• شنبه ۱۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۹
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 965-1397-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

220 هزار رأس گاو و گوسفند در آبیک علیه تب برفکی واکسینه شدند

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک اعلام کرد: سال گذشته تعداد 80 هزار و 327 رأس گاو و گوساله در سه فاز و تعداد 143 هزار و 843 رأس گوسفند و بز جمعاً بیش از 220 هزار رأس دام سنگین و دام سبک در آبیک علیه تب برفکی واکسینه شدند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان قزوین، مرتضی یعقوبی اظهار کرد: بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی است و با توجه به راه‌های ورود این ویروس به بدن دام از قبیل تنفس قطرات آلوده و خوردن علوفه آلوده است این بیماری می‌تواند تا ۱۰۰ درصد گله را درگیر کند.

وی خاطرنشان کرد: تب برفکی همراه با تب شدید «۴۰ تا ۴۱ درجه سانتی‌گراد» و بی‌حالی و بی‌اشتهایی و همچنین ایجاد تورم حاد دهان و به‌تبع آن ترشحات کش‌دار و لزج و ایجاد تاول در مخاطات دهان، لثه و زبان و ترکیدن این تاول‌ها بعد از ۲۴ ساعت و ایجاد درد در این مخاطات است که می‌تواند خسارت‌های شدیدی را در برداشته باشد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک اضافه کرد: ضدعفونی‌های دوره‌ای و مداوم تأسیسات، تجهیزات، البسه کارکنان و عوامل مستقر در واحد همچنین واکسیناسیون به‌موقع دام‌ها از مهم‌ترین روش‌های پیشگیری از این بیماری است، که در این راستا در سال ۹۵ تعداد 80 هزار و 327 رأس گاو و گوساله در سه فاز و تعداد 143 هزار و 843 رأس گوسفند و بز جمعاً بیش از 220 هزار رأس دام سنگین و دام سبک در آبیک علیه تب برفکی واکسینه شدند.

یعقوبی تصریح کرد: اکیپ‌های دامپزشکی با مراجعه به مراکز نگهداری دام، اقدام به واکسیناسیون دام‌ها خواهند کرد، و از دامداران خواست تا همکاری لازم را در جهت پوشش کامل واکسیناسیون جمعیت دامی شهرستان به عمل‌آورند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: