• سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-4091-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

فعالیت 93 هزار تعاونی در کشور/ آمار تعاونی‌های قزوین قابل‌قبول نیست

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بابیان اینکه 93 هزار تعاونی در سطح کشور مشغول به فعالیت هستند، گفت: در استان قزوین نیز 670 تعاونی وجود دارد که با توجه به ظرفیت‌های بالای این استان قابل‌قبول نیست.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، ششمین کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان قزوین با حضور معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون اقتصادی استانداری قزوین و مسئولان استانی در سالن جلسات استانداری قزوین برگزار شد.

حمید کلانتری در این نشست گفت: بخش تعاون یکی از سه رکن اقتصادی کشور در کنار بخش‌های دولتی و خصوصی قرار دارد و در اصل‌های 43 و 44 قانون اساسی نیز مورد تأکید قرارگرفته است.

وی افزود: تعاونی‌ها صرفاً به داشتن سود تمایل ندارد بلکه ماهیت آن اقتصادی و اجتماعی است.

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در حال حاضر دو میلیون و 600 هزار تعاونی در جهان مشغول به فعالیت هستند که یک میلیارد عضو و 250 میلیون اشتغال را در سطح جهان ایجاد کرده است.

این مسئول ادامه داد: یکی از تأکیدات و محورهای اصلی بخش تعاون ایجاد اشتغال در مناطق محروم است که اگر به‌درستی به آن پرداخته شود بی‌شک شاهد تحولات بسیاری در مناطق روستایی و محروم خواهیم بود.

کلانتری بابیان اینکه 93 هزار تعاونی در سطح کشور مشغول به فعالیت هستند، گفت: در استان قزوین نیز 670 تعاونی وجود دارد که با توجه به ظرفیت‌های بالای این استان قابل‌قبول نیست.

وی افزود: اینکه در استان قزوین تنها یک درصد تعاونی نسبت به آمار کشوری وجود دارد باید زمینه ارتقا آن را ایجاد کرده و از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان قزوین در این راستا بهره‌برداری بیشتری شود.

این مسئول با اشاره به اینکه با بخش تعاون می‌توان مشارکت اجتماعی را در توسعه اقتصادی کشور فراهم آورد، عنوان کرد: امروز چالش اصلی کشور موضوع اشتغال است این در حالی است که کشور ایران دارای ظرفیت‌های بسیاری است اما بهره‌وری نامناسب ما موجب ایجاد این چالش‌ها در کشور شده است.

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: امروز روستاها مبنای پرداخت تسهیلات قرار گرفتند تا با گرایش خدمات به این سمت زمینه اشتغال پایدار را در روستاها فراهم کرده و از مهاجرت آن‌ها به سمت شهرها خودداری کنند.

وی اعلام کرد: تسهیلات در نظر گرفته‌شده در این بخش 12 هزار میلیارد تومان است که با تنفس دوساله و بازپرداخت 6 ساله فرصت بسیار خوبی را برای ایجاد اشتغال فراهم می‌کند.

کلانتری اضافه کرد: استان قزوین موفق شده تنها یک درصد این اعتبارات را جذب کند که این رقم قابل‌قبول نیست و باید تجدیدنظر جدی در سیاست‌های استان قزوین برای افزایش آن ایجاد شود.

وی عنوان کرد: امروز توسط صندوق ضمانت برای تعاونی‌های روستایی شرایط مناسب در نظر گرفته‌شده است به‌گونه‌ای که تا مبلغ 250 میلیون تومان هیچ وثیقه‌ای موردنیاز نیست.

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: این شرایط در راستای توسعه هر چه بیشتر بخش روستایی فراهم‌شده است و امیدواریم موج جدیدی را در فضای اشتغال کشور شاهد باشیم.

انتهای پیام