• دوشنبه ۱۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-1394-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

دیدار خبرنگاران ایسنا قزوین با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

خبرنگاران خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قزوین با حضور در دفتر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین در نشست صمیمانه‌ای با محمدعلی حضرتی دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در این دیدار با اشاره به اهمیت فرهنگ‌سازی در حوزه میراث فرهنگی تصریح کرد: میراث فرهنگی تنها در حوزه بناهای تاریخی و معماری خلاصه نمی‌شود بلکه میراث فرهنگی دربرگیرنده آداب رسوم کهن و گویش‌ها نیز بوده که در حال از بین رفتن است.

وی با تأکید بر کم رنگ شدن میراث معنوی و ناملموس افزود: با رشد شهرنشینی و پدیده مهاجرت و تأمین نسبی رفاه و توسعه در برخی از جنبه‌های زندگی مردم آسیب‌های بسیاری به حوزه میراث معنوی و ناملموس وارد شده؛ کم‌رنگ شدن آئین‌ها، سنت‌ها و رسوم متنوع و کهن، بی‌میلی جوانان نسبت به برگزاری و یادگیری آئین‌ها و هنرهای سنتی نیز از نشانه‌های آن است. یکی از این رسوم که به فراموشی سپرده‌شده، رسم نوروزخوانی است که بسیار مورد استقبال مردم بود اما تقريباً‌ این رسم در حال حاضر اجرا نمی‌شود و متأسفانه بسیاری از آداب ‌و رسوم ما دیگر وجود ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین ضمن اشاره به اهميت پرداختن به صنايع‌دستی كه نمود ديگری از ميراث فرهنگی محسوب می‌شود، گفت: اگر كمی دقيق نگاه كنيم خواهيم ديد كه در روزگار كنونی بسياري از مردم مناطق مختلف قزوين لباس‌های يك شكل می‌پوشند؛ در صورتی كه در گذشته چنين نبود و فرهنگ و آداب رسوم هر منطقه‌ را می‌توانستیم از طريق نوع لباس پوشيدن مردم آن منطقه بشناسیم.

محمدعلی حضرتی یادآور شد: احیا تمامی مظاهر ميراث فرهنگی نیاز به فرهنگ‌سازی و آگاهی مردم دارد که نقش مهم و و تأثیرگذار رسانه‌ها در این زمینه می‌تواند نتایج مطلوبی در معرفی شایسته آداب و رسوم و احیای مواریث ارزشمند فرهنگی به دنبال داشته باشد.

رسالت رسانه‌ها برای احيای تاريخ، فرهنگ و هنر قزوين

زهرا عبداللهی سردبیر ایسنا منطقه قزوین، نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: با توجه به بالا بودن ظرفیت تاریخی و گردشگری شهر قزوین و اهمیت گردشگری در رونق اقتصادی استان این خبرگزاری آمادگی دارد هرگونه تعامل سازنده را با میراث فرهنگی داشته باشد.

وی ادامه داد: رسانه‌ها با توجه به نقش مهمی که در فرهنگ‌سازی دارند می‌توانند به‌عنوان بازوان توانمند در عرصه فرهنگ و گردشگری تأثیرگذار باشند، در همين راستا ایسنا می‌تواند با بضاعت‌های خود در بخش های عكس،‌ خبر، گزارش و چندرسانه‌ای برای احيای هويت قزوين با میراث فرهنگی همراه شود.

عبداللهی در پایان افزود: تعامل با میراث فرهنگی و سایر مدیران استان، گامی مهم در راستای انعکاس هرچه بهتر فعالیت‌های مسئولان در عرصه خدمت‌رسانی خواهد بود.

انتهای پیام