• جمعه ۱۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-3494-5
  • خبرنگار : 59014
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده ولی فقیه در استان قزوین:

آگاهی جامعه را نسبت به اهمیت عفاف و حجاب ارتقا دهیم

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با بیان اینکه نباید نگاه آمرانه و تکلیفی در حوزه حجاب و عفاف داشت، گفت: باید بامحبت و ابزارهای جذاب آگاهی جامعه را نسبت به اهمیت عفاف و حجاب ارتقا دهیم.
 
به گزارش ایسنا منطقه قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی عصر دیروز در سومین نشست شورای عفاف و حجاب استان قزوین اظهار کرد: باید جایگاه عفاف و حجاب را از نگاه دین و آموزه‌های قرآنی درک کرد و هر زن و مردی با درک این جایگاه هویت انسانی خود را به‌خوبی خواهد شناخت.
 
وی با بیان اینکه درک جایگاه عفاف و حجاب شعار نیست بلکه ریشه قرآنی دارد، اذعان کرد: در ابتدا باید سیر شکل‌گیری حجاب را بشناسیم و بدانیم ریشه آن کجاست و مبنای آن چیست؟
 
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین حجاب را به معنای پوشش برای زن و مرد دانست و افزود: پشت‌صحنه حجاب معنا و مفهومی به نام عفاف قرار دارد، بدون عفاف صحبت از حجاب بی‌معناست و هر انسانی ابتدا باید موضع خود را درباره عفاف مشخص کند و سپس در خصوص حجاب سخن بگوید.
 
وی با طرح این سؤال که ریشه عفاف در وجود انسان چیست؟ گفت: یک مبنا و بستری در وجود انسان به نام کرامت انسانی وجود دارد که عفاف یکی از شعبه‌های آن است و ریشه کرامت و بستر آن از نگاه انسان‌شناسی تقواست.
 
امام‌جمعه قزوین ادامه داد: تقوا در کلام الهی از بستر عبادت شکل‌گرفته است و بدون عبودیت و بندگی، تقوا بی‌معناست، زیرا در بستر عبودیت خدا تقوا رشد می‌کند و ما را به کمال می‌رساند و بدون عبادت تقوا نیز تعطیل خواهد شد.
 

 
وی خاستگاه عبادت را عقیده دانست و ابراز کرد: انسان در زندگی بر اساس عقیده خود عبادت می‌کند و این عقیده شاید پرستش پول، مقام، مادیات، دنیا، شیطان و یا پرستش ذلیلانه دیگران باشد؛ دین به ما می‌گوید که حیف است که فرصت بندگی خدا را ضایع پرستش دیگران و بت‌های طاغوتی کنیم.
 
این کارشناس قرآنی تصریح کرد: حجاب، عفاف، کرامت انسانی، تقوا، عبادت و عقیده همه در یک سیر دینی قرار دارند و اگر این سیر نادیده گرفته شود ما روی باتلاق ساختمان خود را ساخته‌ایم.
 
وی عنوان کرد: پوشش انسان به‌طورقطع با بینش عقلانی و گرایش ارادی او هماهنگ است، مگر اینکه انسان در غفلت و ناآگاهی به سر ببرد.
 
آیت‌الله عابدینی با بیان اینکه پوشش و حجاب هر انسانی یک شعار است، ابراز کرد: آدمی با نوع پوشش خود علایق و تفکراتش را به نمایش می‌گذارد و باید باور کنیم که پوشش و حجاب هیچ‌گونه اختصاصی به بانوان ندارد و به دلایل خاصی برای خانم‌ها با تأکید بیشتری در قرآن عنوان‌شده است.
 
وی با تأکید بر اینکه باید از دانشگاه حجاب و عفاف بهره لازم را ببریم، گفت: عفاف و حجاب فقط محدود به پوشش ظاهری نیست، بلکه یک جلوه آن پوشش و لباس است؛ عفت کلام و عفت نگاه و موارد دیگر را نیز شامل می‌شود.
 
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اضافه کرد: بی‌عفتی در دنیا انسان را رسوا و ضایع می‌کند و اهتمام به حجاب و عفاف نشان از سلامت نفس هر انسانی است.
 
وی خاطرنشان کرد: خدای متعال به‌صورت جدی از ما خواسته است در هر جایگاهی که قرار داریم موضع خود را درباره حجاب و عفاف مشخص کنیم؛ ما عضو حزب و جناح خدا هستیم یا شیطان؟ سرباز میدان کفر و استکباریم یا سرباز میدان انقلاب؟
 
امام‌جمعه قزوین ادامه داد: خدای متعال در آیات قرآن تأکید می‌کند که اگر مؤمن هستید، نباید ترسو، منزوی و ذلیل باشید؛ اراده دشمنان خدا این است که ما را ضعیف و وابسته به خودکرده و چراغ استقلال ما را خاموش کنند.
 

 
وی بیان کرد: اراده دشمنان انقلاب این است که هویت پوششی و ظاهری و حضور اجتماعی مردم ما تغییر کند، درصورتی‌که حجاب فرهنگ و منطق ماست و متأسفانه ضعف کارکردی و نگاه سطحی ما زمینه را برای تهاجم فراهم کرده است.
 
این کارشناس قرآنی تأکید کرد: هماهنگی همه دستگاه‌های متولی حجاب و عفاف در این حوزه ضروری است و اگر برنامه‌ای برگزار کردیم که معنویت کسب‌شده در شب قدر و تذکرات قرآنی را از بین می‌برد، یعنی محصول این نشست‌ها نبوده و ما در هماهنگی‌ها مشکل‌داریم.
 
وی تصریح کرد: گاهی نگاه به حفظ جایگاه‌ها و موقعیت شغلی به ما ضرر وارد می‌کند و از مبانی اعتقادی و دینی خود فاصله می‌گیریم؛ درصورتی‌که باید خدا را در نظر بگیریم که قرار است در روز قیامت چه پاسخی نسبت به وظیفه خود بدهیم.
 
آیت‌الله عابدینی یادآور شد: اگر قرار است کانونی برای مدیریت حجاب و عفاف در استان شکل بگیرد، باید ابتدا هماهنگی در کارها و سپس تلاش برای حفظ آن مدنظر همه اعضا باشد تا تلاش‌های صورت گرفته ضایع نشود.
 
وی عنوان کرد: باید نگاه‌های سنتی روی حجاب را کنار گذاشته و روی فرهنگ حجاب کار عمیق فرهنگی و هویتی داشته باشیم تا نوجوان و جوان بداند که پوشش او نشان از هویت وی دارد.
 
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با بیان اینکه نباید نگاه آمرانه و تکلیفی در حوزه حجاب و عفاف داشت، گفت: باید بامحبت و ابزارهای جذاب آگاهی جامعه را نسبت به اهمیت عفاف و حجاب ارتقا دهیم.
 
وی در پایان گفت: ضرورت دارد فضاهای فرهنگی، تفریحی، ورزشی برای بانوان افزایش یابد و در کنار اینکه شاید حجاب و عفاف محدودیتی برای شخصی ایجاد کرد، در مقابل فضایی برای حضور فعالانه‌تر توأم با تفریح و سرگرمی برای او فراهم شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: