• چهارشنبه ۱۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-4890-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : گفتگو

کارآفرین برتر استان قزوین:

مسئولین می‌گفتند ایده شما فقط به درد نوشتنِ کتاب می‌خورد

یک کارآفرین برتر قزوینی گفت: کارآفرینی با سختی‌های فراوانی روبه‌رو است در ابتدای کار مسئولین ایده ما را رد می‌کردند و می‌گفتند ایده شما فقط به درد نوشتن در کتاب می‌خورد.

امین یداللهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، با اشاره به این‌که درزمینه تولید نهال‌های اصلاح‌شده و نشاء اصلاح‌شده فعالیت دارند، تصریح کرد: درروش سنتی برای تکثیر نهال از بذر استفاده می‌کردند و روی نهال پیوند می‌زدند که به پایه بذری و نهال پیوندی تبدیل می‌‌شدند، در روش نوین یکی از پایه‌هایی که در کشورهای اروپایی اصلاح‌شده از طریق موسسه ثبت نهال کشور به کشور وارد می‌شود که ما از طریق کشت بافت تکثیر می‌کنیم.

وی افزود: به صورتی که از انتهای گیاه نمونه می‌گیریم و توسط یک دستگاه خاص در گلخانه مصنوعی این را به یک گیاه تبدیل می‌کنیم؛ درواقع کاری که موسسه رویان بر روی گوسفند انجام می‌دهد ما بر روی گیاه انجام می‌دهیم و شبیه‌سازی گیاه صورت می‌گیرد و خصوصیات گیاه مادری به گیاهان تولیدشده انتقال پیدا می‌کند.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نهال گستر رویان یادآور شد: در روش بذر لزوماً تمام میوه‌های درخت شبیه درخت مادر نمی‌شود چراکه تفرق ژنتیک داشت اما در روش مدرن دیگر تفرق ژنتیک نداریم و میوه تولیدشده شبیه گیاه اصلی و مادری است که به خشکی و تشنگی مقاوم هستند و باردهی آن‌ها زودتر شروع می‌شود و عمر اقتصادی بیشتری دارند و به برخی از بیماری‌ها مقاوم هستند و درنهایت باغی دارای میوه‌های یکسان خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: درزمینه نشاء سیفی جات نیز درگذشته کشاورزان کشت مستقیم داشتند و نشاء را در زمین کشاورزی می‌کاشتند اما ما در گلخانه در شرایط استریلیزه برق‌کاری می‌کنیم که درزمینه برق صرفه‌جویی می‌شود و محصول زودتر به بار می‌نشیند و تناژ بالایی دارد.

یداللهی تأکید کرد: قبل از این‌که ما این روش را در قزوین پیاده کنیم عملکرد در کشور طبق آمار 38 تن در هکتار بوده است که با روش ما به بیش از 100 تن در هکتار رسیده است حتی کشاورزی داشتیم که از یک هکتار 200 تن محصول کشت کرده است؛ درواقع افزایش محصول در هکتار داشتیم همچنین این محصولات مصرف آب چندانی ندارند و صرفه‌جویی زیادی در بخش آب صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: دانشجوی ارشد اقتصاد کشاورزی هستم و این کار را به همراه بردارم عباس یدالهی که دکترای تخصصی بیوتکنولوژی باغبانی دارند آغاز کردم، ابتدا قرار بود ما این طرح را در یکی از کشورهای خارجی انجام دهیم اما عشق به وطن باعث شد که این کار علمی و دانش‌بنیان جدید را در کشور انجام دهیم.

این کارآفرین برتر خاطرنشان کرد: این ایده به ذهن ما رسید که در استان مستعد قزوین کار را شروع کنیم و از سال 87 کار را آغاز کردیم و سال 90 کار را شروع کردیم؛ در حال حاضر نیز حدود 60 نفر در مجموعه ما فعال هستند که در طرح توسعه این تعداد افزایش پیدا می‌کنند.

می‌گفتند ایده شما به درد کتاب می‌خورد

وی با اشاره به سختی‌های کارآفرینی تصریح کرد: کسی که می‌خواهد کارآفرینی کند باید کفش آهنین به پا کند، در ابتدای کار مسئولین با ما همکاری نمی‌کردند و می‌گفتند این موضوع برای کتاب‌هاست و قابلیت اجرایی ندارد، همچنین برای احداث گلخانه کشت بافت درخواست وام دادیم که با آن نیز موافقت نکردند چراکه آزمایشگاه کشت بافت را عملی نمی‌دانستد.

یدالهی خاطرنشان کرد: ما مشکلات زیادی از قبیل برق‌کشی، وام و مجوز را پشت سر گذاشتیم؛ در واقع کارآفرین شدن کار سختی است و نیاز به تلاش مضاعف دارد، من برای رسیدن به این مرحله سختی‌های زیادی را پشت سر گذاشتم تا توانستم در استان خود را معرفی کنم.

