• چهارشنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-7690-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : گزارش

ایسنا گزارش می‌دهد؛

ضعف قوانین سد راه کارآفرینان/ کارآفرینان برای رسیدن به موفقیت کفش پولادی به پا کنند

کارآفرینی کشف و بهره‌برداری از فرصت‌های موجود است که منجر به نوآوری می‌شود، نوآوری که نیازمند حمایت تمام و کمال مسئولان است تا سختی‌های راه برای کارآفرینان آسان شود تا بدون دغدغه به امر کارآفرینی برسند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، تركيب جمعيتي جوان، شرايط اقتصادي، صنعتي، اجتماعي و فرهنگي امروز كشور به‌گونه‌ای است كه حل مشكلات، نیازمند الگوها و راه‌حل‌های جديد و متفاوتي است؛ اكنون در عرصه جهاني، افراد خلاق، نوآور و مبتكر به‌عنوان كارآفرينان منشأ تحولات بزرگي در زمينه‌هاي صنعتي، توليدي و خدماتي شده‌اند.
کارآفرینان لزوماً افراد ثروتمند نیستند و فقط قدرت علمی ندارند، بلکه همیشه در پی یادگیری و تکرار یافته‌ها در پروژه‌هایشان هستند. آن‌ها این شهامت را دارند که باوجود تمام سختی‌ها در زندگی و کار خود، حرکت روبه‌جلو داشته باشند.

بهرام حقیقت یکی از کارآفرینان حوزه صنعت است که درزمینه تولید قطعات صنعتی خودروسازی و تولید قطعات صنایع غذایی فعالیت دارد؛ وی کار خود را حدود 8 سال پیش در یک کارگاه کوچک صنعتی با دریافت 20 میلیون تومان وام از صندوق کارآفرینی امید شروع کرد و در حال حاضر، به‌صورت تخصصی در استان قزوین این بازار را به دست گرفته است.

حقیقت می‌گوید: شروع کار ما استفاده از نرم‌افزارهای به‌روز صنعتی بود که کار را از حالت مدار به حالت دیجیتال تبدیل کردیم که مورد استقبال قرار گرفت، در حال حاضر ما قطعات پیچیده صنعتی را توسط cnc انجام می‌دهیم و با شرکت‌های بین‌المللی مانند نسله و یونیلیور که بر استاندارد بودن کالا تأکیددارند، کار می‌کنیم.

بتول گل تراش دیگر کارآفرین قزوینی درزمینه محصولات خانگی است، وی حدود 15 سال است که در حوزه تولید شیرینی خانگی، شیرینی سنتی و شیرینی فانتزی فعالیت دارد، وی کار خود را با 30 هزار تومان و با پخت نان چایی آغاز کرده است و هم‌اکنون با هزینه 300 میلیون تومانی به تولید انواع شیرینی مشغول است.

گل تراش معتقد است این کار علاوه بر انگیزه و تخصص به سرمایه اولیه نیاز دارد و زنان با توانمندی و اندیشه والا می‌توانند کارآفرین برتر باشند بنابراین با افزایش توانمندی و اندیشه می‌توانیم تخصص را افزایش دهیم.

امین یداللهی دیگر کارآفرین موفق استان است که در بخش کشاورزی و درزمینهٔ تولید نهال‌ها و نشا اصلاح‌شده فعالیت دارد، وی نیز دانشجوی ارشد اقتصاد کشاورزی است و از سال 87 کار خود را با چند نفر آغاز کرده است و در حال حاضر حدود 60 نفر در مجموعه وی فعال هستند.

یداللهی می‌گوید: کاری که موسسه رویان بر روی گوسفند انجام می‌دهد ما بر روی گیاه انجام می‌دهیم و درواقع شبیه‌سازی گیاه صورت می‌گیرد و خصوصیات گیاه مادر به گیاهان تولیدشده انتقال پیدا می‌کند، قبل از این‌که ما این روش را در قزوین پیاده کنیم عملکرد در کشور طبق آمار 38 تن در هکتار بوده است که با روش ما به بیش از 100 تن در هکتار رسیده است.

