• سه شنبه ۳ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-1194-5
  • خبرنگار : 59014
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قزوین:

حسینیه قزوینی‌ها در کربلا احداث می‌شود/ آموزش زبان فارسی در عراق به همت جهاد دانشگاهی قزوین

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قزوین گفت: طرح ساخت حسینیه قزوینی‌ها در کربلا در 12 طبقه آماده شده و هماهنگی‌های مجوز آن با شهرداری کربلا نیز صورت گرفته است و عملیات اجرایی آن به زودی آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، حامد کبودوند در نشست خبری که صبح امروز در سالن جلسات ستاد بازسازی عتبات عالیات برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن سالروز میلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر اظهار کرد: 14 سال از تأسیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قزوین می‌گذرد، این مجموعه کاملاً غیر دولتی است و ذیل ستاد بازسازی عتبات عالیات مرکز فعالیت می‌کند.

کبودوند با اشاره به اینکه استان قزوین تنها ستاد استانی است که یک حرم کامل را جهت بازسازی عتبات عالیات در اختیار دارد عنوان کرد: این ستاد در سه حوزه احداث، توسعه و بهسازی اماکن مقدس شیعیان فعالیت می‌کند و این به آن معناست که ما باید هم بنا‌های جدید بسازیم، هم آن‌ها را توسعه بدهیم و هم حرم‌های موجود را بهسازی کنیم.
وی با اشاره به فعالیت ستاد در دوره‌های قبل افزود: با توجه به زحمتی که دوستان قبل از ما کشیدند، چون رویکرد مهندسی در برنامه‌های ستاد بازسازی کمرنگ بود، تلاش کردیم در کنار فضای اجرایی، فرهنگی و مذهبی، ورود مهندسی نیز داشته باشیم.

طرح جامع حرم طفلان مسلم تا پایان مردادماه نهایی می‌شود

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات استان از تهیه طرح جامع طفلان مسلم توسط گروه یک گروه دانشگاهی خبرداد و گفت: این گروه تخصص کاملی در طراحی اماکن زیارتی دارند و طرح جامع حرم طفلان مسلم را آماده‌کرده‌اند؛ همچنین جمعی کامل از اساتید دانشگاه‌های استان و شهرداری و میراث فرهنگی قبول کردند تا شورای فنی ستاد بازسازی عتبات عالیات را تشکیل دهند، این شورا طرح جامع را بررسی می‌کنند و تا پایان مرداد طرح جامع بازسازی حرم طفلان مسلم ارائه خواهد شد.
وی ادامه داد: در این طرح ۸۸۰ متر فضای حسینیه، سه هزار و 500 متر فضای زیارتی، یک هزار و 400 متر فضای رفاهی، یک هزار و 600 متر فضای اداری، چهار هزار متر فضای خدماتی، دوهزار متر فضای تجاری، یک هزار و 300 متر فضای تأسیساتی در قالب طرح توسعه حرم طفلان مسلم احداث می‌شود.

بهسازی خانه شهدای مبارزه با داعش
 
حامد کبودند به امضای یک تفاهم‌نامه با مجموعه فرهنگی سپاه بدر کربلا اشاره کرد و گفت: فعالان فرهنگی و نیروهای فعال در عرصه جهاد سازندگی استان قزوین در قالب اردوهای جهادی برای بازسازی منازل شهدای مبارزه با داعش به عراق اعزام می‌شوند و منازل شهدا را ترمیم و مرمت می‌کنند؛ در حال حاضر نیز ۴۰ نفر از قزوین به‌عنوان اولین کاروان اعزام شدند و این تیم در طول یک ماه هشت واحد مسکونی را بهسازی کردند.
این مسئول ادامه داد: همچنین تفاهم‌نامه‌ دیگری با حشدالشعبی و لواء حضرت ابوالفضل یا تیپ حضرت ابوالفضل امضا شد، تفاهم‌نامه براین اساس بود که ارائه خدمات فرهنگی به اعضای خانواده رزمندگان و شهدای حشدالشعبی داشته باشیم، نیروهای حشدالشعبی طبق این تفاهم‌نامه به ایران اعزام می‌شوند و آموزش‌های فرهنگی و کادرسازی خواهند دید و سپس نیروهایی از ایران جهت فعالیت‌های تربیتی و فرهنگی خانواده رزمندگان و شهدا به عراق اعزام می‌گردند.

حسینیه قزوینی‌ها در کربلا ساخته می‌شود

وی  اظهار کرد: یکی دیگر از موضوعات مهمی که پیش روی ما قرار دارد احداث حسینیه قزوینیها در کربلا است، ملت ایران و عراق در طول تاریخ با هم رابطه نزدیکی داشتند، اما قزوینی‌ها رابطه تنگاتنگی با مردم عراق و شهر کربلا برقرار کرده بودند به نحوی که یک خیابان در کربلا و یک محله در نجف به نام قزوین نام‌گذاری شده است و هیچ یکی از شهرهای دیگر ایران نام خیابان یا محله را در نجف یا کربلا ندارند.
کبودند به سابقه تاریخی قزوین و کربلا و وجود حسینیه، مسجد و مدرسه علمیه به نام قزوین در گذشته اشاره کرد و گفت: امروز نیز قزوینی‌های زیادی از خانواده‌های قدیمی در کربلا و نجف ساکن هستند و همچنین عراقی‌هایی که در شهر ما ساکن هستن، همه حسینیه‌ها و مدارس علمیه که به نام قزوین بود در دوره صدام خراب شد و برای همین ما امروز در خیابان باب القبله، فضای مناسبی برای احداث حسینیه، هتل و زائر سرای قزوینی‌ها در نظر گرفته‌ایم که باتوجه به گران بودن زمین در کربلا ضرورت دارد که مردم و خیران ورود کنند.

وی ادامه داد: طرح ساخت حسینیه قزوینی‌ها در کربلا در 12 طبقه آماده شده و هماهنگی‌های مجوز آن با شهرداری کربلا نیز صورت گرفته است، زمینی به مساحت ۴۰۰ متر مربع در همین خیابان خریداری شده که در جوار این زمین یک زمین دیگر با همان مساحت وجود دارد که واقفان آن زمین خانواده‌ای است اهل کربلاست که پیوندی با خانواده‌های قزوینی دارند، آنها قول دادند تا اگر عملیات اجرایی حسینیه قزوینی‌ها آغاز شود، ۴۰۰ متر زمین خود را به حسینیه هبه می‌کنند.
این مسئول اظهار کرد: پیش‌بینی ما برای بنای حسینیه با زمین ۴۰۰ متر در ۱۲ طبقه، فضایی به وسعت۴۸۰۰ متر خواهد بود، پنج طبقه از این بنا حسینیه، سه طبقه زائرسرا و سوئیت با استعداد ۹۰ واحد و سه طبقه نیز هتل با استعداد ۱۰۰ تخت احداث خواهد شد.
کبودوند ادامه داد: هزینه پیش‌بینی شده برای احداث حسینیه ۲۱ میلیارد تومان برآورد شده است که در این برآورد نیروهای عملیاتی و اجرایی کار نیز نیروهای رایگان دیده شده‌اند و امیدواریم مردم و خیران به این موضوع توجه ویژه داشته باشند و نذورات آنها را در این رابطه جمع‌آوری کنیم.

موکب‌ها شناسنامه‌دار می‌شوند

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قزوین یکی دیگر از مأموریت‌های مهم این ستاد را مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی دانست و گفت: قزوین جزو استان‌های پیشرو در اربعین بوده است و شهدای مدافع حرم شهید حجت اسدی و شهید حمید اسداللهی خادمان اربعین بودند و در دفاع از حرم شهید شدند، امسال با توجه به رویکرد جدید عتبات قرار شد تمام فعالیت‌ها در قالب ستاد مردمی اربعین تجمیع شود که براین اساس، حجت‌الاسلام سید مطهر سیدعلیزاده دبیر این ستاد خواهد بود و ستاد بازسازی و تمام مجموعه‌های حاکمیتی در این ستاد به ریاست استاندار برنامه‌هایی را برعهده دارند.
حامد کبودوند به شناسنامه‌دار کردن موکب‌های پذیرایی از زائران زیر نظر این ستاد اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف ما شناسنامه‌دار کردن موکب برای پذیرایی از زائران است و از همه کسانی که می‌خواهند موکب داشته باشند و خدمت کنند دعوت می‌کنیم به ستاد مراجعه کرده و شناسنامه دریافت کنند و از خدمات ویژه ستاد برخوردار شوند.
وی افزود: از جمله این خدمات می‌توان به صدور مجوز انتقال تجهیزات به خاک عراق، صدور مجوز تردد در عراق و استفاده از مزایای دیپلماتیک مانند صدور گذرنامه و ویزا اشاره کرد.

آموزش زبان فارسی در شهر مصیب عراق

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قزوین در پایان گفت: با هماهنگی جهاد دانشگاهی واحد قزوین، مرکز آموزش زبان فارسی و انگلیسی در شهر مصیب عراق تشکیل خواهد شد و شهرداری مصیب، استانداری بابل و دیگر دستگاه‌های عراقی نیز همکاری لازم را انجام دادند تا دوره‌های آموزش زبان فارسی و زبان انگلیسی در شهر مصیب برگزار شود؛ همچنین در راستای توسعه فرهنگی در کنار این اقدامات برای توانمندسازی زائران اربعین دوره تخصصی مکالمه عربی در قزوین با همکاری جهاددانشگاهی برگزار می‌شود تا کسانی که تمایل به سفر اربعین دارند یا مسئولان کاروان‌ها و موکب‌ها بتوانند با توانایی مورد نیاز در مکالمه زبان عربی با دیگر شیعیان در این راهپیمایی بزرگ بشری ارتباط برقرار کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: