• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-994-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

به‌منظور تبیین قیام تاریخی 7 دی قزوین؛

مجموعه داستان کوتاه «هفت زِمَستان» در مرحله تدوین است

نویسنده و محقق حوزه دفاع مقدس با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای تدوین مجموعه داستان کوتاه با محوریت قیام 7 دی قزوین گفت: مجموعه «هفت زِمَستان» گزیده داستان‌های کوتاه با نگاهی تازه به موضوع واقعه هفت دی 1357 قزوین است که اقدام خوبی برای بررسی و نشان دادن تلاش مردم قزوین در تاریخ انقلاب اسلامی است.

«روح‌الله شریفی» نویسنده و محقق حوزه دفاع مقدس، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: بازروایی حوادث تاریخ انقلاب اسلامی به زبان داستان یکی از بسترهای مناسب برای ادای دین هنرمندان و نویسندگان به مفاخر ایثار و شهادت قزوین در دوران انقلاب و دفاع مقدس است.

وی تصریح کرد: داستان‌نویسی می‌تواند بخشی از شکاف بین نسلی موجود در مسیر انقلاب را ترمیم و وقایع را در ذهن مخاطبان جاودانه کند. باید اعتراف کنیم که زنده کردن آن دوران در تاریخ شفاهی سخت است چراکه به دلیل اهمیت استناد باید هر آنچه راوی می‌گوید را مورد توجه قرار داد. ازاین‌رو دست نویسندگان تا حدودی بسته است.

شریفی بیان کرد: با این حال در عرصه داستان‌نویسی دست نویسنده باز است و آن‌ها می‌توانند با استفاده از عنصر خیال از جنبه‌هایی جدید و مؤثر وقایع انقلاب را روایت کنند بااین‌حال برای اثرگذاری بهتر و مؤثرتر توصیه اکید انجام بررسی‌ها و پژوهش‌های لازم در این عرصه است.

نویسنده کتاب روزشمار دفاع مقدس استان قزوین با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای تدوین مجموعه داستان کوتاه با محوریت قیام 7 دی قزوین گفت: مجموعه «هفت زِمَستان» گزیده داستان‌های کوتاه با نگاهی تازه به موضوع واقعه هفت دی 1357 قزوین است که اقدام خوبی برای بررسی و نشان دادن تلاش مردم قزوین در تاریخ انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: تمرکز مجموعه نویسندگان مجموعه داستان کوتاه «هفت زمستان» تولید اثری باکیفیت، ملموس و دارای توصیفاتی روشن و از زوایای دید متفاوت و متنوع بود لذا می‌توان آن را مجموعه‌ای ستودنی دانست که به همت حوزه هنری استان قزوین در حال تدوین است.

این نویسنده و محقق حوزه دفاع مقدس با اعلام اینکه در این مجموعه به واقعه قیام مردم قزوین در 7 تا 11 دی‌ماه سال 57 اشاره می‌شود، عنوان کرد: این مجموعه که شامل 12 داستان کوتاه از 9 نویسنده قزوینی است، در مراحل کارشناسی قرار دارد و پس از تائید منتشر خواهد شد.

شریفی با اشاره به پژوهش‌های صورت گرفته برای بررسی همه‌جانبه قیام 7 دی خاطرنشان کرد: بعد از شروع پروژه مجموعه داستان کوتاه «هفت زِمَستان» متوجه شدیم این قیام قزوین محدود به دو روز ششم و هفتم دی 57 نیست و تا 11 دی‌ماه ادامه داشت لذا پژوهش‌های لازم برای تکمیل دامنه اطلاعات از این شهر در آن دوران گسترش یافت.

وی افزود: قزوین به‌ویژه در 11 دی‌ماه به شهری جنگ‌زده تبدیل می‌شود و تانک‌های رژیم شاهنشاهی در کنار رگبار مسلسل‌ها مردم را به خاک و خون می‌کشند و عده بسیاری مفقود، مجروح و مصدوم می‌شوند.

این محقق بیان کرد: نیاز است این قیام در تاریخ انقلاب اسلامی به‌عنوان روزی شاخص ویژه قزوین ثبت شود اما هنوز در این خصوص کار دقیق و پژوهش کامل که به‌تمامی عوامل این رخداد تاریخی بپردازد، انجام نشده است.

این نویسنده حوزه دفاع مقدس در پایان بیان کرد: هنوز روایت افراد طرف مقابل مثل عوامل حکومت‌نظامی، ژاندارمری، شهربانی و لشکر 16 زرهی و ساواک و حتی سازمان مجاهدین شنیده نشده است. لذا نیاز است کار پژوهشی کاملی در این خصوص به‌منظور جمع‌آوری تاریخ شفاهی این برهه از تاریخ صورت بگیرد تا با کالبدشکافی کامل زوایای پیدا و پنهان این قیام مشخص شود.


انتهای پیام