• یکشنبه ۱۸ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-5291-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : گفتگو

عضو هیئت‌مدیره صندوق بیمه کشاورزی:

صادرات محصولات آب‌بر به معنای صادرات آب است

عضو هیئت‌مدیره صندوق بیمه کشاورزی گفت: برخی محصولات نیاز اصلی کشور و استان است اما برخی دیگر چنین نبوده و حتی در زمره محصولات صادراتی قرار می‌گیرد که در این صورت ما در حقیقت صادرات آب را انجام می‌دهیم.

نیاز علی ابراهیمی پاک رئیس سابق سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، با بیان اینکه بیش از ۲۵۰ هزار هکتار اراضی آبی کشاورزی در استان قزوین وجود دارد، اظهار کرد: بخشی از این اراضی به کاشت محصولاتی چون ذرت علوفه‌ای، چغندرقند، گوجه‌فرنگی، خربزه، هندوانه، محصولات سبزی و صیفی که به آب بسیار نیاز دارد، اختصاص پیدا می‌کند.

ابراهیمی پاک گفت: محصولات بهاره به دلیل آنکه برای کشت آن از آب‌های موجود استفاده می‌شود، آب‌بر است.

وی افزود: وقتی برای آبیاری کشت محصولات آب‌بر از آبیاری قطره‌ای و یا آبیاری نوین استفاده شود، بی‌شک میزان آب استفاده‌شده بسیار کاهش خواهد بافت.

این کارشناس حوزه کشاورزی تصریح کرد: برخی محصولات نیاز اصلی کشور و استان است اما برخی دیگر چنین نبوده و حتی در زمره محصولات صادراتی قرار می‌گیرد که در این صورت ما در حقیقت صادرات آب را انجام می‌دهیم.

رئیس سابق سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین یادآور شد: باید سطح زیر کشت محصولاتی چون گوجه‌فرنگی، هندوانه و خربزه به‌اندازه‌ای باشد که نیاز و مصرف داخل را تأمین کند.

عضو هیئت‌مدیره صندوق بیمه کشاورزی بیان کرد: از سوی دیگر باید تمام محصولات را در دستور کشت خود در استان داشته باشیم تا هم به رشد اکولوژی منطقه و هم به بهره‌وری خاک کمک کند که برای رسیدن به این هدف باید الگوی کشت را موردتوجه قرارداد.

ابراهیمی پاک با تأکید بر اینکه در الگوی کشت تمامی این موارد موردتوجه قرار می‌گیرد، اضافه کرد: در صورت رعایت الگوی کشت بی‌شک کشت و تولید هر محصولی به نفع کشور تمام خواهد شد.

وی یادآور شد: در حال حاضر در بیشتر مناطق کشور با بحران کم‌آبی روبرو هستیم لذا باید قانون رعایت الگوی کشت توسط وزارت کشاورزی مصوب شود.

رئیس سابق سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان اینکه در حال حاضر در بحث الگوی کشت با مشکل قانونی روبرو هستیم، تصریح کرد: باید از کشاورزان برای کشت محصولات کلیدی حمایت شود و حتی گاه برخی به سبب عدم رعایت الگوی کشت جریمه شوند تا توازن لازم در منطقه ایجاد شود.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات موجود در استان بحث چاه‌های غیرمجاز و استفاده بیش‌ازاندازه از منابع آبی است به‌گونه‌ای که در سال ۱۳۹۵ در حدود ۳۵ درصد مازاد بر نیاز از آب‌های موجود در استان استفاده می‌شود.

ابراهیمی پاک گفت: اگر چاه‌های غیرمجاز بسته و تعیین تکلیف شود میزان آبی که در استان استفاده می‌شود به نصف خواهد رسید که بی‌شک در صورت ادامه این روند بعد از ۵ سال دشت قزوین به شکل اصلی خود بر خواهد گشت.

عضو هیئت‌مدیره صندوق بیمه کشاورزی بیان کرد: باید بعد از تصویب قانون الگوی کشت منطقه به منطقه موردبررسی قرار بگیرد تا بر اساس شرایط آن نوع محصول برای کشت اعلام شود.

رئیس سابق سازمان جهاد کشاورزی در پایان خاطرنشان کرد: به‌اندازه کافی تحقیقات و پژوهش‌های لازم انجام‌شده و باید نتیجه آن عملیاتی شود تا شاهد رفع مشکلات و پیشرفت باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: