• یکشنبه ۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-2790-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : گفتگو

معاون شرکت آب منطقه‌ای قزوین:

از 250 کیلومتر کانال‌های آب تنها 24 کیلومتر گاردریل کشی شده است

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین اعلام کرد: تاکنون با اعتبارات اختصاص‌یافته تنها 24 کیلومتر از نقاط حادثه‌خیز گاردریل کشی و ١ كيلومتر نیز فنس كشي شده است که هیچ‌کدام از این اقدامات کامل نیست چرا که 250 کیلومتر از کانال‌های آب استان نیازمند گاردریل کشی است.
 
«یدالله ملکی» معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین اظهار کرد: در استان قزوین 1200 کیلومتر کانال‌های آب وجود دارد که اگر بخواهیم دو طرف آن را منظور کنیم 2400 کیلومتر خواهد شد. 

وی افزود: کانال‌های آب که در دهه 40 ساخته‌شده است، به دو بخش اصلی وفرعی تقسیم می‌شود که 94 کیلومتر آن درجه یک و اصلی و 250 کیلومتر نیز کانال درجه دو محسوب می‌شود و باقی در درجه 3 و 4 قرار دارد. 

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین با اشاره به مناطق خطرآفرین در کانال‌های آب استان گفت: نقطه‌به‌نقطه کانال‌های خطرآفرین شناسایی‌شده که بیشتر آن مربوط به نقاط تقاطع جاده‌ها و کانال زیاران است. 

ملکی با بیان اینکه در اکثر نقاط دنیا کانال‌ها سرپوشیده نیست، تصریح کرد: در زمان ساخت کانال‌های آب استان، مناطق شهری و روستای در اطراف آن وجود نداشت لذا لزومی هم برای ایمن‌سازی آن نبود اما در حال حاضر باید ایمن‌سازی در آن انجام شود. 

این مسئول افزود: برخی از افراد بر اثر بی‌احتیاطی، استفاده از این کانال‌ها برای تفریح و شنا و یا دلایل دیگر در کانال افتاده و جان خود را از دست می‌دهند چرا که آب این کانال‌ها دارای سرعت و عمق بالایی است. 

ایمن سازی به دلیل محدودیت اعتبار کامل نشد

وی اعلام کرد: در چند سال اخیر میزان تلفات انسانی و حوادث رخ‌داده در این کانال‌ها بیشتر شده ازاین‌رو اقداماتی را برای ایمن‌سازی آن انجام داده‌ایم  که به دلیل محدود بودن اعتبارات  آن کامل نشد. 

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین ادامه داد: تاکنون با اعتبارات اختصاص‌یافته 24 کیلومتر از نقاط حادثه‌خیز گاردریل و ١ كيلومتر نیز فنس كشي شده و تابلوهای هشداردهنده نصب‌شده است که هیچ‌کدام از این اقدامات کامل نیست چرا که 250 کیلومتر از کانال‌های آب استان نیازمند گاردریل کشی است.

ملکی اضافه کرد: اطلاع‌رسانی برای دوری هم استانی‌ها از کانال‌ها صورت گرفته است اما این اقدامات ناچیز بوده و کافی نیست و به اعتباری نزدیک به دوازده ميليارد تومان برای گاردریل کشی و اعتباری نزدیک به 30 میلیارد تومان برای ایمن‌سازی کامل همه پروژه‌ها مانند گاردريل، فني، جان‌پناه، تبليغات و غیره نیاز است. 

وی اذعان کرد: همه نقاط کانال‌های آب حادثه‌خیز نیست اما نقاط حادثه‌خیز شناسایی‌شده است که باید ایمن‌سازی شود لذا نیازمند اختصاص اعتبارات لازم از سوی مسئولان استان هستیم. 

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین تأکید کرد: در دو سال اخیر با مشکلات جدی تامین اعتبار مواجه بودیم که اگر این وضعیت بهتر شود بی‌شک اقدامات کارشناسی شده لازم برای این منظور صورت خواهد گرفت. 

ملکی در پایان با بیان اینکه یک‌لحظه غفلت موجب یک‌عمر پشیمانی است، خاطرنشان کرد: متأسفانه 90 درصد حوادث رخ‌داده در کانال‌های آب مربوط به بی‌توجهی مردم نسبت به خطرات و هشدارهای داده‌شده است که باید فرهنگ‌سازی لازم برای جلوگیری ازاین‌گونه حوادث انجام شود.

به گزارش ایسنا، از ابتدای سال جاری تا کنون 12 نفر در استان قزوین به دلیل غرق شدگی جان خود را از دست داده‌اند که بیشتر آن‌ها در کانال‌های آب قربانی شده‌اند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: