• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-7290-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

مدیرکل حفاظت محیط استان قزوین تأکید کرد:

مدیریت پسماند اولویت اصلی محیط زیست قزوین

مدیرکل حفاظت محیط استان قزوین گفت: آلودگی محیط‌زیست مرتبط با پلاستیک دغدغه مهم جهانی در محیط‌زیست است بنابراین شعار امسال غلبه بر پلاستیک انتخاب‌شده است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، حسن پسندیده در نشست خبری که پیش از ظهر امروز برگزار شد، بابیان اینکه هفته محیط‌زیست فرصتی برای انتقال پیام و دغدغه‌های محیط‌زیست است تصریح کرد: روز جهانی محیط‌زیست در حوزه بین‌الملل به‌منظور تصمیم‌گیری اساسی برای حفاظت محیط‌زیست و جلوگیری از روند تخریبی محیط‌زیست انتخاب‌شده است.

وی افزود: آلودگی محیط‌زیست مرتبط با پلاستیک دغدغه مهم جهانی در محیط‌زیست است از همین رو شعار اصلی امسال غلبه بر پلاستیک نام‌گذاری شده است که برای رسیدن به این امر نیازمند مدیریت صحیح مصرف پلاستیک و بازیافت هستیم، چراکه بازیافت باعث کاهش آلودگی می‌شود و از طرفی می‌تواند در اقتصاد و اشتغال تأثیرگذار باشد ازاین‌رو صنایع بازیافت که پسماندها را برمی‌گردانند باید موردحمایت قرار بگیرد.

مدیرکل حفاظت محیط استان قزوین خاطرنشان کرد: سالانه در کشور ۱۷۷ هزار تن مواد پلاستیک برای بازیافت می‌آید که این مسئله مستلزم استفاده از فناوری نوین، انرژی پاک و ایجاد بستر لازم برای صنایع بازیافت ازجمله کاغذ و فلزات است، رویکرد اصلی ما این است که توجه مردم را به نقش آن‌ها در حفاظت محیط‌زیست گوشزد کنیم.

ضرورت فرهنگ‌سازی برای آگاهی درزمینه بازیافت

وی اظهار کرد: برای حمایت از این موضوع فرهنگ‌سازی باید شکل بگیرد، ما اگر بتوانیم آگاه‌سازی درزمینه بازیافت را افزایش دهیم تا حدودی موفق شدیم چراکه می‌توانیم بگوییم اولین زنجیره حلقه حفظ محیط‌زیست، مردم هستند؛ در گام نخست جهت بهره‌برداری مناسب از محیط‌زیست باید اطلاع‌رسانی کنیم تا مردم آگاه شوند و در بخش دوم نیز نقش مسئولین به‌عنوان تصمیم‌سازان باید موردتوجه قرار بگیرد.

پسندیده بیان کرد: مسئولین باید کاری کنند که منجر به رشد پایدار شود و محیط‌زیست را برای نسل آتی حفظ کنیم، حفاظت محیط‌زیست یک مسئله فراگیر، الزامی و قانونی است درواقع هرگونه فعالیت که با تخریب محیط‌زیست همراه باشد طبق قانونی اساسی کشور ممنوع است.

وی تأکید کرد: استان قزوین ظرفیت ارزنده‌ای در تنوع زیستی و محیط‌زیستی دارد، اولویت ما مدیریت پسماندها است باگذشت ۲ دهه باید کمترین دغدغه‌ها را داشته باشیم اما باوجود اقدامات صورت گرفته هنوز باهدف نهایی فاصله‌داریم، در کشور روزانه ۵۰ هزار تن پسماند خانگی و عادی تولید می‌شود در قزوین نیز روزانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ تن پسماند خانگی تولید می‌شود که این امر نشان‌دهنده ضرورت تفکیک موضوعات از مبدأ است.

مدیرکل حفاظت محیط استان قزوین یادآور شد: در استان مدیریت پسماند خانگی بر عهده شهرداری؛ بخشداری و دهیاری‌ها است که در حال حاضر ۴ درصد تفکیک پسماند داریم که نسبت به هدف اصلی عقب هستیم و در گام اول باید فرهنگ‌سازی انجام دهیم، برنامه دیگر تکمیل سایت محمدآباد و ایجاد یک سایت استاندارد دیگر در همان منطقه است.

وی افزود: پسماندهای خانگی اگر تفکیک شود و به چرخه تولید برگردد باعث افزایش ظرفیت‌ها می‌شود، تولید سالانه پسماندهای صنعتی و ویژه در کشور 30 میلیون تن و در استان 8 میلیون تن است و نیاز به مدیریت خاصی دارد و بخش عمده صنعت قابل بازیافت است و می‌تواند به‌عنوان مواد اولیه مورداستفاده قرار بگیرد.

پسندیده یادآور شد: پسماند ویژه مانند پسماند شیمیایی نیاز است موردتوجه ویژه قرار بگیرد، قزوین قطب صنعتی کشور و دارای 15 شهرک و ناحیه صنعتی است که اداره محیط‌زیست نقش مهمی در نظارت و پایش آلودگی صنایع دارد که کافی نیست و ابزار و امکانات محدود است باید از ظرفیت آزمایشگاه‌های معتمد به‌صورت دوره‌ای استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تنها 4 شهرک صنعتی دارای تصفیه فاضلاب هستند که آن‌ها هم نیاز به ارتقا و توسعه دارد، یکی از دغدغه‌های اصلی ما پساب‌های شهری و صنعتی است که به اراضی کشاورزی هدایت می‌شود که کشاورزی و خاک را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مطالعات محیط زیستی ناقص منجر به تعطیلی پروژه بزرگراه قزوین- کلاچای

مدیرکل حفاظت محیط استان قزوین با اشاره به تعطیل شدن پروژه بزرگراه قزوین- کلاچای به بهانه‌های محیط‌زیستی خاطرنشان کرد: احداث راه نیازمند مطالعات اساسی است این در حالی است که در این پروژه مطالعات به‌صورت ناقص صورت گرفته بود و تنها بخشی از مسیر موردبررسی قرارگرفته بود.

وی افزود: با توجه به مطالعات ناقص صورت گرفته پروژه نیمه‌کاره رهاشده است، باید توجه می‌شد که ساخت بزرگراهی که انتهایش بن‌بست است چه مزیت‌هایی دارد و چه آسیب‌هایی به محیط‌زیست وارد می‌کند، در ماه اخیر مطالعات یکپارچه صورت گرفته است و امروز نیز جلسه رسیدگی به این موضوع با حضور نمایندگان وزارت راه، مشاوران استان گیلان و قزوین برگزار خواهد شد.

پسندیده یادآور شد: ما با ساخت جاده مخالف نیستیم اما جاده باید کمترین مشکل محیط‌زیستی را داشته باشد، محیط‌زیست ثروت مهمی است که در صورت تخریب دیگر آن را نمی‌توانیم به دست بیاوریم، در جلسه رسیدگی به‌صورت کارشناسانه این موضوع بررسی و نتیجه آن اعلام خواهد شد.

انتهای پیام