نداشتن سرمایه و حامی بزرگ‌ترین مانع جوانان صاحب ایده

به گزارش ایسنا، در حال حاضر در استان جوانان تحصیل‌کرده و توانمند بسیاری وجود دارد که اغلب بیکار هستند؛ برخی از این جوانان دارای فکر و ایده بکری هستند که می‌توانند از قِبَل آن برای خود و سایر جوانان اشتغال ایجاد کنند ولی به علت نداشتن سرمایه و حامی، از قدم گذاشتن در این عرصه خودداری می‌کنند این در حالی است که بسیاری از کارآفرینان ما با حداقل سرمایه، ولی با تلاش بسیار به موفقیت دست یافتند.

یداللهی با اشاره به لزوم حضور جوانان در حیطه کارآفرینی تأکید می‌کند: ما باید یاد بگیریم که هیچ کاری آسان نیست، اگر جوانان ایده و فکری در ذهنشان است کار را شروع کنند چراکه هر کار سختی دارد، ما وقتی کار را شروع کردیم شرایط زندگی و کاریمان تغییر زیادی داشت و سختی‌ها فراوان بود بنابراین جوانان مطمئن باشد اگر به‌صورت جدی وارد کار شوند موفق می‌شوند.
گل تراش نیز معتقد است: جوانان با توانمندی و درایت باید وارد کارآفرینی شوند و اندیشه خود را ارتقا دهند، پایمردی داشته باشند و توان و انگیزه خود را افزایش دهند، جوانان باید توجه داشته باشند که در این بازار رکود اگر کسی دنبال پیشرفت باشد با تلاش می‌تواند موفق باشد.
بهرام حقیقت بابیان این‌که جوانان باید توجه داشته باشند که برای رسیدن به موفقیت باید سخت کار کنند، تأکید می‌کند: معضل نسل جدید ما این است که سخت کار نمی‌کنند، سخت کارکردن به معنای انجام کار تکراری نیست بلکه من با تمام وجود کار می‌کردم و فکر وزندگی خود را وقف کارکردم تا توانستم به موفقیت برسم؛ در حال حاضر جوانان بدون سخت‌کوشی می‌خواهند حداقل‌ها را برای خود تهیه کنند.
وی می‌گوید: من در ابتدای کار سرمایه چندانی نداشتم و پدرم یک نانوا ساده بود بنابراین سرمایه‌ای در اختیار ما قرار نداد، برای کارآفرین شدن باید با دقت و سخت‌کوشی کارکرد تا بتوانیم به موفقیت برسیم، کار تولید تخصصی است که نیاز به تجربه، تخصص و مطالعه دارد، بنابراین باید کار را به خاطر کار باید انجام داد و نباید دغدغه مادی داشت.

مشکلات اداری، مشکلات قانونی

به گزارش ایسنا، اگر کسی می‌خواهد کارآفرین شود باید سختی‌های زیادی را تحمل کند، درحالی‌که كارآفريني داراي مفهومي وسیع‌تر و باارزش‌تر از اشتغال‌زايي است، اين برداشت ناصحيح از اين مفهوم موجب شده بسياري از سیاست‌هایی که در بخشنامه‌ها براي توسعه آن اتخاذشده صرفاً جنبة اشتغال‌زایی داشته باشد و ضعف قوانین مشکلات زیادی را برای کارآفرینان ایجاد کند.
بهرام حقیقت در این خصوص می‌گوید: یک کارآفرین درصدد ایجاد اشتغال است اما در اداره کار به چشم یک چپاول‌گر به او نگاه می‌کنند، پروسه‌های پیچیده اداری که زمان‌بر و هزینه‌بر است باعث می‌شود که کارآفرینان دلسرد شوند، من به‌عنوان یک کارآفرین در بخش صنعت تمایل دارم که بیشتر به بخش صنعت توجه کنم اما امورات اداری از قبیل بیمه، مالیات، تأمین اجتماعی و اداره کار سبب می‌شود از کار اصلی که کارآفرینی است دور شویم.

تلخی برخورد ادارات

وی تأکید می‌کند: بروکراسی اداری و نحوه برخورد با کارآفرینان سختی کار را دوچندان می‌کند، برای مثال چند سال پیش برای کاری به اداره کار مراجعه کردم در همان زمان یک دعوت‌نامه از نیوزلند هم داشتم، در اداره کار به‌قدری با من توهین‌آمیز برخورد شد که تصمیم داشتم از ادامه کار خودداری کنم و به نیوزلند بروم.
این کارآفرین اظهار می‌کند: نمودار پیشرفت کار من از سال 86 به بعد سعودی است اما با بزرگ شدن مجموعه نمودار از روند سعودی دور شد چراکه بیشتر درگیر کارهای اداری شدم درواقع قسمت اداری بیشترین سختی را برای ما دارد، در بخش فنی و تکنولوژی پیچیدگی‌های زیادی وجود دارد اما این سختی‌ها در مقابل سختی‌های کار اداری قابل‌تحمل است.
امین یداللهی نیز با اشاره به سختی‌های کارآفرینی می‌گوید: کسی که می‌خواهد کارآفرینی کند باید کفش آهنین به پا کند، در ابتدای کار مسئولین با ما همکاری نمی‌کردند و می‌گفتند این موضوع برای کتاب‌هاست و قابلیت اجرایی بودن را ندارد، همچنین برای احداث گلخانه کشت بافت درخواست وام دادیم که با آن نیز موافقت نکردند چراکه آزمایشگاه کشت بافت را عملی نمی‌دانستد.
یدالهی خاطرنشان کرد: ما مشکلات زیادی از قبیل برق‌کشی، وام و مجوز را پشت سر گذاشتیم؛ درواقع کارآفرین شدن کار سختی است و نیاز به تلاش مضاعف دارد، من برای رسیدن به این مرحله سختی‌های زیادی را پشت سر گذاشتم تا توانستم در استان خود را معرفی کنند.

صندوق کارآفرینی امید، همراه کارآفرینان

به گزارش ایسنا، اگرچه سختی‌های کارآفرینی بیشمار است اما طی چند سال گذشته فضای استان برای کارآفرینان بهبودیافته است و مسئولین زمینه حمایت از کارآفرینان را ایجاد کرده‌اند، در شرايط سخت كنوني آنچه ضرورت آن در جامعه بیش‌ازپیش احساس می‌شود، پرداختن به اين مقوله اساسي، يعني كارآفريني است.
كارآفرينان با توجه به خصوصيات ممتاز و برجسته خود قادرند در چنين شرايطي منابع لازم براي ايجاد رشد و توسعه درزمینه‌هاي توليد و منابع انساني فراهم كرده، اشتغال و کسب‌وکار جديد ايجاد كرده و با نوآوري صنعتي بر توسعه دامنه محصولات و خدمات بيفزايند بنابراین مسئولان باید حمایت را افزایش دهند.
حقیقت تصریح می‌کند: در چند سال اخیر قوانینی تصویب‌شده است که سنگ از جلوی راه کارآفرینان برداشته‌شده است و امیدواریم در آینده حمایت‌ها بیشتر شود، در حال حاضر صندوق کارآفرینی امید از ما حمایت کرد و همیشه به دنبال کارآفرین است و وام را به افرادی می‌دهند که واقعاً کارآفرین باشند و همواره بازرسی می‌کنند و پول‌ها را در جای درستی خرج می‌کنند.
وی می‌گوید: صندوق کارآفرینی امید روش کار درستی دارد، برای اعطای وام مدارک، مکان، لیست بیمه و کار انجام‌شده را بررسی می‌کنند و با توجه به تعداد شغل ایجادشده وام را پرداخت می‌کنند بنابراین حق را به‌حق دار می‌رسانند، همچنین اداره صنایع روند دریافت پروانه بهره‌برداری را تسهیل کردند و ظرف 20 روز پروانه را صادر می‌کنند درحالی‌که در سال‌های گذشته برای دریافت پروانه حداقل 6 ماه زمان لازم بود.
این کارآفرین اظهار می‌کند: در استانداری نیز یک کمیته برای رفع موانع تولید تشکیل‌شده است و در این زمینه خبرهای خوبی وجود دارد اما در قسمت جزئیات به‌خصوص در اداره کار دچار ضعف قانون هستیم و افراد بلاتکلیف هستند، درواقع در اداره کار افراد آگاه به قانون وجود ندارند همچنین در بخش دارایی نیز در بخش مالیات‌ها دچار خلأ قانونی هستیم که باید رفع شود و هر کاری به‌تناسب مالیات پرداخت کند.
یدالهی نیز می‌گوید: ما سختی‌های زیادی را پشت سر گذاشتیم تا به این مرحله رسیدیم، در اول کار با توجه به جوان بودنمان و نو بودن ایده اعتماد کمی به مجموعه ما می‌شد، در حال حاضر دیدگاه‌ها تغییر پیداکرده است و اعتماد و حمایت افزایش پیداکرده است.
وی تصریح می‌کند: استاندار قزوین نسبت به این مجموعه لطف زیادی دارد و همواره مشکلات ما را حل می‌کند به‌طوری‌که ایشان شماره همراه خود را برای پیگیری مستقیم امور به بنده داده است که در صورت ایجاد مشکل خودشان به‌شخصه مشکلات را حل کنند، این حمایت توسط بالاترین مقام دولتی در استان برای ما دلگرم‌کننده است که نشان از توانمندی بالای ایشان دارد.
این کارآفرین تأکید می‌کند: در حال حاضر نیاز به حمایت اداره آب‌داریم که تاکنون حمایتی نکرده است و کارهای کند انجام می‌شود و بعضاً انجام نمی‌شود، همچنین با اداره کل راه و شهرسازی نیز مشکل‌داریم علی‌رغم این‌که حد ما قانونی است بیش از 6 ماه برای دریافت مجوز به این اداره کل مراجعه کردیم که سختی‌های زیادی داشت.
وی افزود: ما از صندوق امید نیز وام 4 درصد دریافت کردیم اما بعد از گذشت زمان و تصویب وام، 10 درصد سود شده است که سخت است چراکه ما وام 4 درصد گرفتیم و در حال حاضر وام با 10 درصد سود پرداخت می‌کنیم، البته در مدیریت جدید این صندوق قرار است که سود را کاهش دهد.
گل تراش نیز با اشاره به سختی‌های کار در حوزه تولید شیرینی یادآور می‌شود: بیشترین سختی ما در کار رکود بازار است؛ ما به وام یا پول نیاز نداریم ولی در مقابل نیاز داریم که محصولات تولید ما خریداری شود تا بتوانم کار را توسعه دهم ولی متأسفانه در استان قزوین بازار فروش برای این محصولات وجود ندارد.
وی تأکید می‌کند: ما اغلب محصولات خود را در تهران به فروش می‌رسانیم و در استان قزوین صرفاً در ایام نوروز فروش شیرینی داریم چراکه قزوینی‌ها در ایام عید بیشتر به خرید شیرینی اهمیت می‌دهند بنابراین رکود بازار در استان زیاد است.
این کارآفرین ادامه می‌دهد: یکی دیگر از مشکلات ما در این حوزه این است که برخی از افراد محصولات را خریداری می‌کنند ولی مبلغی پرداخت نمی‌کنند و پول خود را باید به‌سختی بگیریم، این موارد باعث عقب راندن ما می‌شود چراکه سرمایه اولیه را داریم.
وی تصریح می‌کند: در استان قزوین صرفاً صندوق کارآفرینی امید با پرداخت وام 4 درصد حمایت کردند تا ما بتوانیم تسهیلات کارگاه را افزایش دهیم؛ انتظار ما این است که سایر دستگاه‌های اجرایی نیز از ما حمایت کنند برای مثال ما برای نصب کنتور برق نیاز به هزینه‌داریم و با توجه به وسعت کارگاه درخواست کنتور برق خانگی دادیم اما اداره برق اصرار دارد که باید کنتور تجاری نصب کنیم.
گل تراش بیان می‌کند: اما درزمینهٔ مالیات به ما کمک زیادی کردند و در این زمینه مشکلی نداریم و مالیات طبق قانون و کاملاً منصفانه در نظر گرفته‌شده است، یکی دیگر از معضلات ما این است که دست زیاد شده است و خیلی از افراد با ارائه محصولات نامرغوب بازار کار ما را خراب کرده است.

به گزارش ایسنا، بايد توجه داشت كه كارآفرينان تنها به ايجاد فرصت‌های شغلي جديد نمی‌پردازند بلكه با تفكر، تحرك و فرهنگ، پیشرفت راه به همراه دارند، در شرایط فعلی و نرخ بالای بیکاری چنانچه صاحب‌نظران کارآفرینی و مسئولان در جهت حمایت بیشتر از کارآفرینان باید احساس مسئولیت کنند و با یک‌همت گروهی، مفهوم حقیقی کارآفرینی را تبیین کنند.

گزارش از «آرزو یارکه سلخوری»، خبرنگار ایسنا منطقه قزوین

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: