• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-5394-5
  • منبع خبر : گفتگو
  • چاپ

یک فعال فرهنگی:

پایین بودن تیراژ کتاب در کشور فاجعه فرهنگی است

یک فعال فرهنگی گفت: در کشور با 80 میلیون جمعیت شاهد انتشار کتاب با تیراژ 250 نسخه هستیم که این فاجعه فرهنگی در حوزه نشر است.

محمدحسن سلیمانی در گفت‌وگو با ایسنا منطقه قزوین، تصریح کرد: سرانه مطالعه کتاب به 2 دلیل گرانی کاغذ درنتیجه گرانی کتاب و همچنین فراگیر شدن استفاده از فضای مجازی، در سال‌های اخیر کاهش پیداکرده است.

وی افزود: در حال حاضر سرانه مطالعه در کشور 16 دقیقه در روز مطرح‌شده است، این آمار را واقعی نمی‌دانم چراکه میزان مطالعه در بین ایرانی‌ها یک‌سوم این زمان است، این آمار در صورتی واقعی است که استفاده از شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی را به‌عنوان مطالعه بپذیریم که به‌نوعی جفا به آمار است.

این فعال فرهنگی خاطرنشان کرد: آمار سازی به‌منظور بیشتر نشان دادن گرایش ایرانی‌ها به کتاب‌خوانی است این در حالی است که تیراژ کتاب در کشور بسیار پایین است، باید بگوییم در کشور با 80 میلیون جمعیت شاهد انتشار کتاب با تیراژ 250 نسخه هستیم این فاجعه فرهنگی در حوزه نشر است.

وی افزود: عدم نیازسنجی نسبت به گرایش مخاطبین به نوع کتاب‌هایی که عرضه می‌شود یکی دیگر از مشکلات این عرصه است، در این حوزه نویسندگان به نیازهای جامعه توجه چندانی ندارند بنابراین آثاری که منتشر می‌شود خیلی موردتوجه عموم قرار نمی‌گیرد.

سلیمانی یادآور شد: برای ترغیب مردم به خواندن کتاب باید نیازسنجی صورت بگیرد که مردم ما به چه آثار و موضوعاتی علاقه‌مند هستند تا نویسندگان، پژوهشگران و مؤلفان بیشتر به آن موضوع توجه کنند، از طرفی جامعه ما ذاتاً فرهنگی است و با ارائه راهکار مناسب می‌توان زمینه ترغیب مردم به خرید کتاب و مطالعه را فراهم کرد.

وی تأکید کرد: دولت به معنای عام تلاش کند در سبد مصرفی خانوار کتاب را هم ببیند حتی با دادن سوبسید و یارانه به کتاب، این موضوع که مردم را به خواندن کتاب ترغیب کنیم واجد ارزش است، ایجاد زمینه‌ها و کارگروه‌های مطالعه، بحث مسابقات فرهنگی، تلاش برای فعال‌سازی کتابخانه‌های سیار در روستاها و مراکز دورافتاده، تلاش واحدهای قصه‌گویی جوانان و نوجوان از راهکارهای ترغیب مردم است.

این فعال فرهنگی تصریح کرد: با تشویق کودکان و نوجوانان به کتاب و ترغیب خانواده‌ها می‌توانیم به دوره طلایی خواندن کتاب در کشور برگردیم، در قزوین روزگاری که 150 تا 170 هزار جمعیت داشت ما 50 کتاب‌فروشی داشتیم، اما امروز با داشتن 500 هزار جمعیت شاهد شمار اندک کتاب‌فروشی‌ هستیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه کار من پژوهش در حوزه تاریخ است به‌طور متوسط روزی یک ساعت کتاب می‌خوانم، در هفته 6 تا 8 ساعت کتاب در حوزه شعر، تاریخ، رمان و آثار فلسفی را مطالعه می‌کنم.

سلیمانی با اشاره به کتاب‌های صوتی یادآور شد، کتاب صوتی اگر همراه با نسخه مکتوب باشد و آوای خوبی داشته باشد مناسب است، اما عرضه کتاب صوتی بدون نسخه مکتوب تنبلی ایجاد می‌کند اما اگر همراه کتاب صوتی ارائه شود به‌نوعی خلأ کتاب‌خوانی را پر می‌کند.

انتهای پیام