• دوشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-3294-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : گفتگو

مجموعه دولتخانه روایتگر روزهای پایتختی قزوین در عهد صفوی

دولتخانه صفوی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین محوطه‌های تاریخی- فرهنگی استان بوده که شامل سردر عالی‌قاپو، عمارت چهلستون، رواق صفوی و ایوانچه‌های شرقی مجموعه حیاط نادری است.

محمدعلی حضرتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: پیش از استقرار سلسله صفوی در قزوین به‌عنوان پایتخت حکومتی، مجموعه‌ای از اراضی کشاورزی و باغی بوده است که به نام زنگی‌آباد شناخته می‌شده است که متعلق به خاندان قاضی جهان قزوینی بوده است که این شخص صدراعظم شاه‌طهماسب بوده است.

وی ادامه داد: بعد از تصمیم به انتقال پایتخت به قزوین این مجموعه اراضی را به یک باغ طراحی‌شده شهری تبدیل می‌کنند که در داخل آن نیز خیابان‌کشی اتفاق می‌افتد و هر باغی نامی پیدا می‌کند که هر یک به سرداران، امرا، شاهزادگان و یا علما واگذار می‌شود که باید آن باغ را هم سبز نگاه می‌داشتند و هم در آن عمارت می‌ساختند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین تشریح کرد: مجموعه دولتخانه به‌عنوان باغ جعفرآباد، باغ شاه و یا باغ سعادت در تاریخ نام دارد که مجموعه‌ای از ارگ سلطنتی و ساختمان‌های اداری دولت مانند عمارت چهلستون اصلی، دیوان‌خانه، عمارت خورشید، عمارت حرم یا باغ عالم‌آرا، قصر جهان‌نما در آن مستقر بوده که همه آن‌ها از بین رفته است که باید با پی‌گردی و کاوش‌های باستان‌شناسی به نشانه‌ها برسیم تا بعد تصمیم برای احیا بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: این عمارت‌ها در جابجایی قدرت پس از شاه‌طهماسب هم آسیب دیدند و در دوره شاه‌عباس دوباره بازسازی شدند و در طول تاریخ هم همواره مورداستفاده قرار می‌گرفته است.

 حضرتی یادآور شد: این عمارتی که به‌عنوان عمارت چهلستون است در حقیقت عمارت کلاه‌فرنگی است چراکه عمارت چهلستون اصلی در تخریب سال‌های 1324 تا 1327 از بین رفته است.

وی ادامه داد: دولتخانه صفوی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین محوطه‌های تاریخی- فرهنگی استان است که شامل سردر عالی‌قاپو، عمارت چهلستون، رواق صفوی و ایوانچه‌های شرقی مجموعه حیاط نادری است که ایوانچه‌ها از داخل شهربانی راه دارند که ایوان نادری در سال 1324 تا 1327 تخریب شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین اضافه کرد: این‌ها آثاری است که در دوره صفوی احداث‌شده است و علاوه بر این‌ها از آثار دوره قاجار می‌توان به عمارت نظمیه اشاره کرد که جزو دولتخانه صفوی به شمار می‌رود.

وی گفت: مجموعه دولتخانه بخش‌هایی دارد که هنوز آزادسازی آن صورت نگرفته است و علی‌رغم همه حمایت‌های استانداری، تربیت‌بدنی و آموزش‌وپرورش به تعهد خود عمل نکردند که باعث شده این فرآیند کُند شود و همین امر باعث برگشت اعتبارات شده است.

حضرتی اعلام کرد: اعتبارات دولتخانه صفوی از محل اعتبارات ملی به میزان 1 میلیارد تومان دریافت شد که قسمتی از این اعتبار برای آزادسازی صورت گرفته هزینه شد بخشی هم ساماندهی طی آن برای دیوار حیاط زندان و رواق صفوی و همچنین بخشی از این اعتبار برای دیوار غربی و بازسازی مطبعه ملی صرف شد.

وی اظهار کرد: عمارت کلاه‌فرنگی یا همان چهلستون کاربری تلفیقی دارد که در داخل برای اقدامات مرمت دستمان بسته است چون کاربری موزه دارد به همین جهت شرایط برای استقرار موزه خوشنویسی در عمارت کلاه‌فرنگی فراهم نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین تشریح کرد: بخشی از اعتبار ملی دولتخانه صفوی برای دبیرستان محمدرضا شاه که در حال حاضر مرکز مشاوره است در نظر گرفته بودیم تا در این مدرسه پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی قزوین راه‌اندازی شود و هم مقدمات انتقال موزه خوشنویسی چهلستون را انجام دهیم تا بعداً چهلستون به‌عنوان عمارت مورداستفاده قرار گیرد.

وی عنوان کرد: با استاندار صحبت شد و وی استقبال کرد که دبیرستان محمدرضا شاه سابق را که در حال حاضر مرکز مشاوره است آن را بتوانیم مرمت و احیا کنیم و هم حفظ شود به‌عنوان دبیرستان قدیمی و هم موزه خوشنویسی در آن مکان مستقر کنیم الآن آموزش‌وپرورش از تحویل مدرسه خودداری کرده است بنا بوده دبیرستان پاسداران را تا پایان شهریور به ما تحویل دهند و امسال برای سال تحصیلی جدید ثبت نامی صورت نگیرد و نماینده آموزش‌وپرورش امضا کرده ولی در حال حاضر به تعهد خود عمل نمی‌کنند.

حضرتی مطرح کرد: مانند همین مشکل را نیز با اداره کل تربیت‌بدنی داریم که تأسیسات بخش‌های ورزشی به بناهای تاریخی آسیب وارد می‌کند و لوله‌ها فرسوده هستند و اگر ما امسال مقرنس ایوانچه‌های شرقی حیاط نادری را مرمت نکرده بودیم کل مقرنس فرومی‌ریخت چراکه از سوی تربیت‌بدنی به این بناها آسیب وارد می‌شود و رطوبت زیاد باعث شده بود همه چوب‌ها و آلت‌های نگهداری مقرنس از بین بروند و این‌ها آسیب‌ها بزرگ و جدی است که هیچ‌کس به آن تعهدی ندارد.

وی با اشاره به اینکه هنوز برای آزادسازی محوطه دولتخانه مشکل وجود دارد، اظهار کرد: باوجوداینکه تربیت‌بدنی و آموزش‌وپرورش زمین معوض خود را تحویل گرفتند ولی بااین‌حال برای خالی کردن اقدامی انجام ندادند ولی هلال‌احمر و اداره پست همراهی کردند و جابجایی خود را انجام دادند و این ادارات اگر همراهی لازم را داشته باشند برای مطالعه و کاوش در دولتخانه گام‌های جدی برخواهیم داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین اضافه کرد: احیای مجموعه دولتخانه صفوی مستلزم پی‌گردی و باستان‌شناسی است و تا زمانی که آزادسازی نداشته باشیم نمی‌توانیم کاوش داشته باشیم.

وی یادآور شد: تا جنوب بقعه پیغمبریه فضا برای کاوش در نظر گرفته‌شده است و برای حفاری باید یک سازمانی پیدا کند و ما نمی‌توانیم کاوش را به‌صورت لکه لکه انجام دهیم بلکه باید همه آزادسازی‌ها صورت گیرد تا به‌یک‌باره کاوش کنیم چراکه کاوش‌ها باید منسجم باشد.

حضرتی تأکید کرد: با توجه به اینکه اطمینان داریم در این مجموعه، دولتخانه صفوی مستقر بوده است بنابراین باید کاوش با یک نظم منطقی صورت گیرد و کارها به‌موازات هم پیش رود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: