• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-1890-5
  • خبرنگار : 59012
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آلودگي هواي داخل منازل، معضلی در نواحي روستایی است

آلودگي هواي داخل منازل به‌عنوان يک معضل اصلي در نواحي روستایی به شمار می‌آید که میلیون‌ها تن از مردم فقير در نواحي شهري نيز اين آلودگي را تحمل می‌کنند آلودگي هواي داخل منازل ازآن‌جهت در دنيا مهم است که میلیون‌ها نفر به سوخت‌های «بیومس» وابسته اند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، سوخت‌های بیومس نوعی سوخت، شامل چوب، زغال و فضولات حيواني است که براي گرما و پخت‌وپز بکار می‌رود که در برخی نقاط شهری نیز این معضل وجود دارد.

رضا احدی، کارشناس برنامه آلودگی هوای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: در سوخت‌های بیومس به دليل احتراق ناقص مقادير زيادي دود حاوي آلاینده‌های مختلف به‌طور مستقيم در درون منازل بدون تهويه مناسب، انتشار پیداکرده  وزنان و کودکان آلودگی هوای داخل منازل را به‌واسطه گذراندن بيشتر اوقات در منازل تحمل می‌کنند.

وی افزود: مطالعات مختلف تأثیر آلاینده‌های شيميايي ناشي از سوخت‌های با احتراق ناقص را بر روي كودكان وزنان نشان داده است که در كشور ايران مانند اكثر كشورهاي درحال‌توسعه باید به آلودگي شهرها توجه بيشتري شود تا با برنامه‌ریزی‌های مناسب مسئولان مربوطه ، شاهد اقدامات مؤثری در خصوص رفع اين معضل در مناطق روستايي باشيم.

احدی خاطرنشان کرد: آلودگي هواي داخل منازل به جهت آنکه تعداد زیادی از مردم به سوخت‌های بیومس وابسته اند اهمیت دارند و به جهت آن‌که اين سوخت‌ها به‌طور کامل نمی‌سوزند مقادير زيادي دود  در منازل بدون تهویه به وجود خواهند آورد.

وی ادامه داد: گسترش و افزايش آگاهي طولانی‌مدت اثرات بهداشتي و تشويق مردم‌به‌دور نگه‌داشتن کودکان از تماس مستقيم، نصب هودها و دودکش‌های توصیه‌شده براي اجاق به‌منظور برطرف کردن دود، اصلاح اجاق‌ها به‌منظور کاهش انتشار آلاینده‌ها و احتراق کامل، گسترش استفاده از نفت سفيد، گاز مايع يا نيروي برق ازجمله راهکارهای رفتاری مبارزه با آلودگی است.

احدی تصریح کرد: قیمت‌گذاری مناسب بر روي سوخت‌ها و تشويق به استفاده از سوخت‌های پاک و همچنین یارانه دولتي براي خريد سوخت‌های پاک ازجمله  راهکارهاي سياسي  مبارزه با آلودگی‌ها است.

 کارشناس برنامه آلودگی هوای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: تحريک چشم، سرفه، خس‌خس سينه و آسم از علائم آلاینده‌های ناشي از احتراق بخاري، نفت، شمعدان‌ها، اجاق‌گاز و به‌طورکلی مکان‌های بدون تهويه است که باید توجه شود.


وی افزود: با تهويه مناسب و نصب هواکش‌های  مناسب در کنار تجهيزات گرمائي می‌توان این آلاینده‌ها را حذف یا کاهش داد.
احدی آلودگی‌های قارچی را یکی دیگر از عوامل آلودگی دانست و گفت: آلودگی قارچی در محیط‌های مرطوب باعث ایجاد علائم آلرژيک عطسه، تحريک و سوزش چشم، سرفه، خس‌خس کردن سينه و در بعضي موارد خونريزي ريوي می‌شود.
 
  کارشناس برنامه آلودگی هوای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در پایان گفت: می‌توان بانظافت عمومي، کنترل نشتي آب، ضدعفوني سطوح و بهسازي محیط‌های مسکوني این آلودگی‌ها را تا حدود زیادی کاهش داد. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: