شهریور 1320 و ورود نیروهای متفقین به قزوین؛
اشغال مینودر
عکس  10:20:34 1396/06/04
966-296-5 كد خبر
نیمه‌های شب، نخستین ساعات روز سوم شهریور 1320، سفرای روس و انگلیس به نمایندگی از جبهه متفقین به نخست وزیر ایران اطلاع دادند که نادیده گرفتن التیماتوم متفقین در ارتباط با اخراج کارگزاران و جاسوسان آلمانی از کشور ایران و نیز حمایت از هیلتر باعث شده تا آنها بی طرفی اعلام شده توسط دولت را نادیده بگیرند و به ایران اعلام جنگ کنند.

خیلی زود با دستور خلع سلاح ارتش و فرمان مرخصی اجباری همه سربازان از پادگان‌ها توسط رضاشاه، ارتش ایران رسماً منحل شد و جز مقاومت‌هایی در برخی مناطق از جمله سواحل خزر، مرز آذربایجان و سواحل خلیج فارس آن هم توسط وطن دوستان واقعی، ارتش هیچ مقاومتی نکرد.

نیروهای متفقین با یورش مرزهای شمالی، غربی و جنوبی به خاک کشورمان سرزمین ما را اشغال کردند، قوای روسیه و انگلستان دهه اول شهریور جایی در حوالی حومه قزوین در جاده قزوین به هم رسیدند و سپس وارد قزوین شدند.

تصاویر ورود آنها به قزوین و اشغال این شهر در شهریور 1320، توسط «جرج راجر» عکاس انگلیسی ثبت شده و امروز در موزه کتابخانه بریتانیا موجود است.
در این ایام «گراندهتل» قزوین که روزی محل هماهنگی قرار کودتای حوت 1299 میان رضاخان، سیدضیاء‌الدین طبابایی و سر اردشیر ریپورتر بود، به اشغال متفقین درآمد و متفقین در همین شهر قرار حرکت به سمت تهران و اشغال پایتخت را گذاشتند.

رضاشاه پس از این مجبور به استعفا شد و 15 سال حکومت همراه با ترور، وحشت و خشونت او به پایان رسید.

خبرگزاری ایسنا
خبرنگار: 59014
انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: