• یکشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-3393-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

مدیر بخش تجهیزات مؤسسه تحقیقاتی elettra ایتالیا:

پروژه چشمه نور در قزوین جهشی برای محققان علمی ایرانی است

مدیر بخش تجهیزات مؤسسه تحقیقاتی elettra ایتالیا گفت: پروژه چشمه نور ایران ایده بسیار جالبی دارد و امیدوار هستم هر چه زودتر تکمیل و به مرحله فعالیت برسد چرا که این پروژه جهشی برای محققان علمی ایرانی خواهد بود. 

مارکو پیلو «marco peloi» مدیر بخش تجهیزات مؤسسه تحقیقاتی elettra sincrotrone trieste از کشور ایتالیا كه در دهمین همایش کاربران چشمه نور ایران حضور داشت در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: به دعوت دکتر رحیقی مدیر پروژه چشمه نور ایران در دهمین همایش کاربران چشمه نور ایران در قزوین حاضر شده‌ام.  

 وی افزود: پروژه چشمه نور ایران ایده بسیار جالبی دارد و امیدوار هستم هر چه زودتر تکمیل و به مرحله فعالیت برسد چرا که این پروژه جهشی برای محققان علمی ایرانی خواهد بود. 

این محقق ایتالیایی تصریح کرد: شبیه همه کشورهای پیشرفته دنیا، ایران هم می‌تواند با این پروژه به جایگاه‌های بالایی در عرصه علم دست‌یافته و با دیگر کشورهای پیشرفته جهان به رقابت بپردازد. 

marco peloi ادامه داد: پروژه چشمه نور ایران می‌تواند زمینه‌ای برای در کنار هم قرار گرفتن محققان رشته‌های مختلف از علوم پایه تا پزشکی و مهندسی به واسطه این پروژه باشد تا در کنار هم به فعالیت و کارهای تحقیقاتی در سطح بالا بپردازند. 

وی با اعلام اینکه ایران درصدد مشارکت با این مرکز تحقیقاتی است، عنوان کرد: در مرکز تحقیقاتی ایتالیا در عرصه انجام کارهای تحقیقاتی سطح بالا فعال است  و ما نیز خواهان همکاری نزدیک با ایران در زمینه چشمه نور ایران هستیم. 

مدیر بخش تجهیزات مؤسسه تحقیقاتی  elettra sincrotrone trieste ایتالیا با اشاره به فعالیت‌های علمی کشور ایران خاطرنشان کرد: من در این راستا متخصص نیستم و نمی‌توانم اظهارنظر کنم اما سال گذشته با حضور در دانشگاه‌های صنعتی شریف و تهران از نزدیک از این مراکز علمی بازدید داشته و شاهد فعالیت‌های علمی ایران بوده‌ام. 

وی عنوان کرد: در بازدیدهایی که از دانشگاه‌های ایران داشتم مشاهده کردم که نخبگان و محققان علمی این کشور گزارش‌هایی از فعالیت‌های خود ارائه کردند. 

این محقق ایتالیایی در پایان خاطرنشان کرد: اگر ایران بودجه‌های علمی خود را افزایش دهد بی‌شک اقدامات علمی نیز رونق بیشتری در این کشور خواهد داشت. 

انتهای پیام