حمایت بالاترین مقام اجرایی استان دلگرم کننده است

وی تصریح کرد: استاندار قزوین نسبت به این مجموعه لطف زیادی دارد و همواره مشکلات ما را حل می‌کند به‌طوری‌که ایشان شماره همراه خود را برای پیگیری مستقیم امور به بنده داده است که در صورت ایجاد مشکل خودشان به‌شخصه مشکلات را حل کنند، این حمایت توسط بالاترین مقام دولتی در استان برای ما دلگرم‌کننده است که نشان از توانمندی بالای ایشان دارد.

بخش‌های مختلف همکاری نمی‌کنند

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نهال گستر رویان خاطرنشان کرد: خیلی از مسئولین که ارزش کار ما را فهمیدند ازجمله جهاد کشاورزی استان حمایت کردند، در حال حاضر نیاز به حمایت اداره آب‌داریم که تاکنون حمایتی نکرده است و کارهای کند انجام می‌شود و بعضاً انجام نمی‌شود به‌طوری‌که برای تمدید مجوز باید 6 ماه منتظر باشیم درواقع ضعف قانون و بروکراسی اداری مشکل اصلی را ایجاد می‌کند.

وی تأکید کرد: با اداره کل راه و شهرسازی نیز مشکل‌داریم چراکه قانون کشوری حوزه اتوبان را 76 متر تصویب کرده است با توجه به این‌که مجموعه ما در حاشیه اتوبان قرار دارد، اداره کل راه و شهرسازی این میزان را 96 متر بیان می‌کند، علی‌رغم این‌که حد ما قانونی است بیش از 6 ماه برای دریافت مجوز به این اداره کل مراجعه کردیم که سختی‌های زیادی داشت.

یدالهی خاطرنشان کرد: ما سختی‌های زیادی را پشت سر گذاشتیم تا به این مرحله رسیدیم، در اول کار با توجه به جوان بودنمان و نو بودن ایده اعتماد کمی به مجموعه ما می‌شد، در حال حاضر دیدگاه‌ها تغییر پیداکرده است و اعتماد و حمایت افزایش پیداکرده است.

وی افزود: ما از صندوق امید نیز وام 4 درصد دریافت کردیم اما بعد از گذشت زمان و تصویب وام، 10 درصد سود شده است که سخت است چراکه ما وام 4 درصد گرفتیم و در حال حاضر وام با 10 درصد سود پرداخت می‌کنیم، البته در مدیریت جدید این صندوق قرار است که سود را کاهش دهد.

این کارآفرین برتر با اشاره به هزینه‌های انجام‌شده، اظهار کرد: طرح اولیه ما 1 میلیارد و 700 میلیون تومان سرمایه نیاز بود که قرار بود 1 میلیارد و 500 میلیون تومان آن به‌صورت وام به پرداخت شود و 200 میلیون تومان آن را خودمان سرمایه گزاری کنیم، وام تصویب شد اما هنگام اجراشدن پولی پرداخت نشد.

وی تصریح کرد: با توجه به این‌که ما 200 میلیون تومان خود را هزینه کرده بودیم، برای دریافت وام به‌صورت مستقیم به وزارت جهاد کشاورزی مراجعه کردیم و مبالغ مازادی که سایر استان‌ها جذب نکرده بودند را برای طرح خودمان گرفتیم، مبلغ به استان قزوین اختصاص داده‌شده اما در استان بابیان این‌که طرح‌های زیادی وجود دارد تمام اعتبار را به ما اختصاص ندادند و تنها یک میلیارد تومان آن به ما پرداخت شد.

یدالهی افزود: در حال حاضر ما حدود 10 میلیارد تومان هزینه کردیم و درحال‌توسعه هستیم و گلخانه‌های بیشتری را در دست احداث داریم، این کار با 9 نفر شروع شد و هم‌اکنون با 60 نفر به‌طور مستقیم ادامه دارد البته افرادی زیادی نیز به‌صورت غیرمستقیم مشغول به کارشده‌اند.

وی با اشاره به لزوم حضور جوانان در حیطه کارآفرینی خاطرنشان کرد: ما باید یاد بگیریم که هیچ کاری آسان نیست، اگر جوانان ایده و فکری در ذهنشان است کار را شروع کنند چرا که هر کار سختی دارد، ما وقتی کار را شروع کردیم شرایط زندگی و کاریمان تغییر زیادی داشت و سختی‌ها فراوان بود بنابراین جوانان مطمئن باشد اگر به‌صورت جدی وارد کار شوند موفق می‌شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: