• سه شنبه ۱۴ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-4590-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اطلاعیه هواشناسی بخش کشاورزی استان قزوین

کمیته هواشناسی کشاورزی استان قزوین اعلام کرد: برای اوایل شب امروز و فردا در ارتفاعات ناپایداری‌هایی به‌صورت افزایش ابر و رگبار و رعد برق پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، کمیته هواشناسی کشاورزی استان قزوین اعلام کرد: بر اساس آخرین نقشه‌های پیش‌یابی تا اواسط هفته در غالب مناطق استان جوی نسبتاً پایدار بر منطقه حاکم است تنها برای اوایل شب امروز و فردا در ارتفاعات ناپایداری‌هایی به‌صورت افزایش ابر و رگبار و رعد برق پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

بیشترین دمای ثبت‌شده در 24 ساعت گذشته در بوئین‌زهرا 37 درجه، آبیک، تاکستان و قزوین 35 درجه، کوهین 34 درجه، معلم کلایه 33 و آوج 31 درجه سلسیوس بوده و کمترین دما به میزان 13 درجه در آوج شده است. حداقل دمای قزوین 17 و تاکستان 16 و بوئین‌زهرا و آبیک 18 درجه سانتی‌گراد ثبت‌شده است.

در این اطلاعیه؛ کمیته هواشناسی کشاورزی استان قزوین به کشاورزان توصیه کرد به‌منظور حفظ مواد آلی خاک، کاهش آلودگی محیط‌زیست و جلوگیر از فرسایش خاک از آتش زدن کاه و کلش و بقایای برداشت غلات و ایجاد آتش در کنار باغات و مزارع جداً خودداری کنند و نسبت به پایش و مقابله با کرم ساقه خوار ذرت با توجه به امکان خسارت و بوجاری و ضدعفونی بذور خودمصرفی غلات با هماهنگی کارشناسان مراکز خدمات جهاد کشاورزی و همچنین آماده‌سازی اراضی برای کشت‌های پاییزه و تنظیم سطوح زیر کشت با میزان آب قابل‌دسترس و مصرف بهینه آب اقدام کنند.

همچنین در این اطلاعیه از کشاورزان درخواست شده تا نسبت به پایش و مبارزه با مینوز گوجه فرنگی یا توتا در مزارع طبق توصیه‌های کارشناسان فنی، اهمیت تنظیم تاریخ کاشت کلزا در حصول عملکرد بهینه و آماده‌سازی زمین و تهیه نهاده‌های لازم جهت کشت به‌موقع این محصول، تنظیم دما و ایجاد تهویه در گلخانه‌ها و سالن‌های پرورش قارچ‌های خوراکی اقدام کنند.

همچنین در اطلاعیه به کشاورزان، دامداران و بهره‌برداران توصیه‌شده تا نسبت به؛ پایش و ردیابی فعالیت مگس زیتون و مبارزه (نصب کارت زرد و پروتئین پاشی) طی هماهنگی با کارشناسان کلینیک‌ها و خدمات کشاورزی در مناطق مختلف طارم سفلی، خنک‌سازی و تنظیم دمای سالن‌های پرورش طیور و دامداری‌ها و رعایت بهداشت باغ و جمع‌آوری و انهدام میوه‌های پا درختی و بقایای گیاهی پس از برداشت اقدام کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: