• شنبه ۱۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-1093-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کتاب «محرمیت در معماری خانه‌های سنتی بوشهر» توسط انتشارات جهاددانشگاهی قزوین به چاپ رسید

کتاب «محرمیت در معماری خانه‌های سنتی بوشهر» توسط میترا غفوریان عضو هیئت‌علمی دانشگاه علم و صنعت ایران و الهام حصاری و مینا پی‌سخن تألیف و به همت انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین در 176 صفحه منتشر شده است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، در بخش‌هایی از این کتاب آمده است: معماری، تجلی سنن، آداب‌ورسوم و فرهنگ جوامع است که بر مبنای تصور انسان از هستی، شکل می‌گیرد. براین اساس، بسیاری از محققان براین باورند که فرهنگ از جهان‌بینی نشأت گرفته و کامل‌ترین نمود عینی آن، در معماری ظهور می‌یابد. در ساخت مورفولوژیک سکونتگاه‌های شهری و روستایی کشورهای مختلف، عامل فرهنگ، دین، ایدئولوژی و نظام‌های حاکم، نقش مهمی را ایفا می‌نمایند. ازاین‌رو، در کشورهایی که ادیان و ایدئولوژی‌های متفاوتی دارند؛ می‌توان ساخت‌های مورفولوژیکی مختلفی را مشاهده کرد.

در کشورهای اسلامی نیز، ساخت بناها تحت تأثیر فرهنگ و ایدئولوژی اسلامی به‌صورت قوانین برخاسته از تعالیم قرآنی صورت می‌گیرد. ایران به‌عنوان یکی از تمدن‌های کهن بشری، نقش بسیار فعالی در بلوغ معماری اسلامی داشته است. معماری سنتی ایران را می‌توان سرشار از مفاهیمی دانست که بر اساس فرهنگ، عقاید و اندیشه ایرانی – اسلامی معنا می‌یابد. درواقع پس از ورود اسلام فرهنگ و هنر این سرزمین پهناور با عوامل تازه‌ای ترکیب شد، به‌گونه‌ای که اصول، آداب‌ورسوم، مراسم مذهبی، روحیه، اخلاقیات، اندیشه و عقیده نسل‌ها نه‌تنها در بناهای عظیم بلکه در ابنیه کوچک نیز نمودار شده و چنان با جوهره‌ی وجودی معماری ایرانی درآمیخت، که ردپای آن در تمامی آثار معماری ایران قابل پی‌جویی است. بنابراین درک مفاهیم و ساختار معماری ایران، بدون شناخت محیط فرهنگی و اجتماعی‌ای که این مفاهیم در آن رشد کرده میسر نمی‌گردد و عدم آگاهی از ریشه‌های فرهنگی که از قید زمان آزادند، هرگونه برداشت و تأویلی را لاجرم در حد سطح باقی می‌گذارد.

یکی از مهم‌ترین اصولی که در معماری سنتی ایران‌زمین به‌ویژه پس از اسلام موردتوجه قرارگرفته است، اصل محرمیت است که به‌عنوان یک اصل حاکم بر تمامی شئون زندگی، به بهترین وجه در تمامی بناهای بزرگ عمومی تا خانه‌های مسکونی و از فضاهای عمومی شهری تا فضاهای نیمه عمومی و خصوصی‌تر در اقلیم‌های مختلف کشور به‌کاربرده شده است.

این رویکرد در بناهای سنتی سبب شده تا بسیاری از پژوهشگران رویکردهای فرهنگی- اعتقادی و مسائل اقلیمی را مهم‌ترین عوامل شکل‌گیری چنین الگوی کالبدی تلقی نمایند. در معماری سنتی ایران یکی از مهم‌ترین عرصه‌هایی که نقش اساسی در ایجاد محرمیت را بر عهده دارد؛ نظام فضایی خانه است. خانه به‌عنوان قرارگاه رفتاری خانواده، از بااهمیت‌ترین عناصر معماری شهر بوده و نظام ارتباطی آن در فرهنگ‌های مختلف هماهنگ با تعریفی است که آن فرهنگ از انسان دارد.

 فرهنگ اسلامی نیز با توجه به توصیه‌ها، سفارش‌ها و همچنین آیات قرآنی بر مسائل درون‌گرایی و حفظ حریم خانواده تأکید بسیار دارد. این ویژگی‌ها سبب شده که خانه ایرانی علاوه بر حفظ ارتباط با بیرون، به دنبال ایجاد محیطی باشد که موجب سلامت جسم، تکامل روحی و مکانی برای آسایش، آرامش و امنیت گردد.

علاقه‌مندان به موضوعات معماری و شهرسازی می‌توانند برای دریافت این کتاب به شماره تلفن ۰۹۱۰۸۹۵۴۵۲۵ انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین تماس حاصل فرمایند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: