• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-2494-5
  • منبع خبر : گفتگو
  • چاپ

مجید بالدران تأکید کرد:

تأثیر جشنواره‌ها در شکوفایی استعدادهای ادبی استان قزوین

یک نویسنده گفت: در یخبندان فعلی فضای ادبی استان قزوين، جشنواره می‌تواند تأثیر بسزایی در شکوفایی استعدادهای ادبی داشته باشد.

مجید بالدران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: فضای ادبی استان نسبت به سال‌های قبل پویاتر به نظر می‌رسد و تحرکاتی در تولیدات فضای ادبی استان دیده می‌شود.

وی ادامه داد: مجموعه‌های ادبی استان ازجمله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون پرورش فکری، حوزه هنری و انجمن‌های ادبی استان فعال‌تر شده‌اند، همچنین فعالیت در فضای مجازی نیز افزایش پیداکرده است.

این نویسنده ادبی خاطرنشان کرد: در د‌هه‌های 70 و 80 باوجود تعداد اندک نشریا،ت صفحه‌هایی در رسانه‌ها به‌نقد ادبی می‌پرداختند ولی در دهه اخیر باوجود افزایش تعداد نشریات و رسانه‌ها تجزیه‌وتحلیل ادبی صورت نمی‌گیرد و باوجوداینکه تعداد آثار تولیدی زیاد است ولی در رسانه‌ها منعکس نشده و نقد نمی‌شوند.

وی با اشاره به اینکه در استان تولید محتوا در حوزه ادبیات داستانی بیش از شعر است، تصریح کرد: روزنامه‌نگاری ادبی استان باید تقویت و جلسات تخصصی نقد ادبی برگزار شود چراکه در حال حاضر در بیشتر جلسات ادبی استان به معرفی کتاب بسنده می‌شود.

بالدران عنوان کرد: در استان چند شهر و منطقه از پیشینه ادبی برخوردار هستند که قزوین با پرورش ادبایی چون عارف قزوینی، عبید زاکانی، علامه دهخدا و حمدالله مستوفی مهد ادب بوده است، همچنین نباید جایگاه طنز در استان را فراموش کرد چراکه بزرگانی چون عبید زاکانی در این عرصه قلم زده‌اند.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه قزوین یک شهر دانشگاهی است و بیش از 100 هزار دانشجو در بیش از 60 دانشگاه استان در حال تحصیل هستند برای تقویت جریان ادبی استان می‌توان یک رشته دانشگاهی تخصصی در قزوین راه‌اندازی کرد.

این نویسنده افزود: همچنین برای تقویت جریان ادبی استان می‌توان با کمک متولیان یک جشنواره و جایزه ملی در این عرصه طراحی کرد تا استان بهتر شناخته شود.

وی مطرح کرد: با توجه به نیاز روزافزون فضاهای تصویری از قبیل تلویزیون و شبکه نمایش خانگی راه‌هایی برای فیلم‌سازی است که تهیه‌کنندگان می‌توانند به نویسندگان سفارش دهند و به اين طريق فضا برای بروز چهره‌های ادبی فراهم می‌شود.

بالدران گفت: در یخبندان فعلی فضای ادبی استان جشنواره می‌تواند تأثیر بسزایی در شکوفایی استعدادهای این فضا داشته باشد.

وی تشریح کرد: برگزاری جشنواره باید منظم و با برنامه‌ریزی صورت گیرد تا یک خروجی مثبتی داشته باشد و جشنواره فیلم فجر نمونه‌ای از این جشنواره‌هاست که طی 36 سال و با وجود جنگ تحمیلی و دیگر مشکلات وقفه‌ای در برگزاری آن ایجاد نشد و در حال حاضر می‌بینیم که یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های دنیا محسوب می‌شود.

این نویسنده اظهار کرد: اگر یک جشنواره ادبی منظم در استان برگزار شود می‌تواند برای استان و معرفی قزوین نیز مفید باشد و به یک برند تبدیل شود که این امر نیازمند همراهی و برنامه‌ریزی مسئولان است.

وی توضیح داد: با توجه به اینکه برگزاری جشنواره نکات مثبت زیادی با خود به همراه دارد ولی می‌تواند آسیب هم داشته باشد که روزمرگی از معایب آن به شمار می‌رود چراکه روزمرگی موجب می‌شود از ایجاد زیرساخت‌های دیگر غافل شویم و سطح سلیقه و توانمندی هنرمندان نیز به شرکت در جشنواره بسنده می‌شود.

بالدران در خصوص برگزاری کارگاه‌های ادبی در استان قزوین تصریح کرد: در گام نخست باید دید که اندیشه برگزاری کارگاه ادبی چیست؟ آیا در سطح یک پاتوق است و یا اینکه تصمیم دارد یک جریان ادبی مفید به راه بیندازد؟ اگر شرح جلسات کارگاه‌های ادبی مکتوب نشوند و به دست مخاطب نرسند تأثیر چندانی در جریان ادبی استان نخواهند داشت.

این نویسنده در پایان تأکید کرد: به دلیل اینکه رسانه تخصصی ادبی در استان وجود ندارد مباحث مطرح‌شده در کارگاه‌ها منعکس نمی‌شود.


انتهای پیام