• دوشنبه ۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-13490-5
  • خبرنگار : 59012
  • منبع خبر : گزارش

سؤال بی‌جواب:

چه کسی مسئول ساماندهی سگ‌های ولگرد است؟/ وقتی ماجرای آتنا بیدارمان نمی‌کند

سؤالی که پس از کش‌وقوس‌های فراوان و پرسش و پاسخ از مسئولان بازهم بی‌جواب ماند و هیچ فردی حاضر به پاسخگویی نبود تنها چیزی که عنوان شد پاس‌کاری‌هایی بود که هر اداره تلاش می‌کرد تا مسئولیت خود را گردن دیگری بیندازد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، چند هفته پیش سوء مدیریت این بار دامن آتنای دوساله‌ای را گرفت که به دور از دغدغه‌های موجود، تنها به فکر بازی و تفریح در کوچه‌پس‌کوچه‌های اسفرورین بود و خبر از سرنوشت تلخی که انتظارش را می‌کشید نداشت.

بعضی از همسایگانی که شاهد ماجرا بودند می‌گویند سگ‌ها به آتنا حمله کردند و بعدازاینکه آتنا زخمی شد با کمک تعدادی از همسایه‌ها سگ‌ها پا به فرار گذاشتند، اما ترس و جراحت این ماجرا به حدی بود که سبب از بین رفتن کودک دوساله‌ اسفرورینی شد.

این ماجرا ما را بر آن داشت تا به دنبال پاسخ این پرسش برویم که آیا نمی‌توان برنامه‌ریزی‌هایی در سطح خرد و کلان صورت گیرد تا به این سادگی شاهد از بین رفتن و عزادار کردن خانواده‌هایی نباشیم و علاوه‌برآن امنیت لازم در سطح شهر فراهم شود؟

رضا گروسی مدیرکل دفترامورشهری استانداری قزوین می‌گوید: در حال حاضر افزایش سگ‌های ولگرد در سطح استان به‌ویژه سطح شهرها و روستاهای بزرگ مخل امنیت و آسایش مردم و شهروندان شده و این یک واقعیت غیرقابل‌انکار است. شهروندان باید توجه کنند آنچه که در خصوص سگ‌های ولگرد مطرح می‌شود سگ‌های بلا صاحب مشکل‌داری هستند که با ظاهر خطرناک ازنظر بهداشتی قرار دارند و مردم و شهروندان را دچار مشکل می‌کنند؛ تا میزانی که توازن حیات‌وحش به هم نخورد جمعیت سگ‌ها باید کنترل شود چراکه این توازن از طریق سگ‌های ولگرد به هم می‌خورد و لذا باید با شیوه‌های مصوب و تائید شده‌ای که در کشور به کارگروه ابلاغ‌شده جمعیت سگ‌ها را کنترل کرد.

برخورد و کنترل سگ‌های ولگرد بر عهده‌ی شهرداری است

سیاوش شمسی‌پور مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست معتقد است: ساماندهی سگ‌های ولگرد موضوعی است که باید عمیق‌تر به آن توجه شود چراکه در قانون وظایفی مشخص‌شده که وظیفه‌ی برخورد و کنترل با شهرداری است. اظهار نظر مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در حالی است که مجتبی منتظری مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری قزوین دراین‌باره می‌گوید: کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد دستورالعمل مصوب پاییز 87 سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های  کشور است که در این دستورالعمل 2 کارگروه ملی  و استانی قرار دارد.
سید بهمن نقیبی مدیرکل دامپزشکی استان قزوین نیز می‌گوید: ساماندهی سگ‌های ولگرد موضوع بسیار ساده‌ای است که یک کارگروه استانی در این راستا وجود دارد و سیاست‌های کلی دراین‌ارتباط را بر عهده دارد و البته این در حالی است که دامپزشکی در این مجموعه تنها یک عضو ساده‌ است.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری قزوین توضیح می‌دهد: کارگروه ملی در حجم وزارت خانه و وزارت کشور و با مدیریت دانشگاه علوم پزشکی و دانشکده دامپزشکی و مدیران مرتبط در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تشکیل می‌شود و شهرداری قزوین یک عضو کارگروه استانی است.

به گزارش ایسنا، به نظر می‌رسد ساماندهی سگ‌های ولگرد باید با همکاری چند اداره و سازمان صورت گیرد اما این در حالی است که هر اداره‌ای خود را جدای از این موضوع می‌دانند و تقریباً همه معتقد بر این هستند که باید در کارگروه تصمیم‌گیری شود و نهاد آنها تنها یک عضو معمولی است، این درحالی است که به نظر می‌رسد کارگروه نیز تا حدودی غیرفعال است و با این وصف امروز مشخص نیست تکلیف قطعی سگ‌های ولگرد و خطرناک به ویژه در شهرهای اقبالیه، اسفرورین و حتی برخی مناطق منفصل شهری قزوین که بحرانی‌تر است چگونه خواهد بود.

دامپزشکی مجوزی برای صدور اتلاف سگ‌های ولگرد ندارد

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین اظهار می‌کند: در هیچ جای قانون توضیحی در خصوص صدور مجوز اتلاف سگ‌های ولگرد داده نشده و بنابراین کارگروه‌ها باید در این خصوص تصمیم‌گیری کنند.

نقیبی می‌گوید: دامپزشکی در مواردی که تشخیص تلف کردن یک حیوان داده شود می‌تواند برای دفن بهداشتی ورود پیدا کند و در صورت تشخیص کمیته تعدادی از آن‌ها به لحاظ نژادی قابلیت ماندن داشته باشد باید واکسیناسیون انجام شود.

نقیبی خاطرنشان می‌کند: در دستورالعملی که در این زمینه وجود دارد تعیین‌شده که اگر سگ‌هایی که زنده گیری می‌شوند تشخیص داده شود که تعدادی از آن‌ها به لحاظ نژاد نباید کشته شوند در این صورت اعضای کارگروه در این خصوص تصمیم‌گیری خواهند کرد.

وی یادآوری می‌کند: دامپزشکی عضو کارگروه مبارزه با حیوانات ناقل هست که دراین‌ارتباط براساس تمام وظایفی که برعهده ما قرار داده شود، همکاری لازم را با سایر دستگاه‌ها می‌کنیم.

کارگروه کنترل جمعیت حیوانات ناقل خروجی اجرایی نداشته است

مدیرکل دفترامورشهری استانداری قزوین تأکید می‌کند: کارگروه کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان در استان فعال‌شده  و کارگروه‌های متناظر شهرستانی هم موظف شده‌اند تا جلسات مرتب داشته باشند و مصوبات و سیاست‌گذاری‌هایی که در استان ابلاغ کرده اجرایی و پیگیری کنند.
وی ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه اعضای این کارگروه بنا به هر دلیلی نتوانستند فرآیند مناسبی را تعریف و اجرایی کنند، به ناگاه جمعیت حیوانات و زادوولد آنها افزایش پیداکرده و بنابراین باید شرایط خاصی ایجاد شود.

گروسی می‌گوید: ما طبق یک توافق‌نامه و طرح‌های کارگروه پیش می‌رویم تا جمع‌آوری و زنده گیری سگ‌های ولگرد و غربالگری آن‌ها را در سطح استان داشته باشیم.

وی یادآوری می‌کند: یکی از دلایل افزایش سگ‌های ولگرد در سطح شهرها و روستاهای بزرگ عدم خروجی اجرایی و کاربردی از جلسات کارگروه بوده است و با توجه به اینکه کارگروه در سال‌های گذشته خروجی مشخصی نداشته برنامه‌ریزی‌شده تا امسال به‌صورت فعال‌تر عمل کند.

وی اضافه می‌کند: برخی از سگ‌هایی که رها شدند سگ کار، گله و یا مفید هستند که بایستی سگ‌های مفید و غیرمفید را تفکیک کنیم و درنهایت سگ‌های غیرمفید را عقیم‌سازی کرده و یا با مرگ با ترحم که در شیوه‌نامه‌های رسمی و تائید شده هم آورده شده آن‌ها را از بین ببریم.

مدیرکل دفترامورشهری استانداری قزوین اعلام می‌کند: اجرای مرگ با ترحم با حضور نمایندگان دامپزشکی، محیط‌زیست و دانشگاه علوم پزشکی اتفاق می‌افتد و سگ‌های مفید جداشده به کمپ‌ها منتقل می‌شود البته باید گفت سگ‌ها مفید نیز به دلایل افزایش قابل‌ملاحظه‌ی سگ‌ها و اختلال در روند زندگی مردم عقیم‌سازی می‌شوند.

گروسی معتقد است: دلیل عمده و کارشناسی حضور سگ‌های ولگرد در سطح شهرها به مدیریت نامناسب پسماند در سطح شهرها برمی‌گردد چراکه سگ‌های ولگرد به‌منظور تأمین غذا به داخل شهر هجوم آورده و عدم مدیریت زباله‌ها زمینه را برای حضور سگ‌های ولگرد فراهم می‌کند.

سازمان محیط‌زیست وظیفه‌ مستقیمی در ساماندهی سگ‌های ولگرد ندارد

شمسی‌پور اعلام می‌کند: سازمان محیط‌زیست وظیفه‌ی مستقیمی در زمینه‌ ساماندهی سگ‌های ولگرد ندارد و تنها دستورالعمل‌هایی وجود دارد جهت اینکه به چه نحوی سگ‌ها کنترل شود و به هر صورت جمعیت آن‌ها آسیب‌رسان نباشد.

وی ادامه می‌دهد: موضوع مهمی که وجود دارد علت حضور سگ‌های ولگرد در اطراف مراکز مسکونی است که باید به‌صورت ریشه‌ای توجه شود که در این راستا مهم‌ترین عاملی که باعث جذب این حیوانات به مناطق مسکونی و اطراف مناطق مسکونی می‌شود عدم مدیریت پسماندها است.

شمسی‌پور معتقد است: حضور و وجود انواع و اقسام زباله‌ها که درصد بالایی مواد غذایی در آن وجود دارد سبب می‌شود تا حیوانات جذب مناطق مسکونی شوند بنابراین زمانی که به‌آسانی غذا در اطراف مناطق مسکونی و در دسترس  قرار داشته باشد  جمعیت حیوانات در مناطق مسکونی افزایش پیدا می‌کند.

در کارگروه استان باید محل‌هایی برای نگه‌داری حیوانات شناسایی شود

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری قزوین می‌گوید: در کارگروه حیوانات ناقل 16 نفر اعضا حضور دارند که باید 3 تصمیم اساسی گرفته شود در ابتدا محل‌هایی را در استان به‌عنوان کمپ نگهداری حیوانات مشخص کنند که ممکن است  با توجه به وسعت استان و پراکندگی شهرهای استان چند نقطه در نظر گرفته شود.

وی توضیح می‌دهد: انتخاب پیمانکار مناسب و انتخاب قیمت برای هزینه‌های هر قلاده نیز از دیگر پارامترهایی است که باید در کارگروه استان مشخص شود بر اساس آن شهرداری‌ها بخشداری‌ها و دهیاری‌هایی که درواقع این پیمانکار با آن‌ها کار می‌کند قلاده‌های سگ را جمع‌آوری و تحویل کمپ‌ها دهند.

منتظری تصریح می‌کند: با توجه به اینکه در استان سیاست‌گذاری درست و خروجی مناسبی در کارگروه نداشته‌ایم 3 پارامتر در نظر گرفته‌شده محقق نشده و بنابراین آشفتگی‌هایی وجود دارد و هرکسی به‌صورت سلیقه‌ای عمل می‌کند.

به گزارش ایسنا، ساماندهی سگ‌های ولگرد مسئله‌ای است که شاید در نگاه اول به‌ظاهر غیر مهم تلقی شود اما می‌تواند تأثیرات مخرب و گاها غیرقابل‌جبران در جامعه به همراه داشته باشد بنابراین نیاز است تا مسئولان مرتبط توجه بیشتری در این حوزه داشته باشند تا شاهد چنین حوادث دردناکی در جامعه نباشیم. در شرایط فعلی باوجود تعریف شدن سازوکارهای مشخص برای حل مشکل سگ‌های ولگرد، به نظر می‌رسد در مرحله اجرای کار و فاز عملیاتی تعلل صورت می‌گیرد و دستگاهی به صورت مشخص مسسولیت اصلی را برعهده نمی‌گیرد. همین امر نشان می‌دهد که هم در سازوکار و هم در اجرای طرح اشکال بنیادین وجود دارد که یا به تصمیم‌گیری منجر نمی‌شود و یا تصمیم‌گیری‌ها عملیاتی نمی‌شوند.

گزارش از «طهورا قلی‌پور برزگر» خبرنگار ایسنا منطقه قزوین

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: