• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-7190-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اعلام کرد:

تأکید جدی بر رویکرد محله محور بودن طرح ملی بازآفرینی شهری

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران بر تأکید جدی بر رویکرد محله محور بودن طرح ملی بازآفرینی شهری گفت: در این طرح محلات محور فعالیت‌ها قرارگرفته‌اند و برنامه‌ها برحسب نیازها و اولویت‌های محلات تعریف می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، جلسه استانی ستاد بازآفرینی شهری پایدار استان قزوین با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی، دبیر ستاد ملی بازآفرینی کشور، استاندار قزوین و مسئولان دستگاه‌های اجرایی در سالن جلسات استانداری قزوین برگزار شد.

هوشنگ عشایر در این جلسه بابیان اینکه در اواخر سال 1395 مقام معظم رهبری در جلسه‌ای که با حضور روسای سه قوه داشتند بر لزوم توجه جدی به بازآفرینی شهرها و محلات تأکید داشتند ازاین‌رو دولت در قالب وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، کشور و شهرداری‌ها اقدام به بازآفرینی بافت‌های فرسوده داشته باشند.

وی ادامه داد: طی این تصمیم مقرر شد سالانه بازآفرینی 270 محله در کشور صورت گیرد لذا ستادی متشکل از 19 وزارتخانه برای بازآفرینی شهری تشکیل و برنامه‌های ملی آن ابلاغ شود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تصریح کرد: این طرح ملی دارای سه ویژگی است که ازجمله آن می‌توان به توجه به ارتقا کیفیت زندگی، ارتقا محلات زیست‌محیطی و تعریف رویکردی مبنی بر تجربه 3 دهه گذشته در کارنامه جمهوری اسلامی با رویکرد توسعه شهری اشاره کرد.

عشایری عنوان کرد: در دهه 70 و دوران سازندگی بهسازی و نوسازی بافت‌های شهری کاملاً کالبدی بود و احداث پروژه‌ها به‌عنوان محور کار تعریف می‌شد که نقطه‌ضعف آن عدم توجه به خواست و نیاز مردم منطقه بود.

وی ادامه داد: در دهه 80 توانمندسازی و ساماندهی سکونت‌گاه‌های غیررسمی شهری با رویکرد توجه اجتماعی موردتوجه قرار گرفت و این رویکرد بر کالبدی غالب شد ما به‌تدریج در زمان اجرایی شدن شاهد غلبه کالبدی بر رویکرد اجتماعی شدیم.

این مسئول عنوان کرد: در اوایل دهه 90 دولت در موضوع مسکن ورود یافت درحالی‌که این ورود مشکلات و آسیب‌هایی را بر مردم و منطقه متحمل کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه طرح کلی بازآفرینی شهری پایدار با نگاهی بر تجربیات تلخ و شیرین گذشته است، گفت: در این طرح محلات محور فعالیت‌ها قرارگرفته‌اند و برنامه‌ها برحسب نیازها و اولویت‌های محلات تعریف می‌شود.

وی اضافه کرد: نهاد تسهیلگر برگرفته‌شده از جنس مردم و با نگاهی بر مباحث مختلف جامعه‌شناسی، فرهنگی، اجتماعی و امثال آن ارکان اصلی ستاد بازآفرینی شهری اضافه شد تا طرح‌های لازم را بر حس نیاز محلات تهیه و بری اجرا به ستاد ارسال کنند.

عشایری نقش نهادهای تسهیلگر را کلیدی دانست افزود: تمامی این طرح‌ها مبتنی بر خواست و نیاز ساکنین محلات تهیه می‌شود و دولت و شهرداران نسبت به اجرایی شدن آن بعد از تصویب ملزم هستند.

وی یادآور شد: برای شتابدهی بیشتر به این طرح دولت مصوب کرد اراضی دولتی راکد و غیرقابل استفاده در اختیار ستاد بازآفرینی شهری قرار بگیرد تا شاهد سرعت‌گیری بهتر و خروجی بالای آن در محلات باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: انتظار داریم ستادهای بازآفرینی در شهرستان‌ها هر 15 روز و ستاد استانی بازآفرینی ماهانه یک‌بار جلسات مربوط بررسی و پیشبرد طرح‌های بازآفرینی را برقرار کنند چراکه معیار اصلی برای عملیاتی کردن طرح‌های مختلف در ستاد ملی هر آن چیزی است که در ستادهای استانی مصوب می‌شود.

عشایری در پایان تأکید کرد: منابع مالی ازجمله تخصیص هزار و 500 میلیارد تومان برای تحریک‌پذیری جذب منابع عمومی، اختصاص بودجه ملی و منابع اراضی ملکی برای این امر اختصاص پیداکرده که می‌تواند به‌عنوان اهرمی در جذب منابع دیگر برای تدوین برنامه‌های بازآفرینی شهری مورداستفاده قرار بگیرد.

انتهای پیام