• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۱
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 973-2297-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

هشدار دامپزشکی آبیک بر پیشگیری از تب کریمه‌کنگو

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک گفت: دام آلوده به ویروس تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو هیچ علامت خاصی ندارد، ازاین‌رو ضروری است که ذبح دام‌ها در کشتارگاه‌های مجاز انجام گیرد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان قزوین، مرتضی یعقوبی اظهار کرد: تب خونریزی‌دهنده کریمه‌کنگو یک بیماری حاد تب‌دار و خونریزی دهنده است که بیشتر از طریق گزش کنه و یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: دام آلوده به ویروس تب خونریزی دهنده کریمه‌کنگو هیچ علامت خاصی ندارد، ازاین‌رو ضروری است که ذبح دام‌ها در کشتارگاه‌های مجاز انجام گیرد، کشتار دام در اماکن غیرمجاز و غیرقانونی عاملی برای انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک افزود: با توجه به شروع فعالیت کنه‌ها که عامل انتقال بیماری خطرناک تب خونریزی دهنده کریمه‌کنگو است، این اداره اقدام به توزیع سم بین دامداران و سم‌پاشی بدن و اماکن دامی در روستاهای تحت پوشش کرده است.

وی تصریح کرد: برای پیشگیری از این بیماری که با فرارسیدن تابستان و گرم شدن هوا انتشار پیدا می‌کنند باید جلوی ذبح دام در محیط خارج از کشتارگاه گرفته و اصول بهداشتی رعایت شود تا تب کریمه -کنگو قابل‌کنترل باشد.

یعقوبی عنوان کرد: شهروندان گوشت موردنیاز خود را از واحدهای معتبر که دارای مُهر و برچسب دامپزشکی و تاریخ تولید و انقضاء است، خریداری کنند.

انتهای پیام