• شنبه ۱۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-1493-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : گفتگو

جهاد دانشگاهی، 37 سال خودباوری و بالندگی/

پرداختن به موضوعات «پزشکی» و «فناوری‌های نرم» در دستور کار جهاد دانشگاهی قزوین

رئیس جهاددانشگاهی استان قزوین اعلام کرد: از سال 1391 پرداختن به دو مقوله راهبردی و بین‌رشته‌ای در موضوعات «پزشکی» و «فناوری‌های نرم» در دستور کار قرار گرفت که در حال حاضر واحد قزوین به فعالیت در این دو حوزه شناخته‌شده است.

محمدحسین فائزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: واحد قزوین از گذشته زیرساخت‌های قوی‌ای برای درآمد پایدار نداشت. علاوه بر این ضعف، نیروی انسانی مولد و دانشمند هم در مجموعه حاضر نبود؛ لذا پرکردن این خلأها در زمان کوتاه، واحد نیازمند عزمی جهادی بود که با این کاستی‌ها تا حدودی پوشش داده شد و اکنون ثمراتش را شاهد هستیم.

وی ادامه داد: یکی دیگر از کارهایی که در سال‌های اخیر موردتوجه بوده، پرداختن به مزیت‌های بومی و منطقه‌ای و ایجاد زیرساخت اقتصاد دانش‌بنیان در واحد است. لذا شناسایی ظرفیت‌های تولید فناوری در استان و انتخاب مأموریت‌های فناورانه میان‌مدت و بلندمدت واحد در دستور کار قرار گرفت و با توجه به شناخت از ظرفیت‌های انسانی و اقلیمی استان قزوین و حمایت‌هایی که در مسئولان دیده شد، از سال 1391 پرداختن به دو مقوله راهبردی و بین‌رشته‌ای در موضوعات «پزشکی» و «فناوری‌های نرم» در دستور کار قرار گرفت که در حال حاضر واحد قزوین به فعالیت در این دو حوزه شناخته‌شده است.

این مسئول اضافه کرد: شناسایی و جذب نیروی مؤمن، متخصص، کارآمد و انقلابی و تبدیل واحد به محیطی برای ارتقاء تعهد و کارآمدی سرمایه‌های انسانی، موضوعی است که اساس هر پیشرفتی را در کشور تشکیل می‌دهد. لذا توجه به این اصل به‌عنوان مهم‌ترین سیاست واحد از ابتدا مدنظر بوده است. در تداوم این مسیر، تشکیل و تقویت نهادهای زیرمجموعه معاونت فرهنگی به‌ویژه سازمان دانشجویان به‌عنوان ساختار اصلی جذب نیروی جوان و تحصیل‌کرده موردتوجه قرارگرفته است. از ثمرات این نگاه به نیروی انسانی، همه دستاوردهایی است که واحد قزوین طی سال‌های اخیر به آن دست یازیده است.

رئیس جهاددانشگاهی استان قزوین تصریح کرد: آرایش نیروی انسانی واحد و تعدد توانمندی‌ها و تخصص‌های موجود در آن‌ها، مدیران واحد را به سمت طرح‌های میان‌رشته‌ای سوق داد. مهم‌ترین نیاز شکل‌گیری پروژه‌های میان‌رشته‌ای، تعدد تخصص و نیز ایجاد هماهنگی بین توانایی‌های متفاوت و مکمل است که واحد قزوین در این خصوص خوب عمل کرده است. مزیت مهم اجرای این طرح‌ها، توان کم برای رقبا و امکان ورود انحصاری به موضوع و اشکال آن، دشواری و صعوبت اجراست.

وی خاطرنشان کرد: واحد قزوین که تا 5 سال قبل معاونت پژوهشی نداشت، اکنون صاحب چند توانایی و فناوری است که به همت جوانان خلاق و متخصص در معاونت پژوهش و فناوری واحد تولیدشده است.

فائزی تشریح کرد: احیا و تجاری‌سازی مکتب هنری فرش قزوین، تولید اسباب‌بازی بر اساس الگوهای معماری اسلامی ایرانی و باهدف ایجاد قطب علمی طراحی اسباب‌بازی کشور، تدوین اولین مجموعه بین‌المللی کتب آموزش زبان انگلیسی برای فراگیران مسلمان و تلاش بر ایجاد قطب علمی تدوین منابع آموزش زبان‌های خارجی کشور، ایجاد اولین مرکز دوراپزشکی کشور با همکاری واحد قم در موضوع درمان ناباروری، طراحی پروژه دوراپزشکی درمان سرطان سینه و تأمین تجهیزات آن برای راه‌اندازی در سال 96 و مواردی ازاین‌دست، نمونه‌های موفق از کوشش جهادگرانه همکاران واحد قزوین در دهه 90 است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: