• پنجشنبه ۱۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-4091-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : گفتگو

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوئین‌زهرا:

اختصاص الگوی کشت برای جوامع بسیار پیشرفته است/ در اینجا نمی‌توان انتظار رعایت الگوی کشت داشت

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوئین‌زهرا گفت: الگوی کشت برای جوامع بسیار پیشرفته است و در این جوامع مصرف، جایگزینی، فروش، پایش و موارد دیگر رعایت می‌شود، اما در اینجا نمی‌توان انتظار رعایت الگوی کشت داشت.

فریدون نقی زاده مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوئین‌زهرا، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین اظهار کرد: در این شهرستان حدود 22 هزار هکتار کشت تابستانه و 32 هزار هکتار هم کشت پاییزه انجام می‌شود. 

وی ادامه داد: محصولات مختلفی چون گندم و جو آبی و دیمی، کلزا، یونجه، خربزه، ذرت علوفه‌ای و دانه‌ای، هندوانه آبی، پیاز، خیار سبز، لوبیا، آفتاب‌گردان و غیره توسط کشاورزان کشت می‌شود.  

نقی زاده میزان کشت هر کدام از محصولات اصلی این منطقه را به تفکیک چنین اعلام کرد: ذرت علوفه‌ای 3500 هکتار، ذرت دانه‌ای 270 هکتار، یونجه آبی 13 هزار هکتار، گوجه فرهنگی 1200 هکتار، هندوانه 600 هکتار، خربزه 2 هزار هکتار، آفتاب‌گردان 500 هکتار، چغندرقند 900 هکتار حدود کشت محصولات پاییزه و بهاره در این شهرستان بر حسب مهم‌ترین محصولات موجود است. 

این مسئول افزود: در بین این محصولات ذرت، یونجه، خربزه و هندوانه بیشترین نیاز را به آب دارد. 

الگوی کشت برای جوامع بسیار پیشرفته است نه جوامع ما!

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوئین‌زهرا الگوی کشت را برای جوامع بسیار پیشرفته دانست و گفت: در این جوامع مصرف، جایگزینی، فروش، پایش و موارد دیگر رعایت می‌شود اما در اینجا که یک کشاورز هر سالی در زمین دیمی و آبی خود کشت دارد و رعایت تنوع را در کشت ندارد نمی‌توان انتظار رعایت الگوی کشت داشت. 

وی با تأکید بر اینکه تلاش می‌کنیم الگوی کشت را تا حد امکان رعایت کنیم، اضافه کرد: باید الگوی کشت را با توجه به نیاز الگوی کشت و بررسی میزان آب مصرفی تعریف کرد.   

نقی زاده تصریح کرد: کشت محصولات با میزان آب خواهی بالا بر حسب نیاز منطقه صورت می‌گیرد و کشت محصولات به هم وابسته است بااین‌حال باید تلاش شود آب موجود را به‌صورت بهینه مورد استفاده قرار داد. 

این مسئول ادامه داد: در سال 95 و 96 روش‌های نوین آبیاری در شهرستان بوئین‌زهرا در حدود 5 هزار هکتار از اراضی موجود در منطقه انجام شد که با توجه به وسعت اراضی کم است و باید افزایش یابد. 

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر توسعه آبیاری نوین با رشد خوبی مواجه است، گفت: میزان تجهیز به آبیاری نوین در سال 96 در سطح استان 50 هزار هکتار در نظر گرفته‌شده است که بی‌شک بیشترین سطح را شهرستان بوئین‌زهرا به دلیل وسعت اراضی خواهد داشت. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوئین‌زهرا بیان کرد: بحران آب در استان و شهرستان بوئین‌زهرا وجود داشته و بیشترین بیابان‌ها به‌واسطه کم‌آبی در این منطقه قرار دارد ازاین‌رو بیشتر کشاورزان به این نتیجه رسیده‌اند که به سمت آبیاری نوین حرکت کنند. 

کشت محصولات آب‌بر با آبیاری نوین انجام می‌شود

وی با تأکید بر اینکه اکثر کشت‌های بهاره در این شهرستان با آبیاری نوین صورت می‌گیرد، تصریح کرد: کمتر محصولی چون گوجه فرهنگی، هندوانه و خربزه در این منطقه یافت می‌شود که با آب غرقابی آبیاری شود بلکه بیشتر اراضی تحت کشت صیفی‌جات و محصولات آب بر با آبیاری نوین انجام می‌شود. 

نقی زاده خاطرنشان کرد: تا جایی که اعتبارات و تسهیلات اجازه می‌دهد با بحران آب در حال مبارزه هستیم و کشاورزان نیز همگام با ما هستند. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوئین‌زهرا در پایان تأکید کرد: سالانه چند هزار نفر ساعت آموزش برای کشاورزان گذاشته می‌شود تا آن‌ها نسبت به تازه‌های کشاورزی و نیاز شهرستان آشنایی یافته و گام بردارند. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: