• سه شنبه ۱۴ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-1493-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

توسط انتشارات جهاددانشگاهی قزوین؛

کتاب«آمایش پسمان‌های هسته‌ای مایع به روش تبادل یونی» منتشر شد

کتاب«آمایش پسمان‌های هسته‌ای مایع به روش تبادل یونی» توسط سازمان انتشارات جهاددانشگاهی قزوین منتشر شد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
کتاب«آمایش پسمان‌های هسته‌ای مایع به روش تبادل یونی» توسط سازمان انتشارات جهاددانشگاهی قزوین منتشر شد.

روند رو به رشد ورود آلاینده‌ها به محیط‌زیست، موجب وارد آمدن خسارات جبران‌ناپذیری به پیکر طبیعت و جوامع انسانی شده است. تهدید حیات و سلامت بشری و سایر موجودات کره خاکی و همچنین تخریب منابع طبیعی و میراث فرهنگی و هنری ازجمله این موارد هستند. ورود آلاینده‌های جوی به دنبال انقلاب صنعتی و همچنین گسترش استفاده از وسایل نقلیه با سوخت‌های فسیلی، تعادل ترکیبات جوی را بر هم زده و علاوه بر این، مشکلات عدیده‌ای همچون گرمایش کره زمین را به همراه داشته است. در این مقوله منابع آبی و خاکی از این تغییرات بی‌بهره نبوده و همواره دستخوش تغییرات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری بوده‌اند. ورود فلزات سنگین، سموم مختلف، مواد آلی تخریب ناپذیر ونیز رادیونوکلیدها که در اثر فعالیت‌های مختلف ایجادشده‌اند، از عوامل مهم و تأثیرگذار در این زمینه هستند.

روند تولید و استفاده از رادیونوکلیدها در علوم مختلف، نهایتاً منجر به تولید زائداتی خواهد شد که تحت عنوان پسمان های رادیواکتیو شناخته می‌شوند.

 دفع این‌گونه زائدات بسیار پرهزینه بوده و نیاز به فناوری‌های ویژه‌ای دارد. استفاده از اورانیوم و سایر رادیونوکلیدها در راکتورهای تولید نیرو و تحقیقاتی دارای پسمان های ویژه‌ای می‌باشند که مدیریت بر آن‌ها، نیازمند روش‌های خاص و فرایندهای پیچیده‌ای است.

علاوه بر موارد ذکرشده استفاده‌های غیرصلح جویانه از انرژی اتمی و در برخی مواقع حوادث هسته‌ای نظیر انفجار راکتور هسته‌ای چرنوبیل در جمهوری اوکراین در 26 آوریل 1986 موجب ورود رادیونوکلیدهای پایدار نظیر 137Cs به محیط‌زیست می‌شود که آثار مخرب این ریزش‌های رادیواکتیو تا سالیان متمادی ادامه خواهد داشت. 137Cs با نیمه‌عمری در حدود سه دهه، منجر به تولید اشعه گاما با انرژی kev 662 می‌گردد و برای تجزیه کامل آن حدود 400 سال زمان لازم است.

با توجه به این نکته که این عنصر از میل ترکیبی بالایی برخوردار است، به‌خوبی جذب گیاه می‌شود لذا درآلودگی محیط‌زیست خطرات زیادی را می‌تواند به همراه داشته باشد. در صورت ورود این رادیونوکلید به چرخه مواد غذایی مانند شیر و گوشت و سبزیجات، باعث ایجاد آلودگی داخلی در بدن انسان می‌شود. لذا کنترل، نگهداری و آمایش این رادیونوکلید جهت جلوگیری از آلودگی محیط‌زیست حائز اهمیت است.

تا سال 1980 جداسازی 137Cs از پسمان های مایع با يكي از روش‌های رسوب‌گیری يا تبخیر، صورت می‌گرفت. از سال 1980 به بعد هم‌زمان با پیشرفت‌هایی که درزمینهٔ جداسازی یون‌های کم‌مقدار و با استفاده از مبادله کننده‌های معدنی حاصل شد، كاربرد روش‌های قدیمی بشدت کاهش‌یافته و روش جداسازی با مبادله کننده‌های معدنی جایگزین آن‌ها شده است. زیرا این روش دارای مزایایی است که ازجمله آن‌ها می‌توان به‌سرعت عمل بیشتر، هزینه کمتر و گزینش پذیری بالاتر اشاره کرد.

 در دهه اخیر استفاده از انواع مبادله کننده‌ها نظیر زئولیت، بنتونیت وکائولین برای رسیدن به اهداف ذکرشده، رشد صعودی داشته است. بررسی ویژگی‌های مبادله کننده‌ها با تعیین ظرفیت تبادل، ضریب توزیع، رسم منحنی هم‌دما و آزمایشات تبادل یون به روش ستونی و غیره قابل انجام است.

یکی از مهم‌ترین پارامترهای موردنظر در به‌کارگیری انواع مبادله کننده‌های معدنی، ظرفیت تبادل یونی آن‌ها است. از آنجائی که مبادله کننده‌هایی نظیر زئولیت، کائولین و بنتونیت دارای ظرفیت جذب قابل‌ملاحظه‌ای نبوده و خود نیز پس از یک مرحله استفاده تبدیل به پسمان می‌شوند، لذا باعث ایجاد مشکلات ثانویه می‌گردند.

در این راستا تهیه و سنتز مبادله کننده‌های جدید ضروری به نظر می‌رسد که هم بتوانند ظرفیت جذب سزیم بالایی داشته باشند و هم بتوان آن‌ها را احیاء کرده و دوباره از آن‌ها استفاده کرد.

کتاب حاضر به تشریح فناوری‌های نوین درزمینهٔ رفع آلودگی‌های رادیواکتیو پرداخته است. در این زمینه ساخت و استفاده از رزین‌های مبادله کننده با بازدهی و کارایی بالا، به‌عنوان رویکردی نوین در تحقیقات و همچنین روش‌های کاربردی در علوم زیست‌محیطی مطرح هست.

علاقه مندان به تهیه این کتاب میتوانند به فروشگاه سازمان انتشارات جهاددانشگاهی مراجعه نمایند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: