• شنبه ۱۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-5390-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : گزارش

تراژدی غم‌بار در سایه بی‌توجهی مردم و مسئولان

آیا نوش دارویی بعد از مرگ 12 نفر در استان یافت خواهد شد؟

سریال دامنه‌دار جان‌باختگان بر اثر غرق‌شدگی در استان غیرساحلی قزوین این روزها به تراژدی غم‌باری تبدیل‌شده است که نیازمند راهکاری عاجل برای جلوگیری ازاین‌روند فزاینده از سوی مسئولان و آگاه‌سازی در میان مردم است. 

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، در روزهای داغ تابستان 96 صفحات دنیای مجازی، مطبوعات و خبرگزاری‌های استان قزوین از اخبار غرق‌شدگی و مرگ خاموش و دهشتناک هم‌وطنانمان در کانال‌های 50 ساله شهر و رودخانه‌ای نسبتاً شبه‌ وحشی و پرتلاطم زیاران حکایت دارد.   

آمار بالای حوادث و فوتی‌های در اثر غرق‌شدگی در استان غیرساحلی قزوین موجب شده تا به گفته «بهزاد ولی زاده» مدیرکل پزشکی قانونی قزوین، استان از رتبه دوازدهم در سال 94 به رتبه نهم در سال 95 نزول پیدا کرده که این آمار از میانگین سالانه کشوری بالاتر است. 

قضیه در آنجا پیچیده‌تر و وحشتناک‌تر می‌شود که مدیرکل پزشکی قانونی قزوین اعلام می‌کند: در سه‌ماهه نخست سال 1396 آمار غرق‌شدگی در استان رقم قابل‌توجهی است، به‌گونه‌ای که در سه‌ماهه اول 6 نفر فقط بر اثر غرق‌شدگی در کانال‌های آب جان خود را از دست داده‌اند که این آمار با کل سال 1395 برابری می‌کند و به‌عبارت‌دیگر سه‌ماهه نخست سال 96 معادل کل سال 1395 آمار فوتی در استان داشته‌ایم.

وی با اعلام اینکه در سال 1391 تعداد 13 نفر، سال 1392 تعداد 10 نفر و در سال 1393 تعداد 4 نفر در کانال‌های آب استان فوت‌شده‌اند، اضافه می‌کند: همچنین در سال 1394 تعداد 14 نفر و در سال 1395 تعداد 17 نفر به علت غرق‌شدگی در استان فوت‌شده‌اند که 6 مورد از هر کدام مربوط به کانال‌های آب است.

این آمار فزاینده و نگران‌کننده که در هشتم مردادماه و بعد از بیرون کشیدن دو نفر دیگر از قربانیان سد زیاران به 12 فوتی در بستر ریل مرگ کانال‌ها و رودخانه‌های استان رسیده است، نشان‌دهنده نیاز به اقدامی عاجل از سوی مدیریت بحران و مسئولان استانی است. 

یک‌لحظه غفلت، یک‌عمر پشیمانی 

مسئولان مختلف در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا بر لزوم فرهنگ‌سازی در این خصوص تأکید دارند چرا که 90 درصد این‌گونه حوادث ناشی از بی‌احتیاطی و عدم توجه به هشدارهای داده‌شده نسبت به خطرات شنا و نزدیکی به کانال‌های آب و رودخانه‌های استان عنوان‌شده است. 

«بهزاد ملکی» معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین با بیان اینکه یک‌لحظه غفلت موجب یک‌عمر پشیمانی است، خاطرنشان می‌کند: متأسفانه 90 درصد حوادث رخ‌داده در کانال‌های آب مربوط به بی‌توجهی مردم نسبت به خطرات و هشدارهای داده‌شده است که باید فرهنگ‌سازی لازم برای جلوگیری ازاین‌گونه حوادث انجام شود.

از سوی دیگر ابوالفضل ذوالقدر مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین با اشاره به خطرات کانال‌های آب استان اظهار می‎کند: آحاد مردم باید نسبت به خطرات موجود در مسیر کانال‌های آب هوشیار باشند چراکه نمی‌توان به ازای هر نفر نجات‌غریق و تابلوی هشدار نصب کرد.

وی با بیان اینکه متأسفانه تعدادی از همشهریان نسبت به این هشدارها بی‌توجه بوده و فریب ظاهر آرام آب در کانال را خورده و برای شنا در آنجا اقدام می‌کنند که نتیجه اکثر این بی‌توجهی‌ها غرق شدن و داغدار شدن خانواده‌ها است، می‌گوید: هرگونه تعلل در این امر موجب پشیمانی خواهد شد چرا که زمان زنده ماندن کسی که در کانال آب می‌افتد تقریباً ۶ تا ۸ دقیقه خواهد بود لذا بهترین راه، تماس با نیروهای آتش‌نشانی و امدادی است. 

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین تصریح می‌کند: با توجه به عرض ۲ تا ۴ متری کانال‌ها می‌توان در صورت مشاهده چنین مواردی از طناب‌ها و یا تیوپ‌هایی برای نجات فرد دچار حادثه استفاده کرد، البته تأکید بر این است که فرد دیگری وارد آب نشود چراکه موارد بسیاری از غرق‌شدگی فرد نجات‌دهنده وجود دارد.

حمید پویا مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین نیز با تأکید بر اینکه کانال آب استخر شنا نیست زیرا اکثر کسانی که داخل آن رفته‌اند نتوانسته‌اند از کانال خارج شوند و دچار غرق‌شدگی شده‌اند، بیان می‌کند: باید فرهنگ‌سازی لازم در این خصوص صورت بگیرد و مردم نسبت به رعایت نکات ایمنی مبادرت داشته باشند. 

وی سرعت آب را در کانال‌ها بسیار بالا دانست و خاطرنشان می‌کند: ظاهر آن بسیار فریب‌دهنده اغواکننده بوده و افراد را وسوسه می‌کند و همین امر موجب عدم‌تشخیص عمق فاجعه توسط افراد و درنهایت غرق‌شدگی آن‌ها می‌شود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان قزوین هم اعلام می‌کند: باید در میان مردم فرهنگ‌سازی لازم صورت بگیرد تا از کانال‌های آب به‌عنوان مکانی برای شنا استفاده نکنند چرا که این اقدام آن‌ها مصادف با از دست دادن جان آن‌ها خواهد بود. 

ولی زاده خاطرنشان می‌کند: ارتقاء فرهنگ مردم در این زمینه بسیار لازم است تا نکات امنیتی و ایمنی را در میان اقشار مختلف نهادینه کنند.
 
در کنار فرهنگ‌سازی نیازمند اقدام عاجل مسئولان هستیم

تأکید مسئولان بر لزوم فرهنگ‌سازی بسیار مطلوب است و باید از سوی رسانه‌ها و مسئولان ذی‌ربط به‌طور جدی پیگیری شود اما به‌راستی این اقدامات در بازه زمانی کوتاه میسر خواهد شد؟ آیا می‌تواند راهگشای حل این قصه پر غصه و حوادث ناشی غرق‌شدگی در استان باشد یا برای حل آن نیازمند تمهیداتی جدی‌تر از سوی مسئولان ارشد استانی مرتبط با موضوع هستیم؟

طی بررسی‌های خبرنگار ایسنا متوجه شدیم تاکنون با اعتبارات اختصاص‌یافته تنها 24 کیلومتر از نقاط حادثه‌خیز گاردریل کشی و ١ كيلومتر نیز فنس‌كشی شده است که این آمار در مقابل هزار و 200 کیلومتر عرض کانال‌های موجود در استان بسیار ناچیز است. 

این در حالی است که یکی از دلایل اصلی وقوع چنین حوادثی در استان عدم ایمن‌سازی مناسب در اطراف شبکه آبیاری به طول هزار و 200 کیلومتر است. این شبکه آبیاری که شامل کانال اصلی و فرعی و با بیش از 4 دهه قدمت از بزرگ‌ترین و مجهزترین شبکه‌های آبیاری کشور محسوب می‌شود. 

هر چند در نشست فوق‌العاده پیشگیری از غرق شدن شهروندان در کانال و سد زیاران که چندی پیش در اداره کل مدیریت بحران استانداری قزوین برگزار شد، بر لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه در این خصوص تأکید شد تا در اسرع وقت در خصوص ساماندهی و فنس کشی حاشیه کانال در محدوده شهری خود اقدام کنند اما «یدالله ملکی» معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین، از نبود اعتبارات لازم و توجه کافی مسئولان به این موضوع گلایه می‌کند و می‌گوید: در دو سال اخیر اعتبار اختصاص‌یافته برای ایمن‌سازی نقاط خطرآفرین اطراف کانال‌ها و بستر رودخانه بسیار ناچیز بوده و جوابگوی نیاز استان در این حوزه نیست. 

وی اعتبار لازم برای این امر را اعتباری نزدیک به 12 ميليارد تومان برای گاردریل کشی اعلام می‌کند و ادامه می‌دهد: همچنین اعتباری نزدیک به 30 میلیارد تومان برای ایمن‌سازی کامل همه پروژه‌ها مانند گاردريل، فني، جان‌پناه، تبليغات و غیره نیاز است.

جابجایی اعتبار تخصیص داده‌شده برای ایمن‌سازی شبکه آبیاری استان پیگیری شود

سرپرست مدیریت بحران استانداری قزوین از اهتمام استاندار قزوین برای پیگیری این موضوع گفته و اعلام می‌کند: حفظ جان مردم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید دستگاه‌های مرتبط در این خصوص به شکل جدی وارد عمل شوند.

زاهدپور تصریح می‌کند: فرمانداری آبیک اعتباری در حدود یک میلیارد و 200 میلیون ریال را برای اقدام‌های پیشگیرانه در این خصوص تصویب کرده‌اند و شهرداری محمدیه و قزوین و شرکت سهامی آب منطقه‌ای قزوین نیز موظف شده‌اند در محدوده شهری خود با پیگیری اعتبارات داخلی و ملی برای احداث سازه و فنس در کانال‌های آب شهری وارد عمل شوند.

«حمید پویا» مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین نیز با بیان اینکه تاکنون اقدامات مؤثری در حد امکان و اعتبارات موجود صورت گرفته و اقدامات کارشناسی شده نظیر تابلوهای هشداردهنده، گاردریل و حفاظ‌های لازم در طول کانال‌ها نصب‌شده است، مطرح می‌کند: عدم رعایت این نکات از سوی برخی به‌منظور آب‌تنی و شنا موجب دغدغه شده و حوادثی را موجب می‌شود.

اما در این میان «رحمانی» فرماندار آبیک با انتقاد از جابجایی اعتبار تخصیص داده‌شده در جهت فنس کشی و ایمن‌سازی بستر رودخانه و سد انحرافی زیاران توسط اداره امور آب استان می‌گوید: اقدام اداره امور آب استان در جابجایی اعتبار یک میلیارد ۸۰۰ میلیونی ریالی مورد اعتراض و گلایه مسئولان شهرستان است.

وی می‌افزاید: اداره امور آب استان از لحاظ شرعی، قانونی و عرفای در این زمینه مقصر است و هم در این دنیا  و هم در آخرت باید پاسخگوی مردم باشد چرا که موضوع جان انسان‌ها مطرح است.

فرماندار آبیک با اشاره به جاده و سد زیاران عنوان می‌کند: متأسفانه هرساله شاهد غرق شدن مسافرانمان در این مکان هستیم، خلأ تابلوها و بنرهای هشداردهنده در این منطقه مشهود است.

استانداری و مدیریت بحران در موضوع غرق‌شدگی ورود کنند

آنچه مشخص است هشدارهای بسیار و تابلوهای هشداردهنده در اطراف آن و فنس کشی‌ها و گاردریل کشی‌ها نتوانسته بستر لازم برای جلوگیری از گرفتن سلفی و شنا کردن در این ریل‌های مرگ که در امتداد شهرها و جاده‌های استان کشیده شده است را فراهم کند. ازاین‌رو با توجه به آمار حوادث و جان‌باختگان در سال‌جاری در کنار تأکیدات صورت گرفته از سوی مسئولان برای فرهنگ‌سازی در این موضوع، استان نیازمند راهکاری عاجل، پیشگیرانه، مستمر و در عین حال اساسی و ریشه‌ای در موضوع غرق‌شدگی در کانال‌ها، بندها و سدهای موجود در استان است. 

متولی پیگیری موضوعات موجود در رودخانه و سد زیاران و کانال‌های آب کشاورزی «شرکت آب منطقه‌ای» است اما به سبب آمارهای نگران‌کننده سال‌جاری نیازمند ورود جدی استاندار و مدیریت بحران برای رسیدگی به این موضوع هستیم.

امید است مسئولان استان طی جلسات متناوب و کاربردی راهکارهای لازم را مورد توجه قرار دهند تا با جلوگیری از استمرار وقوع چنین حوادثی بار دیگر شاهد داغدار شدن خانواده‌ای دیگر در استان نباشیم.

گزارش: رقیه ملاحسنی خبرنگار ایسنا از قزوین


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: