• یکشنبه ۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-594-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اتمام فاز دوم ساماندهی و مرمت مسجد تاریخی سبز/ خانه تاریخی سید حسین بهشتی مرمت می‌شود

فاز دوم ساماندهی و مرمت بنای تاریخی مسجد سبز به همت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین به پایان رسید.  

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین، محمدعلی حضرتی با اعلام این خبر گفت: فاز دوم مرمت و ساماندهی مسجد تاریخی سبز شامل سبک‌سازی بام که از اوایل تیرماه سال جاری با تأمین هزینه از محل اعتبارات ملی این اداره کل آغاز شد، با اجرای اقدامات مرمتی اعم از برداشت 140 متر از پوشش بام مسجد، مرمت گنبدها، اجرای زنبورک و اجرای بام‌سازی تحت نظارت کارشناسی و فنی علی نصیری به پایان رسید و با تأمین اعتبار موردنیاز فاز سوم مرمت این بنای تاریخی شامل تکمیل بدنه‌سازی آن انجام خواهد شد.

حضرتی یادآور شد: فاز اول طرح بازسازی و مرمت مسجد تاریخی سبز در سال گذشته تحت‌نظارت کارشناسان این اداره کل و مشارکت هیئت‌امنای این مسجد و خیران دوستدار میراث فرهنگی شروع و در آن بدنه‌سازی بنا شامل احداث کانال رطوبتی در ضلع بیرونی به سمت شمال و شرق، بازسازی پوسته آجری و کاشی‌کاری بنا انجام شد.

به گزارش ایسنا، مسجد سبز قزوین ازجمله مساجد تاریخی و مربوط به دوره قاجار است که در خیابان مولوی، محله آخوند واقع‌شده و در سال 1380 با شماره 4202 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این بنای تاریخی را در سال 1263 قمری حاجی یوسف قزوینی بناکرده و اکنون فاقد حیاط و مشتمل بر شبستانی با شش ستون در میانه است و بر درگاه مسجد کتیبه‌ای متضمن اشعار، زمان و نام بانی آن دیده می‌شود.

خانه تاریخی سید حسین بهشتی مرمت می‌شود

حضرتی همچنین اعلام کرد: خانه تاریخی سید حسین بهشتی واقع در تقاطع خیابان شهرداری و فردوسی از بناهای تاریخی متعلق به اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی در شهر قزوین است که با توجه به قدمت تاریخی اثر و ویژگی‌های ارزشمند معماری آن شامل نورگیرهایی با پوشش قوسی شکل، کتیبه‌های تزیینی با نقوش اسلیمی و گیاهی در طاق‌نماهای ورودی و آجرکاری برجسته تزئینی در نمای خارجی بنا، در اولویت پروژه‌های این اداره کل قرار گرفت و عملیات اجرایی مرمت و ساماندهی دیوار پوسته شمالی بنا مشرف‌به خیابان شهرداری از اواخر مرداد ماه سال جاری شروع شد.

وی افزود: در مرمت دیوار پوسته شمالی خانه سید حسین بهشتی اقداماتی چون ساخت ازاره، مرمت زیربندی دیوار بدنه خیابان شهرداری به متراژ 30 مترمربع، اجرای قاب‌بندی آجری به ارتفاع 7 متر و به مساحت 200 مترمربع، اجرای هره‌های آجری داخل قاب‌بندی‌های 6 متری و بندکشی دیوار پیش‌بینی‌شده که هم‌اکنون تحت نظارت کارشناسی مهران یعقوبی با هزینه‌ای معادل 500 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی این اداره کل و در قالب اجرای طرح مشارکتی با مالک بنا در دست اجرا است.

به گزارش ایسنا، خانه تاریخی سید حسین بهشتی به مساحت 1200 مترمربع از بناهای مربوط به دوره قاجار در تقاطع خیابان شهرداری و خیابان فردوسی واقع‌شده و در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ۳۶۷۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

طرح کلی بنا، مربع شکل با پوشش شیروانی است در ضلع غربی نورگیرهایی در ابعاد مختلف دیده می‌شود. ضلع جنوبی خانه که مشرف‌به فضای سبز محوطه داخلی بنا است تزئینات چشمگیری دارد. این فضا به‌صورت دوطبقه شامل یک ایوان سراسری و مرکزی بود و ازجمله تزئینات آن نیز نورگیرهایی با پوشش قوسی شکل است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: