• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-7590-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

رئیس اداره عمران و بهسازی راه و شهرسازی استان اعلام کرد:

هدف‌گذاری 21 محله استان در طرح بازآفرینی شهری/ وجود 504 هکتار بافت فرسوده در قزوین

رئیس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین گفت: در سال 97 تعداد محلات موردنظر در طرح ملی بازآفرینی شهری در استان قزوین از 13 به 21 محله افزایش پیدا کرد که 13 محله در شهر قزوین و بقیه در محلات مختلف سایر شهرستان‌ها قرار دارد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، جلسه ستاد بازآفرینی استان و کلنگ‌زنی پروژه سرای محله هادی آباد با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی، استاندار قزوین و مسئولان دستگاه‌های اجرایی در سالن جلسات استانداری قزوین برگزار شد.

رافع ناصری‌فر رئیس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین در این جلسه بابیان اینکه 25 شهر در استان قزوین وجود دارد، اظهار کرد: تعداد 12 شهر استان هدف طرح ملی بازآفرینی شهری قرارگرفته‌اند.

وی افزود: مساحت بافت‌های ناکارآمد در شهرهای هدف طرح ملی بازآفرینی شهری 844 هکتار است و در سال گذشته 13 محله شامل 11 محله در قزوین، یک محله در تاکستان و 1 محله در الوند موردتوجه این طرح قرارگرفته است.

ناصری‌فر تصریح کرد: در سال 97 تعداد محلات موردنظر در این طرح ملی به 21 محله افزایش پیدا کرد که 13 محله در قزوین و بقیه در محلات مختلف سایر شهرستان‌ها قرار دارد.

این مسئول اعلام کرد: قزوین دارای 64 هزار هکتار مساحت است که 504 هکتار معادل 7.9 درصد بافت فرسوده است که 405 هکتار بافت تاریخی و 20 هکتار مربوط به بافت حاشیه‌ای و هسته روستایی است.

وی ادامه داد: 53 جلسه در ستاد بازآفرینی استانی و کارگروه‌های مربوط به آن در سال گذشته برگزار شد و از ابتدای سال 97 تاکنون نیز 8 جلسه برگزارشده است که طی آن اعضای ستاد بازآفرینی نسبت به ارائه عملکرد و پیشنهادات خود در حوزه بازآفرینی محلات اقدام کرده‌اند.

رئیس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین با اشاره به اقدامات انجام‌شده توسط اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری قزوین در محلات مختلف قزوین ازجمله محله راه‌آهن عنوان کرد: اجرای طرح TOD برای بازآفرینی این محله قدیمی به وسعت 112 هکتار امتداد خط بی آر تی از میدان آزادی تا راه‌آهن و انجام مطالعات مربوط به آن ازجمله برنامه‌هایی است که در این محله موردتوجه قرارگرفته است.

وی اضافه کرد: در بازآفرینی مجموعه امامزاده حسین (ع) و ساماندهی وضعیت آن تاکنون اعتباری بالغ‌بر 60 میلیارد تومان در نظر گرفته شده تا زمینه تملک 530 پلاک تجاری و مسکونی را در محدوده این منطقه فراهم کنیم.

ناصری‌فر عنوان کرد: محله هادی آباد یکی از محلات پر رفت‌وآمد و مهم قزوین است ازاین‌رو یک پارک محله‌ای به وسعت 2 هزار و 800 مترمربع و سرای محله در آن احداث و دفتر تسهیل گری نیز در این محله راه‌اندازی شده است.

وی اضافه کرد: در محلات مختلفی مثل محله لالوها، دیمج، آقاکبیر، شهر اقبالیه، شهر الوند و چوبیندر نیز طرح‌های مختلفی برای بهسازی و نوسازی و ساماندهی بافت‌های فرسوده شهری اقداماتی انجام‌شده است.

رئیس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین اعلام کرد: در سال 97 بیش از 12 میلیارد تومان اعتبار برای طرح بازآفرینی شهری در سطح استان پیش‌بینی‌شده است که امیدواریم با تحقق آن شاهد تحولات خوبی در مناطق محروم و بافت‌های فرسوده استان باشیم.

انتهای پیام