• جمعه ۱۰ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 966-2192-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

امام‌جمعه قزوین در خطبه‌های نماز عید قربان:

مهم‌ترین ره‌آورد و توشه حج، تقوای الهی است

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه مردم قزوین گفت: وقتی مؤمنی به حج مشرف می‌شود می‌خواهد از پستی و دنیاپرستی نجات پیدا کند بنابراین مهم‌ترین ره‌آورد و توشه‌ای که می‌توان از حج به دست آورد تقوای الهی است.
   
به گزارش ایسنا منطقه قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه مردم قزوین صبح امروز در خطبه‌های نماز عید قربان ضمن تبریک به مناسبت این عید بزرگ به همه مسلمانان جهان اظهار کرد: در عید فطر و عید قربان مسائل معرفتی فراوانی وجود دارد که هرسال با برگزاری نماز، آن‌ها را یادآور می‌شویم و این سرمایه‌های معنوی گران‌قدر را موردتوجه قرار می‌دهیم.

عابدینی سپس با اشاره به آیاتی از سوره حج بیان کرد: بنا به آنچه در قرآن آمده هرکسی شعائر الهی را محترم بشمارد و در برابر آن‌ها سر تعظیم فرود بیاورد ایمانی محکم و قلبی سالم دارد؛‌ سلامت قلب نیز چیزی به‌جز تقوای درونی نیست.
    
عابدینی افزود: در مقابل،‌ افرادی هم هستند که تمام توانشان را می‌گذارند که زشتی، پلیدی و فساد در میان مردم رواج پیدا کند،‌ این‌ها همان افرادی هستند که خداوند در قرآن برای آن‌ها عذاب دردناکی در دنیا و آخرت در نظر گرفته است.

آیت‌الله عابدینی ضمن اشاره به حج و عید قربان به‌عنوان شعائر الهی خاطرنشان کرد: خداوند به قربانی بندگان نیازی ندارد اما قربانی کردن درراه خداوند نشانه تقوای است و انسان را به معبود نزدیک می‌کند؛ البته قربانی کردن در منا بر حاجیان واجب است اما مؤمنین به‌صورت مستحبی می‌توانند در هرکجای دنیا برای رضای خداوند قربانی کنند.
 
وی بیان کرد: وقتی مؤمنی به حج مشرف می‌شود می‌خواهد از پستی و دنیاپرستی نجات پیدا کند بنابراین مهم‌ترین ره‌آورد و توشه‌ای که می‌توان از حج به دست آورد تقوای الهی و بعدازآن ذکر است.
 
امام‌جمعه مردم قزوین افزود: ما در نماز عید قربان از خداوند برای دنیا و آخرتمان پاداش می‌خواهیم از خداوند می‌خواهیم با عنایت خود ما را ببخشد و مورد غفران خود قرار دهد.
 
نماز عید قربان نشانه وحدت میان مسلمانان است
آیت‌الله عابدینی در ادامه با اشاره به اهمیت وحدت میان مسلمانان گفت: در تمامی نمازهای جماعت به وحدت سفارش شده است،‌ برای مثال مسلمانی که نمازهای یومیه‌اش را در مسجد می‌خواند باید از احوال همسایه‌اش باخبر باشد و برای رفع گرفتاری او چاره‌ای بیندیشد؛‌ در نماز جمعه نیز چنین است مسلمان باید برای رفع گرفتاری هم‌وطن خود در سایر نقاط کشورش تلاش کند.
    
امام‌جمعه مردم قزوین سپس خاطرنشان کرد: اما نماز عید قربان با سایر نمازهای جماعتی که می‌خوانیم یک تفاوت مهم دارد؛ با حضور در نماز عید قربان ما نیز در صفوف حج قرار می‌گیریم و باید نگاهمان وسیع و جهانی بشود.

وی افزود: در نماز عید قربان به همراه همه مسلمین در صفوفی واحد به ریسمان محکم الهی چنگ می‌زنیم تا با وحدت در کنار یکدیگر، در برابر همه کفر و ستم ایستادگی کنیم.

عابدینی قرآن و اولیا خداوند را عامل وحدت دانست و اذعان کرد: دنیا و دنیاپرستی قلب‌ها را از هم دور و دودستگی ایجاد می‌کنند اما قرآن و انبیا و اولیای خداوند شعائر الهی هستند که با همراهی‌شان دل‌ها و قلوب مسلمین به هم نزدیک شده و وحدت ایجاد خواهد شد.

آیت‌الله عابدینی گفت: انبیا خداوند مأمور بودند که راه الهی را به مردم نشان بدهند؛ برای مثال حضرت ابراهیم اسماعیل را در قلبش قربانی کرد و او را به قربانگاه برد تا راه اطاعت از خدا را به مردم نشان دهد.
 
وی افزود: بنا به فرموده امام صادق علیه‌السلام در زیارت اربعین، امام حسین علیه‌السلام نیز خونش را درراه خداوند بذل کرد تا چراغ راهی برای بندگان باشد و آن‌ها را از گمراهی و سرگردانی نجات بدهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: