• شنبه ۳ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-894-5
  • خبرنگار : 59012
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان قزوین؛

گذراندن اوقات فراغت امری است انتخابی نه اجباری/ برنامه ریزی برای اوقات فراغت با نگاه رفع تکلیف بوده است

مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان قزوین، گفت: باید این فرهنگ در جامعه نهادینه شودکه نحوه گذراندن اوقات فراغت برای افراد در سطوح مختلف امری انتخابی است و نباید در آن اجباری صورت گیرد.

محمد رضا فلاح مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: مشکل اساسی مربوط به اوقات فراغت قبل از ورود به آسیب شناسی برنامه ها، این است که برخی از خانواده ها، افراد و متولیان امر اطلاعات دقیق و جامعی نسبت به این واژه و جایگاه آن ندارند در حالیکه اوقات فراغت یکی از آموزه های مهم دینی است.

وی افزود: اوقات فراغت سابقه تاریخی بسیار طولانی دارد ودر ایران باستان از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.

فلاح یاد آور شد: اوقات فراغت تعریف های متعددی دارد که از جمله ی آن می توان به فراغت از کار رسمی و روزانه و رها بودن از وظایف اجتماعی اشاره کرد  یعنی زمانی است که انسان عهد دار هیچ گونه تکلیف یا کار موظفی نبوده است .

مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان اضافه کرد:  هر فرد در زمان فراغت با رغبت و علاقه مشخصی، فعالیت و یا برنامه خاص خود را انتخاب و پیگیری می کند.

وی خاطر نشان کرد: اگر انسان به بهانه پرکردن اوقات فراغت دغدغه اقتصادی داشته باشداجرای این برنامه مساوی با اشتغال خواهد بود که با اوقات فراغت سازگاری نخواهد داشت.

مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان تاکید کرد: برنامه ریزی در حوزه ی اوقات فراغت بایدنشاط آور و شادی بخش و توام با احساس لذّت باشد .

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه از نظر اسلام اوقات فراغت به معنای اوقات رهایی و آزادی از قیود و محدودیتهای قانونی و اخلاقی و زمان بی مسئوولیتی نیست گفت: بنابراین برنامه ریزی در حوزه ی اوقات فراغت باید بارعایت موازین دینی و شرعی باشد.

متولیان تنها تابستان به دنبال برنامه ریزی برای اوقات فراغت هستند

مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان با اشاره به اینکه برنامه ریزی باید در تمام طول سال برای اوقات فراغت صورت گیرد گفت: متولیان و خانواده تنها در آستانه ی تابستان بعه فکر اوقات فراغت هستند که باید این امر اصلاح شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از ممشکلاتی که در برنامه ریزی برای اوقات فراغت وجود دارد محدود کردن برنامه ها برای قشر خاص نوجوان و جوان است در حالی که اوقات فراغت برای تمام رده های سنی وجحود دارد و برنامه ریزی باید برای همه ی گروه ها انجام شود.

وی یاد آور شد : بسیاری از افراد از حق انتخاب آزادانه محروم هستند و این  خانواده ها و متولیان هستند که برایآن ها  برنامه انتخاب می‌کنند  در حالی که بعضی از برنامه ها برای مخاطبان نشاط آور نیست.

استاد حوزه و دانشگاه اعلام کرد: تمامی افراد،خانواده ها، نهادهای دولتی ،سازمانها ،تشکل هاوتمام کسانی که زمینه سازی مناسبی جهت استفاده بهینه از اوقات فراغت را فراهم کنند در برنامه ریزی اوقات فراغت مسئول هستند.

وی اضافه کرد: از آنجایی که اوقات فراغت مقوله ای فرهنگی و اجتماعی محسوب می شود بنابراین  مسئولیت نهاد ها وسازمانهای فرهنگی و اجتماعی در این عرصه بیشتر و سنگین تر است و سایر نهاد ها و حتی خانواده و افراد باید آنان را در اجرای بهتر برنامه ها یاری دهند.

مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزی با اشاره به اینکه عدم تبین دقیق مفهوم اوقات فراغت از سوی متولیان امر از تهددیدات حوزه ی فراغت است گفت: باید متولیان امر برنامه های اوقات فراغت را مطابق با فرهنگ دینی سبک زندگی اسلامی در نظر گیرند.

وی ادامه داد: یکمی دیگر از تهدیداتی که در حوزه اوقات فراغت وجود دارد عدم انطباق بسیاری از برنامه های مربوط به اوقات فراغت با شرایط و نیاز های روز افراداست و باید برطرف شود.

فلاح اظهار کرد: متمرکز کردن  اجرای  برنامه ها به مقطع زمانی خاص مانند فصل تابستان و افراد نوجوان و جوان از دیگر تهدیدات اوقات فراغت است.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: تنوع در برنامه ها و برخورد داری از جاذبه های لازم و پر هیز از یکنواختی نیز از دیگر عوامل موثر است که می تواند تهدیدات اوقات فراغت را کاهش دهد.

وی خاطر نشان کرد: موازی کاری و عدم ورود به اوقات فراغت متناسب با تخصص وتوانمندی نهادهای متولی ، توجه بیش از حدّ به کمیّت و عدم اهتمام جدی کیفیت و خروجی مطلوب و ابتلا به بیماری آمار وارقام غیر واقعی و مبالغه آمیز و گزارشات تهی از واقعیت از دیگر تهدیدات برنامه های اوقات فراغت است.

فلاح اضافه کرد: فقدان شورای هماهنگی منظم و متناسب با اوقات فراغت در طول سال با حضور تمامی متولیان امرقصدی گری دولت و کمرنگ بودن سهم بسیاری از نهادهای تاثیر گزار از جمله خانواده ،اصناف ، خیران ،موسسات نیز از دیگر تهدیدات این برنامه ریزی ها است.
عدم توزیع عادلانه امکانات بین نهادها و تشکلهای متولی

مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان گفت: عدم توزیع عادلانه امکانات بین نهادها و تشکلهای متولی نیز از دیگر تهدیداتی است که در برنامه ریزی های اوقات فراغت وجود دارد و باید برطرف شود.

وی تاکید کرد: کم توجهی به شرایط بومی، اقلیمی ،فرهنگی ، جنسیتی وبسیاری دیگر از موارد  در برنامه ها وپیچیدن نسخه واحد برای همه ، کمبود امکانات و فرسودگی فضاها و لوازم موجود و تکراری بودن برنامه ها و برخوردار نبودن از جاذبه های لازم از دیگر تهدیدات اوقات فراغت است.

استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: از دیگر تهدیدهایی ککه در حوزه ی برنامه ریزی اوقات فراغت وجود دارد می توان به عدم حساسیت خانواده ها نسبت به نحوه گذراندن اوقات فراغت فرزندان خود و عدم نظارت جدی از طرف متولیان امر نسبت به نحوه اجرای برنامه ها اشاره کرد.

برنامه ریزی برای اوقات فراغت با نگاه رفع تکلیف بوده است

مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان  گفت: عمدتابرنامه ریزی برای اوقات فراغت با  نگاه رفع تکلیف بوده است درصورتی که باید به این  موضوع بسیار مهم و حساس نگاه ویژه داشت و  و هر ساله فقط برای ایام خاصی و مخاطبین ویژه ای نسخه های تکراری پیچیده نشود.

فلاح تاکید کرد: هرساله  با ارائه گزارشی غیرواقعی و بدون توجه به خروجی و کیفیت از کنار برنامه های اوقات فراغت عبور کرده ایم غافل از اینکه این برنامه ریزی ها خود دارای اثر گذاری زیادی است.

مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان  در پایان گفت: به نظر می رسد خانواده جامعه، رسانه و متولیان امر برنامه ریزی اوقات فراغت پس از گذشت سالها  و کسب تجربه نتوانسته ایم  آنطور که شایسته است زمینه استفاده بهینه از نعمت الهی را فراهم کنیم بنابراین لازم است تا برنامه ریزی ها بادقت بیشتری انجام شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: