• یکشنبه ۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 966-1192-5
  • خبرنگار : 59012
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ایسنا گزارش می‌دهد؛

چالش رسمیت در جلسات شورای شهر الوند/ مردم در انتظار حل اختلاف‌ها

قومیت‌گرایی و فضای دوقطبی حاکم، سرفصل عللی است که این روزها افراد در فضای مجازی و یا رسانه‌ها از مشکل اصلی موجود در شهرستان البرز بیان می‌کنند و اخبار مربوط به رفتار و گفتار اعضای پنجمین دوره شورای شهر آن این‌گونه دست‌به‌دست می‌چرخد و همین امر موجب شده تا به طبع آن شاهد معضلات زیادی در شهرستان البرز باشیم، جلسات شورای شهر الوند نیز همواره یا رسمیت نیافته و یا بعد از تشکیل از رسمیت افتاده است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، باگذشت پنج روز از رسمی شدن فعالیت پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در کشور، شورای شهر الوند هنوز نتوانسته قدم‌های نخستین خود را در آغاز به کار معمول و رسمی دیگر شوراها بردارد.

روز یکم شهریورماه، نخستین جلسه شورای شهر الوند با حضور ۷ عضو آن آغاز شد تا اعضاء ضمن تحلیف، مقدمات کار را آغاز کنند اما زمان زیادی از آغاز جلسه نگذشته بود که سه نفر از اعضای شورا صحن را ترک کردند و جلسه از رسمیت خارج شد.

دومین جلسه شورا نیز سرنوشتی مشابه جلسه اول داشت، پس از گذشت نیم ساعت از زمان رسمی اعلام‌شده ۳ عضو شورا وارد جلسه نشدند، اما درنهایت پیامکی با عنوان تداخل جلسات از جانب فرمانداری به اعضا ارسال شد و به این بهانه دومین جلسه پنجمین دوره شورای شهر الوند نیز لغو شد.

علیرضا خمسه، علی قدمی و علی رضایی سه عضوی که جلسه نخست را ترک کرده و در جلسه دوم حاضر نشدند، علت عدم حضور خود در جلسه دوم را ارسال پیامک لغو جلسه از جانب فرماندار البرز دانستند، اما به نظر می‌رسید مشکل ریشه‌ای‌تر از این است و هنوز شورای شهر الوند راه بسیار در پیش دارد چراکه چنین پیامکی نیم ساعت بعد از ساعت رسمی جلسه ارسال‌شده بود و تا آن زمان نیز این اعضا حاضر نبودند.

در سومین جلسه شورای شهر نیز پس از گذشت بیش از یک ساعت از آغاز آن و شروع مذاکرات در صحن، سه عضوی که در جلسه نخست سالن را ترک کرده و در جلسه دوم حضور نداشتند، مجدداً به علت عدم تأمین نظرشان در ارتباط با هیئت‌رئیسه و شهردار و دیگر موارد، جلسه را باخشم و عصبانیت ترک کردند.
حالا با ناکام ماندن سه جلسه شورای شهر الوند، «آبستراکسیون» قریب‌ترین واژه فرهنگ سیاسی است که مردم الوند با آن مواجه هستند. شورای هفت نفره شهر الوند در آغاز کار همواره با اقدام سه عضو آن در ترک هدفمند جلسه با نیت از رسمیت انداختن آن روبرو هستند، چیزی که پیش‌ازاین بیشتر در پارلمان‌های کشورهای نظام پارلمانی دیده می‌شد. حالا ملاک‌هایی که به نظر مبتنی بر شایسته‌سالاری و یا معیارهای منطقی و دقیق نیست، وضعیتی را در مدیریت شهری الوند به وجود آورده است که نه شورا می‌تواند جلسات منسجم داشته باشد و نه تکلیف مدیریت شهر الوند مشخص‌شده است.
 
انتخاب شهردار بزرگ‌ترین مشکل الوند

علیرضا خمسه یکی از اعضای شورای اسلامی شهر ضمن خروج از جلسه سوم در جمع خبرنگاران اظهار می‌کند: در هیچ جای قانون قید نشده است که باید بلافاصله در جلسه‌های نخست شورا انتخاب شهردار و معرفی آن عنوان شود.

وی می‌گوید: آنچه توسط چهار عضو دیگر مبنی بر معرفی شهردار اتفاق افتاده غیرقانونی و توهین به شعور مردم است.

خمسه معتقد است: فرد معرفی‌شده توسط اکثریت شورا تاکنون هیچ برنامه‌ای از خود ارائه نداده است و این در حالی است که باید برنامه‌ها در حضور همه اعضای شورا ارائه شود.

اگرچه طبق قانون ملاک عمل شورای اسلامی شهر باید رأی اکثریت اعضا باشد، اما به نظر امروز نظر اکثریت کرسی‌های پارلمان شهری الوند اثر کافی را ندارد و علت‌هایی که در فضای مجازی مطرح می‌شود پررنگ‌تر به نظر می‌رسد؛ بدون شک این نحوه تعامل و رفتار در شورای شهر الوند می‌تواند عواقب نامطلوبی برای مدیریت شهر در پی داشته باشد.

اندکی پس از خروج سه عضو از جلسه سوم، اجازه ورود خبرنگاران به صحن شورا صادر شد و این بار خبرنگاران توانستند به‌صورت علنی نظاره‌گر جلسه باشند.

مهتاب بهرامی سخنگوی شورای شهر الوند به خبرنگاران می‌گوید: جلسه سوم شورا به دستور فرمانداری و با حضور محمد نصیری معاون فرماندار تشکیل شد. وی اضافه می‌کند: بعد از رأی‌گیری و انتخاب هیئت‌رئیسه در ابتدای جلسه، مباحث انتخاب شهردار و سرپرست شهرداری مطرح شد. بهرامی معتقد است: پس از اعلام روال قانونی انتخاب شهردار مخالفت سه عضو شورای شهر صورت گرفت و اعضا برای بار دوم جلسه را ترک کردند. وی ادامه می‌دهد: علی‌رغم تلاش‌های اعضای شورا و معاون فرماندار جهت اقناع سه عضو دیگر، اعضا جلسه را ترک کردند و بازهم شهرداری بدون مدیر و سرپرست باقی ماند.

عضو شورای اسلامی شهر الوند یادآوری می‌کند: فرد مطرح‌شده به‌عنوان شهردار برنامه‌های متعددی دارد و تاکنون نیز این برنامه‌ها را ارائه داده، اما سه عضو مخالف اراده‌ای برای شنیدن برنامه‌ها و پذیرفتن پروسه انتخاب شهردار ندارند.

به گزارش ایسنا، به علت نوع بافت جمعیتی و ترکیب شهری در شهرستان البرز، تاکنون انتخاب شهردار و حتی هیئت‌رئیسه شورای شهرها و روستاها در سطح شهرستان البرز متأثر از مسائل قومی نیز بوده است، اما اعضای شورای شهر پنجم در تلاش هستند تا از چنین رفتاری جلوگیری کنند و همین امر سبب شده است تا مشکلات متعددی به وجود آید.

چهار عضو شورای الوند که با شعار تغییر و تحول درصحنه انتخابات حضور پیداکرده بودند در تلاش هستند تا شعار خود را عملی کنند، اما به نظر می‌رسد امروز با ایجاد تغییرات چه ازنظر نوع نگاه به مدیریت شهری و اعطای مسئولیت و چه ازنظر ساختاری و اجرایی راه بسیاری در پیش است و باید منتظر فرازوفرودهای گوناگونی از شورای دوره پنجم شهر الوند بود؛ اما آنچه بدیهی است امر مردم است که روی زمین‌مانده و انتظار مردم الوند نیز انتخاب به هنگام شهردار الوند و شروع به کار وی است.

شهر الوند نیازمند تغییر و تحول است

محمد عبدالله پور عضو شورای اسلامی شهر الوند اظهار می‌کند: شهر الوند نیازمند تغییر و تحول جدی است که اگر محقق شود توسعه و پیشرفت به همراه خواهد داشت.

وی ادامه می‌دهد: اگر سه عضو مقابل به اقدامات خود ادامه دهند از طریق قانونی اقدام خواهیم کرد چراکه باید به رأی اکثریت احترام گذاشته شود.

به گزارش ایسنا سومین جلسه از شورای اسلامی شهر الوند در حالی به پایان رسید که بازهم تلاش‌ها بی‌نتیجه مانده و تمامی اعضای شورا نتوانستند همدیگر را تا پایان همراهی کنند.

در این جلسه سهراب ذاکری به‌عنوان رئیس شورا، جواد خطمی به‌عنوان نایب‌رئیس، مهتاب بهرامی به‌عنوان سخنگو و نماینده شورای شهرستان و محمد عبدالله پور به‌عنوان منشی انتخاب شدند.

به گزارش ایسنا، تاکنون تمامی شهرهای استان شهردار و یا سرپرست شهرداری خود را انتخاب کرده‌اند و در مسیر تغییرات قرارگرفته‌اند تا خللی در کار مردم پیش نیاید، اما با این وصف هنوز تکلیف مدیریت شهری الوند مشخص نیست و باید دید که فرمانداری الوند، بزرگان محلی و خود اعضای شورا جهت حل اختلاف‌ها و توجه به کار مردم چه تدبیری خواهند اندیشید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: