• شنبه ۱۷ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-4690-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : گفتگو

اداره کار دچار ضعف قانونی درزمینهٔ کارآفرینی است/ صندوق کارآفرینی امید روش درستی دارد

کارآفرین قزوینی گفت: کارآفرینی سختی‌های زیادی دارد اما بیشترین سختی ما در بخش ضعف قانون در اداره کار است که باعث آزرده شدن کارآفرینان می‌شود.

بهرام حقیقت در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، بابیان این‌که حوزه فعالیت ما درزمینه تولید قطعات صنعتی خودروسازی و تولید قطعات صنایع غذایی است، تصریح کرد: ما قطعات پیچیده صنعتی را توسط cnc انجام می‌دهیم و با شرکت‌های بین‌المللی مانند نسله، یونیلیور که بر استاندارد بودن کالا تأکیددارند، کار می‌کنیم.

وی افزود: ما فعالیت کارآفرینی خود را حدود 8 سال پیش در یک کارگاه کوچک صنعتی با دریافت 20 میلیون تومان وام از صندوق کارآفرینی امید شروع کردیم، در این مدت با توسعه کارگاه سرمایه خود را به یک میلیارد تومان رساندیم و در حال حاضر 22 نیروی متخصص فنی در این مجموعه فعالیت دارند که اغلب تحصیل‌کرده رشته‌های مهندسی مکانیک و برق هستند.

این کارآفرین نمونه بابیان اینکه ایده اولیه کار مربوط به تخصص است، اظهار کرد: در استان قزوین ما به‌صورت تخصصی کار می‌کنیم و در تولید یک قطعه مراحل پیچیده را طی می‌کنیم، شروع کار ما استفاده از نرم‌افزارهای به‌روز صنعتی بود که کار را از حالت مدار به حالت دیجیتال تبدیل کردیم، قطعات به‌صورت دقیق ساخته شد و مورد استقبال قرار گرفت.

وی یادآور شد: استان قزوین دارای شرکت‌های صنعتی زیادی است و به شهرستان‌های دیگر وابسته است بنابراین ما یک خلأ درزمینه تولید قطعات احساس کردیم و با سعی و خطاکار را شروع کردیم، چراکه آموزش‌های نرم‌افزاری که توسط دانشگاه‌ها ارائه می‌شود کلی است و به کار نمی‌آید.

حقیقت تصریح کرد: ما با تلاش زیاد و بهره‌گیری از علوم روز توانمندی خود را به سایر شرکت‌ها نشان دادیم و در حال حاضر کلیه قطعات شرکت نسله را تولید می‌کنیم؛ تنها قطعاتی که ما قادر به تولید آن نیستیم را وارد می‌کنند در غیر این صورت از قطعات تولیدی ما استفاده می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: صنعت CNG که مربوط به قطعات خودرو است، یکی از صنایعی است که ما روی آن سرمایه‌گذاری کردیم و در شهرهایی مانند اراک، اصفهان و تهران خدمات ارائه می‌دهیم، در کشور ما اگر دارای تخصص بالایی برخوردار باشی رقیب جدی نخواهی داشت چراکه نگاه تخصصی کم است.

این کارآفرین برتر تأکید کرد: برای موفقیت در هر کاری باید سخت کارکنیم، اگر این حوزه را باکارهای سنتی مقایسه کنیم نیاز به توانمندی و تخصص بالایی دارد و موفقیت در آن نیاز به تحمل سختی‌ها دارد، سختی‌ها در دو بخش فنی و تکنیکال و اداری است که در بخش فنی سختی‌ها قابل‌تحمل است.

وی تصریح کرد: بخش اداری و دولتی و ایجاد دردسرهایی که بروکراسی اداری و نحوه برخورد با کارآفرینان است، سختی کار را دوچندان می‌کند، برای مثال چند سال پیش برای کاری به اداره کار مراجعه کردم در همان زمان یک دعوت‌نامه از نیوزلند هم داشتم در اداره کار به‌قدری با من توهین‌آمیز برخورد شد که تصمیم داشتم از ادامه کار خودداری کنم و به نیوزلند بروم.

حقیقت یادآور شد: وقتی یک کارآفرین درصدد ایجاد اشتغال است اما در اداره کار به چشم یک چپاول گر به او نگاه می‌کنند و پروسه‌های پیچیده اداری که زمان‌بر و هزینه‌بر است باعث می‌شود که کارآفرینان دلسرد شوند، من به‌عنوان یک کارآفرین در بخش صنعت تمایل دارم که بیشتر به بخش صنعت توجه کنم اما امورات اداری از قبیل بیمه، مالیات، تأمین اجتماعی و اداره کار سبب می‌شود از کار اصلی که کارآفرینی است دور شویم.

وی خاطرنشان کرد: نمودار پیشرفت کار من از سال 86 به بعد سعودی است اما با بزرگ شدن مجموعه نمودار از روند سعودی دور شد چراکه بیشتر درگیر کارهای اداری شدم درواقع قسمت اداری بیشترین سختی را برای ما دارد، در بخش فنی و تکنولوژی پیچیدگی‌های زیادی وجود دارد اما این سختی‌ها در مقابل سختی‌های کار اداری قابل‌تحمل است.

این کارآفرین یادآور شد: در چند سال اخیر قوانینی تصویب‌شده است که سنگ از جلوی راه کارآفرینان برداشته‌شده است و امیدواریم در آینده حمایت‌ها بیشتر شود، در حال حاضر صندوق کارآفرینی امید از ما حمایت کرد و همیشه به دنبال کارآفرین است و وام را به افرادی می‌دهند که واقعاً کارآفرین باشند و همواره بازرسی می‌کنند و پول‌ها را در جای درستی خرج می‌کنند.

صندوق کارآفرینی امید روش درستی دارد

وی تصریح کرد: صندوق کارآفرینی امید روش کار درستی دارد، برای اعطای وام مدارک، مکان، لیست بیمه و کار انجام‌شده را بررسی می‌کنند و با توجه به تعداد شغل ایجادشده وام را پرداخت می‌کنند بنابراین حق را به‌حق دار می‌رسانند، همچنین اداره صنایع روند دریافت پروانه بهره‌برداری را تسهیل کردند و ظرف 20 روز پروانه را صادر می‌کنند درحالی‌که در سال‌های گذشته برای دریافت پروانه حداقل 6 ماه زمان لازم بود.

در اداره کار دچار ضعف قانونی هستیم

حقیقت تأکید کرد: در استانداری نیز یک کمیته برای رفع موانع تولید تشکیل‌شده است و در این زمینه خبرهای خوبی وجود دارد اما در قسمت جزئیات به‌خصوص در اداره کار دچار ضعف قانون هستیم و افراد بلاتکلیف هستند، درواقع در اداره کار افراد آگاه به قانون وجود ندارند.

وی تصریح کرد: حتی در بخش شورای اختلاف کارآفرینان مشکلات را می‌خواهند از طریق کدخدا منشی حل کنند چراکه درک درستی از قانون کارآفرینی ندارند؛ در بخش دارایی نیز در بخش مالیات‌ها دچار خلأ قانونی هستیم که باید رفع شود و هر کاری به‌تناسب مالیات پرداخت کند.

این کارآفرین برتر با اشاره به سود حاصل از کارآفرینی اظهار کرد: هر کار تولیدی زمانی که به ثمر می‌رسد در بهترین حالت بین 20 تا 25 درصد سود دارد و باقی هزینه است، زمانی که ما کار را شروع کردیم خودمان به‌صورت 20 ساعته کار می‌کردیم و حاشیه سود ما تا 100 درصد هم رسید، باگذشت زمان و افزایش هزینه‌ها هم‌اکنون حاشیه سود سالانه ما 35 درصد است.

وی خاطرنشان کرد: یک کسب‌وکار زمانی موفق می‌شود که 4 پارامتر داشته باشد، پارامتر اول کار تخصصی است، پارامتر دوم سرمایه است، همچنین شرایط اقتصاد بازار و روابط عمومی نیز دیگر پارامترهای موفقیت در هر کاری است، اگر تولیدکننده خوبی باشی ولی بازار خوب نباشد طبیعتاً به موفقیت نمی‌رسید بنابراین این 4 پارامتر باید باشد.

در ابتدای کار سرمایه چندانی نداشتم

حقیقت با اشاره به شروع کارآفرینی خود گفت: من در 28 سالگی از سال 87 لیسانس مکانیک گرفتم و از همان زمان شروع به کارکردم، بنابراین جوانان باید توجه داشته باشند که برای رسیدن به موفقیت باید سخت کار کنند، هم‌اکنون نیروهای کاری ما همه جوان هستند.

وی تصریح کرد: معضل نسل جدید ما این است که سخت کار نمی‌کنند، سخت کارکردن به معنای انجام کار تکراری نیست بلکه من با تمام وجود کار می‌کردم و فکر وزندگی خود را وقف کارکردم تا توانستم به موفقیت برسم؛ در حال حاضر جوانان بدون سخت‌کوشی می‌خواهند حداقل‌ها را برای خود تهیه کنند.

این کارآفرین برتر خاطرنشان کرد: من در ابتدای کار سرمایه چندانی نداشتم و پدرم یک نانوا ساده بود بنابراین سرمایه‌ای در اختیار ما قرار نداد، برای کارآفرین شدن باید با دقت و سخت‌کوشی کارکرد تا بتوانیم به موفقیت برسیم، من افرادی که سخت‌کوش هستند را شناسایی می‌کنم و زمینه کارآفرینی را برای آن‌ها ایجاد می‌کنم چراکه زمینه فعالیت ما جای کار زیادی دارد.

وی تصریح کرد: کار تولید کار تخصصی است که نیاز به تجربه، تخصص و مطالعه دارد، بنابراین باید کار را به خاطر کار باید انجام داد و نباید دغدغه مادی داشت؛ چراکه اگر موفق باشی به پول می‌رسی بنابراین کار را باید به خاطر کار یاد بگیرید تا کارفرما حمایت کند و امکان پیشرفت وجود دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: