• شنبه ۱۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-1994-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان:

قزوین می‌تواند به‌عنوان قطب ورزش ملی چوگان معرفی شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین گفت: با توجه به این پیشینه غنی تاریخی، شهر قزوین می‌تواند به‌عنوان یکی از قطب‌ها و مهدبازی چوگان معرفی شود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
به مناسبت بزرگداشت روز قزوین، بازی ملی میراثی چوگان بین دو تیم کاسپین قزوین و خونان بوئین‌زهرا با حضور داود محمدی نماینده مردم قزوین و آبیک در مجلس شورای اسلامی،عبدالرزاقی عضو شورای اسلامی شهر قزوین، صفری شهردار، محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، اسکندر نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مقدم سلیمی مدیر خبرگزاری جمهوری اسلامی، نادری بخشدار مرکزی بوئین‌زهرا و جمعی از مسئولین، مردم و گردشگران در میدان چوگان دولت‌خانه صفوی برگزار شد.

در ابتدای این مسابقه محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین ضمن خوش آمد گویی به دوستداران ورزش و سنت‌های ایرانی، از چوگان به‌عنوان اصیل‌ترین و کهن‌ترین ورزش امروزی ایران نام برد و گفت: قدمت و پیشینه بازی اصیل و ملی چوگان در کشور ما از مرز تاریخ عبور کرده و به اسطوره رسیده به‌طوری‌که فردوسی شاعر بلندآوازه ایران در شاهنامه گزارش‌هایی از بازی چوگان بیان می‌کند که به روزگار سیاوش برمی‌گردد و بنیان این بازی را در کشور به هزاره‌های دور می‌رساند که تا امروز ادامه یافته است.

حضرتی با اشاره به قدمت بازی چوگان در شهر قزوین اظهار کرد: طبق گزارش‌های تاریخی، چوگان در ایران در حدود 400 سال پیش و در عصر صفویه برگزار می‌شده که قزوین به‌عنوان تختگاه صفویان میدان رسمی چوگان داشته است. در سفرنامه‌های گردشگران خارجی آمده که شاه‌عباس مانند یک سوارکار چابک و تیزچنگ در این میدان حضورداشته و به بازی چوگان می‌پرداخته است. با توجه به این پیشینه غنی تاریخی، شهر قزوین می‌تواند به‌عنوان یکی از قطب‌ها و مهدبازی چوگان معرفی شود.

وی افزود: در سال‌های اخیر اقدام‌های بسیار خوبی برای ثبت و تکمیل پرونده ثبت جهانی این ورزش صورت گرفته و استان قزوین هم به‌عنوان یکی از مناطق مهم در شکل‌گیری و تداوم چوگان مطرح بوده است و طی سه سال گذشته 3 بار شاهد برپایی مسابقات چوگان در میدان چوگان دولت‌خانه صفوی بوده‌ایم و این مسابقه به مناسبت هفته قزوین، حاصل تلاش و سرمایه‌گذاری فدراسیون چوگان کشور در روستای خونان از توابع شهرستان بوئین‌زهرا در استان قزوین است که یکی از مناطق مستعد چوگان کشور به شمار می‌رود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین در خصوص روند شکل‌گیری تیم چوگان در روستای خونان یادآور شد: روستای خونان به لحاظ منابع انسانی جوان و علاقه‌مند و توجه به سنت‌ها و آیین‌های فرهنگی ایرانی یکی از روستاهای مستعد برای فراگیری چوگان است که با شناسایی و انتخاب افراد و سرمایه‌گذاری، آموزش توسط فدراسیون چوگان کشور چند تیم بسیار ورزیده در این روستا تشکیل شد و امیدوارم با توجه به ظرفیتی که در روستای خونان وجود دارد، به‌زودی شاهد رویدادهای خوب و سازنده‌ای در این منطقه باشیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آماده‌سازی این میدان برای اجرای بازی ملی میراثی چوگان در روز قزوین حاصل حمایت و همدلی همه دستگاه‌ها شاهد احیا و استمرار این بازی اصیل ملی در کهن شهر قزوین باشیم.

به گزارش ایسنا، دوره دیگر مسابقات چوگان به مناسبت نکوداشت روز قزوین و در آستانه عید امامت و ولایت (غدیر خم) عصر روز جمعه هفدهم شهریور در میدان چوگان دولت‌خانه صفوی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: