• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-3894-5
  • منبع خبر : گفتگو
  • چاپ

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین تأکید کرد:

لزوم وحدت در برپایی نماز عید سعید فطر

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین گفت:دین اسلام دین وحدت و یکپارچگی است و خداوند اولین روز بعد از ماه رمضان را عید قرار داده است و مانور حضور مسلمانان و وحدت آنان با پراکندگی در برپایی نماز محقق نمی‌شود.

حجت‌الاسلام علی قابل در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، بابیان اینکه حضرت علی (ع) می‌فرمایند «هرروزی که در آن معصیت نشود عید است»، اظهار کرد: عید به معنای عود و بازگشت است یعنی انسان از یک مرحله و مسیری که نادرست است به مسیر اصلی خود بازگردد.

وی ادامه داد: ماه رمضان ماه توبه، انابه، دعا، قرائت قرآن، روزه و نماز است و روز پایانی بعد از ماه رمضان را عید فطر می‌نامند و این به معنای بازگشت به فطرت الهی است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین توضیح داد: نماز، دعا و زکات فطره از برنامه‌های تأکید شده در روایات برای روز عید فطر است و هر فردی که اداره خانه‌ای را بر عهده دارد باید زکات فطره افرادی که نانخور او هستند را قبل از نماز پرداخت کند.

وی عنوان کرد: نکته‌ای که در فتوای علما در خصوص زکات فطره عنوان‌شده پرداخت این هزینه از مال حلال است و اگر کسی خمس پول خود را پرداخت نکرده است باید پول زکات فطره را از پولی که خمس آن پرداخت‌شده بپردازد.

قابل عنوان کرد: از لحظه اعلان رؤیت هلال ماه تا قبل از نماز عید فطر باید زکات کنار گذاشته و مشخص شود و اگر کسی هم نماز عید را نرفته باشد تا ظهر فرصت جدا کردن زکات را دارد.

وی ادامه داد: مستحب است در روز عید فطر غسل شود و در دین نیز سفارش شده است تا مسلمانان در این روز لباس نیکو و زیبا بر تن کرده و قبل از خروج از خانه برای حضور در نماز حتی با دانه‌ای خرما افطار کنند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین خاطرنشان کرد: نماز عید فطر باید از طلوع آفتاب اقامه شود و سفارش شده است که نماز باید در فضای باز و زیر آسمان خوانده شود.

وی تشریح کرد: بر اساس فتوای مراجع به‌ویژه رهبری نماز عید فطر را باید امام معصوم یا کسی با اذن ایشان به جماعت بخواند؛ بنابراین که در حال حاضر امام عصر در غیبت به سر می‌برند نمایندگان ولی‌فقیه و ائمه جمعه مجاز هستند نماز عید فطر را اقامه کنند و سایر افرادی که اذن رهبری را ندارند می‌توانند نماز را فُرادی بخوانند ضمن اینکه اقامه نماز به جماعت نیز باید به‌قصد رجا باشد.

قابل اعلام کرد: به همین دلیل است که دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در شهر قزوین تصمیم گرفت نماز عید فطر در مسجدالنبی (ص) و به امامت آیت‌الله عابدینی نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین برگزار شود و این مراسم از ساعت 7 صبح آغاز خواهد شد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین در پایان متذکر شد: دین اسلام دین وحدت و یکپارچگی است و خداوند اولین روز بعد از ماه رمضان را عید قرار داده است و مانور حضور مسلمانان و وحدت آنان با پراکندگی در برپایی نماز محقق نمی‌شود.

انتهای پیام