‌ها باقی بماند.

روزبه با بیان اینکه باید مدارک، خاطرات و اسناد قزوین هر چه زودتر تدوین شود، تصریح کرد: اقدامات انجام‌شده کفایت نمی‌کند و نیاز است که اقدام جدی‌تری برای این مسئله برداشته شود. 

این فعال سیاسی یادآور شد: نقطه عطف تاریخی قزوین در قبل از انقلاب را می‌توان قیام 7 دی دانست و بعد از انقلاب نیز سفر مقام معظم رهبری به قزوین در 25 آذر است که باید این دو روز برجسته شود. 

 وی بیان کرد: متأسفانه در خصوص هر دو کوتاهی شده است درحالی‌که این دو روز می‌توانست به‌عنوان روزهای شاخص به نقطه جهش و عطف تبدیل شود و این غفلت خسارات زیادی را به همراه خواهد داشت.  

روزبه ادامه داد: با تدوین وجمع آوری مستندات تاریخ انقلاب قزوین نسل جوان خواهند دانست که این شهر چه نقش مهمی در روند انقلاب اسلامی داشته و با اهداف انقلاب آشناتر می‌شوند. 

این فعال انقلابی قزوین در پایان با بیان اینکه اگر امروز ناهنجاری‌ها و یا مسائلی از جمله ترویج روحیات اشرافی‌گری در جامعه وجود دارد، نشان از انحراف از خط انقلاب اسلامی است، خاطرنشان کرد: نباید این خطاها را به‌پای انقلاب اسلامی نوشت لذا افراد انقلابی باید جلودار ترویج چنین تفکرات سوئی باشند و اهداف اصیل انقلاب را بازگو و نهادینه کنند. 

انتهای پیام