• سه شنبه ۱۴ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-4191-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : گفتگو

فروش دست‌رنج کشاورزان قزوینی در بازارهای روسیه

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان قزوین از ارسال دومین محموله میوه به روسیه خبر داد و گفت: در این محموله 40 تُن انگور بی‌دانه و 20 تُن شلیل شمس ارسال شده است و در محموله نخست نیز 20 تُن شلیل مغان، 20 تُن آلوی زرد قطره‌طلا و 20 تُن آلوی سیاه شابلون صادر شده بود.

رضا طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: با توجه به منویات مقام معظم رهبری و مصوبات کارگروه صادرات غیرنفتی و تأکید استاندار قزوین با یک شرکت ایرانی-روسی قرارداد منعقد کردیم تا محصولات کشاورزی استان را با بالاترین قیمت به بازارهای روسیه برسانیم.

وی با اشاره به سختی‌های این تجارت خاطرنشان کرد: صادرات محصولات کشاورزی علاوه بر مشکلات حمل‌ونقل به خاطر فسادپذیری ریسک بالایی دارد ولی با تمهیدات انجام‌شده این مشکلات را کاهش دادیم و این کار با همکاری مجید رحمانی رئیس جهاد کشاورزی شهرستان تاکستان و مشاور بازرگانی سازمان همیاری‌ها صورت گرفت.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان قزوین اعلام کرد: در محموله نخست برای آگاهی از ذائقه مصرف‌کننده 20 تُن شلیل مغان، 20 تُن آلوی زرد قطره‌طلا و 20 تُن آلوی سیاه شابلون صادر شد که طی آن متوجه شدیم ذائقه کشورهای اروپایی متفاوت است چراکه ایرانی‌ها ذائقه شیرین دارند ولی آن‌ها مزه‌های ترش و ملس را می‌پسندند.

وی اضافه کرد: کشاورزان ایرانی برای ذائقه هم‌وطنان انگورهای زرد و رسیده را برداشت می‌کنند و این در حالی است که با توجه به ذائقه مردم روسیه باید محصول انگور درشت و ترش‌مزه باشد که این‌یک چالش برای صادرات محصولی مانند انگور است که بر این اساس باید محصولات کشاورزی را دست‌چین کنیم و سایر محصولاتی که ارزش صادرات ندارند نیز به کشمش مرغوب تبدیل کرده و برای ما ارسال کنند.

طاهری خاطرنشان کرد: در ارسال محموله دوم محصولات کشاورزی استان 40 تُن انگور بی‌دانه و 20 تُن شلیل شمس ارسال شده است و روزانه 1 کانتینر ارسال می‌شود و این ظرفیت وجود دارد که روزانه 3 کانتینر به روسیه ارسال شود.

وی تصریح کرد: همه موارد برای صادرات مطالعه شده و به یک راهکار مشترکی رسیدیم و آن این است تا جایی که امکان دارد حالت بینابینی را انتخاب کنیم.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان قزوین تأکید کرد: اگر در انواع میوه و شلیل اندازه‌ها یکدست نباشد بازار را از دست می‌دهیم چون رقیبان اروپایی و ترکیه با جدیت وارد شدند چراکه درختان را با دانش روز کشت می‌کنند و یک محصول یکدست تولید می‌شود.

وی مطرح کرد: کشاورزی در کشورهای اروپایی گسترده است چراکه سردخانه، واحد اندازه‌گذاری و بسته‌بندی مناسب دارند و بنابراین در بازارهای روسیه و سایر کشورها ورود پیداکرده و بازار را می‌گیرند و ما باید با آن‌ها رقابت کنیم.

طاهری اظهار کرد: باید میوه‌های باکیفیت پایین‌تر را به میوه‌ی خشک و یا کنسانتره تبدیل کنیم چراکه کشورهای اروپایی این اقدامات را انجام می‌دهند و برای رقابت به‌ناچار باید این اقدامات را نیز انجام دهیم.

وی افزود: جهاد کشاورزی استان قزوین در صادر کردن محصولات کشاورزی همراهی لازم را ندارد و به‌تنهایی مشکلات این راه را برطرف کنیم.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان قزوین عنوان کرد: ما به‌تنهایی موانع را برطرف کردیم که در گام نخست جعبه‌های میوه‌ها طراحی و تهیه شد و به‌صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

وی تشریح کرد: به‌منظور ارائه سبدهای میوه باکیفیت، قالب نمونه ترکیه‌ای تهیه و در بازار داخل تولید شد که این جعبه‌ها به‌صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد و قیمت جعبه برای هر کیلو میوه 150 تومان است، همچنین در گام بعد کشاورزان تحت آموزش قرار گرفتند که چگونه محصولات را تولید و بسته‌بندی کنند.

طاهری خاطرنشان کرد: یک برند به نام نیچر (طبیعی) ثبت جهانی شد که این ثبت توسط شریک روسی صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه کاغذ زیرجعبه‌های میوه کاغذ سولفور بوده که ضد قارچ و باکتری است، افزود:  استفاده از این کاغذ برای هر کیلو میوه 250 تومان هزینه دربر دارد که به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد، همچنین کارگران آموزش‌دیده نیز در اختیار کشاورزان قرار دادیم.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان قزوین با اعلام اینکه سردخانه، تخلیه و بارگیری هر کیلو میوه 100 تومان هزینه دربر دارد، یادآور شد: بعد از چیدن میوه‌‌ها در جعبه‌ آن‌ها را برای شوک حرارتی به سردخانه منتقل می‌کنیم و همچنین یخچال‌های کانتیردار برای حمل‌ونقل در نظر گرفته‌شده است.

وی ادامه داد: روزانه یک ماشین میوه ابتدا به آستارا ارسال می‌شود که در آنجا نبشی کشی و پالت‌بندی و بعد از اقدامات گمرک با ماشین‌های یخچال دار روسی منتقل می‌شود.

طاهری تأکید کرد: زمان ارسال از قزوین تا مسکو 6 روز است که همه این فرآیندها سریع صورت می‌گیرد تا فسادپذیری نداشته باشد.

وی عنوان کرد: ما هر کیلو انگور را به قیمت هزار و 500 تومان خریداری می‌کنیم و هزینه کارگر و بسته‌بندی بر عهده ما قرار دارد و بدین‌وسیله برای کشاورز حدود 500 تا 700 تومان صرفه اقتصادی دارد.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان قزوین درخواست کرد: کشاورزان همکاری لازم را داشته باشند و محصولات باکیفیت تولید کنند چراکه سود حاصل از فروش محصولات به خود آنان بازمی‌گردد.

وی گفت: کشاورزان می‌توانند انگورهایی که شرایط صادرات را ندارد به کشمش تبدیل کنند که با فروش آن‌ها در بازار روسیه 2 برابر بازار داخلی سود خواهند کرد.

طاهری در پایان اعلام کرد: این شرکت از اکنون اعلام آمادگی دارد تا محصولات گلخانه‌ای مانند گوجه و فلفل دلمه‌ای را با نرخ بالا از کشاورزان خریداری کند و در این راستا آماده انعقاد قرارداد با کشاورزان است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: