• جمعه ۱۳ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-1393-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس جهاد دانشگاهی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه:

تولید فناوری و تجاری سازی آن شاخص‌ترین فعالیت جهاد دانشگاهی است / جوان انقلابی متخصص عامل پیشرفت کشور

رئیس جهاد دانشگاهی قزوین گفت: جهاد دانشگاهی فعالیت‌های گسترده‌ای دارد که شاخص‌ترین آن‌ها در حوزه تولید فناوری و تجاری سازی آن با استفاده از نیروهای جوان مؤمن و متخصص است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین؛ محمد حسین فائزی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه قزوین تصریح کرد: جهاد دانشگاهی به تعبیر مقام معظم رهبری از رویش‌های اصلی خود انقلاب است؛ این جمله را ایشان هم در وصف وزارت اطلاعات دارند هم در وصف جهاد دانشگاهی، جهاد دانشگاهی نهادی با سر و صدای کمتر؛ فضای تبلیغاتی ضعیف‌تر ولی پرکار، پر تلاش و بهره‌ور است.

وی افزود: جهاد دانشگاهی با موؤنه کمتر، نتایج و مسئولیت‌های بیشتری را ایجاد می‌کند و برخی از خدمات عمومی این نهاد عمومی در عرصه اجتماع برای مردم قابل لمس است.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد قزوین با اشاره به خدمات جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد:  بعضی از خدمات جهاد دانشگاهی از جنس خدمات فرهنگی در حوزه دانشگاه‌ها است که دانشجویان، دانشگاهیان و اساتید شاهد این بخش از فعالیت‌های جهاد هستند.

وی تصریح کرد: بخش دیگر خدمات آموزشی است، جهاد در سال‌های اخیر تمرکز را بر آموزش‌های اشتغالزا قرار داده است، اطلاع رسانی ما در سطح استان برای شهروندان مشخص است و می‌بینند، بخش دیگر خدمات نیز در بخش رسانه‌ها است که عمدتاً با دستگاه‌های اجرایی و خدمات آن‌ها در ارتباط است.

فائزی تأکید کرد: این خدمات اتفاق شاخص نیست، اتفاق شاخص و وجه تمایز جهاد دانشگاهی چیزی است که ما به آن تولید فناوری و تجاری سازی دانش می‌گوییم، چیزی که بر مبنای علم و تحقیق به اقتصاد کشور کمک و اشتغال ایجاد می‌کند؛ چیزی که برخی از کشورهای جهان پیشرفت خود را بر همین اساس آغاز کردند.

وی با بیان اینکه بخش تحقیقاتی جهاد دانشگاهی در قزوین در دو بخش درمانی و پزشکی و فناوری‌های نرم فعال است؛ اظهار کرد: در بخش پزشکی خدماتی از قبیل ذخیره‌سازی خون بند ناف، ارائه خدمات آزمایشگاهی به عنوان تنها آزمایشگاه نیمه دولتی استان و درمان ناباروری ارائه می‌شود.

رئیس جهاد دانشگاهی تصریح کرد: همچنین در آینده نزدیک با تفاهم نامه‌ای که با دانشگاه علوم پزشکی منعقد شده است در حوزه طب تسکینی که ویژه بیماران سرطانی است، کلینیک سرطان سینه و مرکز جامع توانبخشی قرار است با کمک خیرین فعال خواهیم شد.

وی اظهار کرد: فناوری‌های نرم در سال‌های اخیر و مدت زمان بعد از انقلاب اسلامی قدری در کشور مغفول مانده است، فناوری‌های نرم، اقتصاد گسترده‌ای در جهان دارند و ضمن دارا بودن ابعاد اقتصادی، تأثیرات فرهنگی بسیار زیادی را بر جوامع بشری ایجاد کرده‌اند.

فائزی تصریح کرد: موضوع آموزش زبان انگلیسی یکی از این موارد است که خانواده‌ها درگیر آن هستند، کتاب‌هایی که در آموزشگاه‌ها استفاده می‌کنند اغلب تولید کشور آمریکا و انگلستان است، مؤسساتی که هیچ همسانی با گفتمان جمهوری اسلامی ندارد.

وی اظهار کرد: این کتاب‌ها متقابل با فرهنگ ما است و مروج سبک زندگی غربی است و به صراحت کفر را ترویج و خدا را تکذیب می‌کند، این در حالی است که این کتاب‌ها در کشور ما فیلتر شده‌اند اما با وجود این فیلترینگ این اتفاق‌ها می‌افتد.

رئیس جهاد دانشگاهی قزوین یادآور شد: از سال 91 یک حرکت جدی و انقلابی  با نگاه بین المللی برای این موضوع در استان ما شروع شد و در نتیجه چندین کتاب زبان تألیف شده است که سال گذشته اولین مجموعه آن در دفتر نماینده ولی فقیه رونمایی شد.

