• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-7390-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

انتقاد شدید مدیر کل میراث فرهنگی استان:

آنچه در محله دباغان قزوین رخ می‌دهد به‌مثابه فجایع سوریه و یمن است

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به آنچه در محله قدیمی و تاریخی دباغان انجام می‌شود، گفت: در این محله با بهانه ساماندهی امام‌زاده حسین(ع) اتفاقاتی در حال رخ دادن است که می‌توان آن را به‌مثابه آنچه در یمن و سوریه انجام می‌شود دانست.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، جلسه استانی ستاد بازآفرینی شهری پایدار استان قزوین با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر ستاد ملی بازآفرینی کشور، استاندار قزوین و مسئولان دستگاه‌های اجرایی در سالن جلسات استانداری قزوین برگزار شد.
 
محمدعلی حضرتی در این جلسه با انتقاد شدید نسبت به وضعیت بازسازی و به سازی محلات قزوین، به تاریخ کهن این شهر اشاره و اظهار کرد: قزوین یکی از معدود شهرهای ایران است که به تصدیق شهرشناسان همه بنیان‌های ساسانی خود را حفظ کرده و به‌عنوان شهر تاریخی مربوط به دوران ساسانی مطرح است. 

وی افزود: در همین شهر ساسانی که در مسجد جامع آن می‌توان نشانه‌هایی از دوران ماد را هم مشاهده کرد، باید نوع مواجه بسیار سنجیده‌تر باشد و تمام کارکردهای لازم در آن مورد توجه مسئولان و دست‌اندرکاران قرار بگیرد در غیر این صورت در آینده‌ای نزدیک تنها شاهد تعداد محدود بناهای تاریخی در قزوین خواهیم بود. 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین تصریح کرد: امروز بافت تاریخی شهر به‌سرعت در حال تخریب است و در طول 2 سال گذشته اتفاقات ناگوار بسیاری در بافت تاریخی شهر در حال انجام است  که این موضوع بسیار قابل تأسف است. 

این مسئول با بیان اینکه در قزوین 520 هکتار بافت فرسوده و به همین میزان بافت مصوب تاریخی وجود دارد، یادآور شد: ما با این شهر تاریخی و کهن چه می‌کنیم، چرا مسئولان و دست‌اندرکاران شهری بافت تاریخی را مانند بافت فرسوده می‌بینند؟

حضرتی‌ها با اشاره به آنچه در محله قدیمی و تاریخی دباغان انجام می‌شود، گفت: در این محله با قدمتی 1200 ساله به گواهی تصاویر و اذعان کارشناسان و مسئولان امر با اسم و بهانه ساماندهی امام‌زاده حسین(ع) اتفاقاتی در حال رخ دادن است که می‌توان آن را به‌مثابه آنچه در یمن و سوریه انجام می‌شود دانست. 

وی اضافه کرد: در محله بلاغی پیش از استعلام اقدام به اجرای طرح‌هایی به بهانه گشایش معابر می‌شود که نتیجه آن تخریب و از بین رفتن بافت‌های تاریخی شهر است و یا در جای دیگر اقدام به ایجاد و راه‌اندازی موزه تاریخ تمدن جهان اسلام در محله سردار می‌شود درحالی‌که  سازمان میراث فرهنگی به‌عنوان متولی اعطای مجوز راه‌اندازی موزه در جریان امر نیست و به‌کل کنار گذاشته شده است. 
 
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین عنوان  کرد: متأسفانه در بسیاری از امور شاهد نادیده گرفتن سازمان میراث فرهنگی و نقش آن در به سازی و بازسازی محلات هستیم لذا از مسئولان امر خواهان بازنگری و اصلاح این رویکردها هستیم. 

وی اضافه کرد: بی‌شک با هم‌افزایی مسئولان و ایجاد ارتباط بیشتر شاهد فرایند مشارکت بیشتر در انجام تصمیمات و مصوبات و شاهد کمترین خدشه به بافت تاریخی قزوین خواهیم بود. 

حضرتی‌های در پایان خاطرنشان کرد: باید به بافت تاریخی شهر به دیده ثروتی بزرگ برای قزوین نگاه شود تا در نتیجه آن شاهد استفاده شایسته عموم مردم و مسئولان از این فضاهای ماندگار باشیم. 

انتهای پیام