وی خاطرنشان کرد: این کتاب امسال وارد بازار آموزشی ایران می‌شود، مجموعه‌ای به نام «eight» به معنی هشت است ، هشت سری آموزشی وام گرفته از نام علی بن موسی الرضا (ع) است که بخشی از دستاوردهای جهاد دانشگاهی است.
فائزی با اشاره به بخش تولید اسباب بازی تصریح کرد: این موضوع ظاهراً خیلی ساده است ولی تخریب ذهنی و فرهنگی که اسباب بازی‌های غربی مثل باربی، بتمن، مرد عنکبوتی و غیره برای بچه‌ها در بر دارد، ما را برآن داشت که این اسباب بازی‌ها را حذف کنیم و در این مسیر اقدام به تولید اسباب بازی کردیم.

وی بیان کرد: امسال این اسباب بازی در نمایشگاه بین المللی اصفهان رونمایی شد، اتفاقی که توسط جوانان مؤمن و انقلابی صورت گرفت و این امر خیلی مهم است که در موضوع فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی در همین استان کوچک حرف برای گفتن داریم که برگرفته از یک نگاه انقلابی و همت جهادی است.

رئیس جهاد دانشگاهی اظهار کرد: این موضوعات دشوار است گاهی اوقات فکر می‌کنیم که چون اسباب بازی برای کودکان است خیلی مهم نیست در حالی که موضوعات دشواری است و ابعاد فرهنگی بسیار پیچیده‌ای دارد و کار کردن در آن جنبه تحقیقاتی وسیعی دارد.

وی تأکید کرد: این اقدامات که گاهی ابعاد بین المللی و عمدتاً ابعاد ملی پیدا می‌کند اقدامات پیچیده و سختی است چرا که نمونه‌های مشابه ندارد تنها به‌دلیل وجود نگاه انقلابی در جمع جوان مؤمن و متخصص است.

فائزی بیان کرد: برخی از مجموعه‌های بزرگ کشور با منابع وسیع که مأموریتشان همین کارها است این کارها را نمی‌کنند ولی یک جمع جوان چنین بازدهی دارد به دلیل نگاه انقلابی است، هر کسی که می‌خواهد در مجموعه جهاد دانشگاهی مشغول شود باید  4 ویژگی داشته باشد.

وی افزود: مؤمن بودن؛ متخصص بودن و داشتن تحصیلات مرتبط، انقلابی بودن و پیروی از ولایت فقیه و کارآمدی از ویژگی‌های نیروهای جهاد دانشگاهی است تا بتوانیم خروجی مناسبی داشته باشیم، ما با این نگاه خروجی‌های جدی و مهم داشتیم.

رئیس جهاد دانشگاهی قزوین گفت: اگر ما نگاه سیاسی در این نهاد علمی داشتیم و صرفاً افراد هم سو را به کار می‌بردیم قطعاً خروجی خوبی نداشتیم، مثلاً برای آشپز سراغ یک آدم توانا می‌روید یا سراغ فردی که هم حزب شما باشد، اگر در حزب می‌خواهیم کار کنیم باید افراد سیاسی را به کار بگیریم اما در نهاد علمی، توانمندی و تعهد فرد مورد توجه قرار می‌گیرد.
وی یادآور شد: تبعیت محض از ولی فقیه و تعامل با دولت‌ها از دیگر ویژگی‌های جهاد دانشگاهی است، چرا که اگر درگیر سیاست می‌شدیم نمی‌توانستیم این موفقیت‌ها را به دست بیاوریم؛ توکل به خدا، به کارگیری جوانان انقلابی و دوری از سیاست از دلایل اصلی موفقیت ما است.

فائزی بیان کرد: ما توانستیم کارآمدی این تئوری که مقام معظم رهبری فرمودند جوان انقلابی می‌تواند گره گشا باشد را اثبات کنیم که جوانان در سختی‌ها به داد کشور می‌رسند، در مجموعه جهاد این امر محقق شده است.

وی تصریح کرد: اگر یک شرکت و مجموعه تولیدی را بدون ساختمان و پول و امکانات بدهند و بگویند کار را شروع کنید چه می‌شود، این اتفاق در جهاد افتاده است و جهاد دانشگاهی قزوین تنها واحد جهاد دانشگاهی است که یک ساختمان از خودش ندارد و در  7 منطقه شهر، در ساختمان‌های استیجاری پراکنده شده.

رئیس جهاد دانشگاهی یادآور شد: ما بدون زیر ساخت و بدون دریافت منابع مالی از دولت‌ها، از سال 83 تاکنون مجموعاً یک میلیارد تومان از دولت دریافت کردیم که دیده نمی‌شود و بقیه آن از خروجی جوانان انقلابی به دست آمده است.

وی تأکید کرد: نهادهایی که پول داشتند در عرصه‌های مختلف موفق نشدند و اما این جوانان توانستند و شاهد معجزه جوان انقلابی هستیم که توانستیم اثبات کنیم جوان مؤمن انقلابی اگر تخصص و کارآمدی را ضمیمه اعتقادات کند بهترین خروجی را به دست می‌آورد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: