• دوشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 966-2392-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مرثیه‌ای برای مرگ انسانیت در میانمار

اینجا برای از تو نوشتن هوا کم است!

ایسنا منطقه قزوین؛ یادداشت «رقیه ملاحسنی»*؛ امروز در برابر دیدگان بهت‌زده مردم جهان ندای «بِاّیِّ ذَنبِ قُتِلَت» در شرق آسیا از حنجره مظلومانی بی‌دفاع و گرفتار افراطی‌های بودایی و ارتش میانمار بلند و هلوکاست واقعی و نسل‌کشی به بدترین شکل ممکن در حال وقوع است.

این روزها اگر انگشتانت را بر صفحه کیبورد رایانه برای جستجوی کلمه 7 حرفی «میانمار» بلغزند، دنیا دنیا عکس، فیلم و صفحاتی بر جلوی چشمانت به نمایش در می‌آید که حکایت از مرگ دلخراش انسانیت در گوشه‌ای از این کره خاکی دارد.
نمی‌دانم چقدر طاقت رؤیت جنایات بر علیه کودکان و زنان در بند، سوزاندن و ذبح شدن، زنده به گور کردن، تجاوز و قتل و کشتار را خواهی داشت چرا که هر کدام برای یک عمر فغان و ناله آدمیت کافی‌ست.
شاعری به زیبایی آنچه در میانمار در حال وقوع است را  چنین توصیف می‌کند:
«باز خاموشی انسانیت آغاز شده‌ست
باز هم پای«سَنان»ها به جهان باز شده‌ست
«شمر» اینبار تنش کرده لباس «بودا»
 غارت و قتل میانمار محن‌ساز شده‌ست»
امروز در برابر دیدگان بهت‌زده مردم جهان ندای «بِاّیِّ ذَنبِ قُتِلَت» در شرق آسیا از حنجره مظلومانی بی‌دفاع از مرد و زن، کودک و کهنسال بلند است. مردمانی که گرفتار گلّه‌ای از کفتاران جانی و خونخوار و افراطی‌های بودایی و ارتش میانمار شده و هلوکاست واقعی و نسل‌کشی به بدترین شکل ممکن در سرزمین آنها در حال وقوع است.
کشور میانمار با جمعیت ۴ درصدی مسلمانان به لحاظ مذهبی تحت‌تأثیر بودیسم بوده و از سال ۲۰۱۲ شعله‌های خشم قومی و مذهبی در این کشور زبانه می‌کشد و اقدامات علیه مسلمانان توسط افراط‌طلبان بودایی با حمایت دولت و ارتش آغاز شده و‌ تاکنون ادامه دارد.
این جنایات از جمله ربوده شدن، قطعه قطعه شدن و در آتش سوزانده شدن مردم و به ویژه مسلمانان در حالی انجام می‌شود که «انگ سان سوچی» رهبر نژادپرست میانمار که در کمال حیرت جایزه صلح جهانی را نیز دریافت کرده، آشکارا اعلام کرده مسلمانان شهروند میانمار نیستند و برای رفع اختلافات و مشکلات قومی سیاست کوچ اجباری مذهبی بیش از یک میلیون مسلمان برمه‌ای را کلید زده‌اند.

نسل‌کشی خاموش و فدا شدن هزاران انسان بی‌گناه از زن، مرد و کودک در اثر جهالت، در چهلمین کشور جهان از نظر مساحت و بیست‌وچهارمین کشور پرجمعیت جهان، ویترین ورشکستگی اخلاقی و انسانی غرب پرمدّعایی را شکل داده که ادّعای حقوق بشر آنها گوش فلک را کر کرده است و مردم مظلوم به ویژه مسلمانان میانمار در سایه سکوت محض و خفت‌بار جامعه بشری و داعیه‌داران دروغین آزادی عقیده و دفاع از حقوق‌بشر در حالی که دولت مستقر نیز از ورود کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل به این کشور برای بررسی وضعیت مسلمانان جلوگیری می‌کند، متحمل جنایات دهشتناک می‌شوند.

دردناک‌تر از سکوت مجامع بین‌الملل، موضع غیرمنصفانه و بدور از انسانیت و عواطف بشری نهادهای حامی حقوق بشر و رسانه‌های غربی، سکوت رهبران و رسانه‌های دولت‌های اسلامی در برابر کینه‌توزی علیه مسلمانان با حمایت قدرت‌های جهانی و از جمله دشمنان صهیونیستی_آمریکایی است؛ اما در این میان انقلاب اسلامی در راستای دفاع از مظلوم، سینه ستبر و پر از فریاد خود را در برابر دژخیمان زمان بلند کرده تا ندای ستمدیدگان و مستضعفان جهان را پاسخی محکم باشد چرا که درس خود را از مولای متقیان در خطبه ی 27  نهج البلاغه فرا گرفته که در دفاع از مظلوم فرقی میان مسلمان و نصرانی نیست و حتی مرگ را به مشاهده کشیده شدن خلخال از پای زن یهودی ترجیح می‌دهد زیرا آن حضرت فرموند: «فَلَوْ أَنَّ امْرَأً مُسْلِماً مَاتَ مِنْ بَعْدِ هَذَا أَسَفاً مَا كَانَ بِهِ مَلُوماً بَلْ كَانَ بِهِ عِنْدِي جَدِيراً».

رهبر فرزانه و اندیشمند انقلاب اسلامی در واکنش نسبت به جنایات در این کشور آسیایی وارد شده و با بیان اینکه «قوه‌ قضائیه باید در موضوعاتی همچون تحریم‌‌ها، مصادره‌های آمریکایی‌ها، تروریسم و یا حمایت از شخصیت‌های مظلوم دنیا همچون شیخ زکزاکی و یا حمایت از مسلمانان میانمار و کشمیر، از جایگاه حقوقی وارد شود و نظر حمایتی و یا مخالفت خود را قاطعانه اعلام کند تا در دنیا منعکس شود» از مسئولان قضایی خواستار ورود حقوقی در برابر این جنایات هولناک به عنوان حامی جهانی مستضعفان شده‌اند.

از سوی دیگر با توجه به اصل ۱۵۴قانون اساسی مبنی بر وظیفه دولت در حمایت از مستضعفین جهان، انتظار این است که دولت به سرعت در راستای اجرای این اصل و برای حمایت از مظلومین میانمار اقداماتی عاجل انجام داده و اعتراض خود را در جامعه جهانی اعلام کند.

دستگاه دیپلماسی و نماینده ایران در سازمان ملل متحد می‌توانند از طریق دیپلماسی بین‌المللی، مذاکرات و رایزنی ثمربخش با کشورهای مسلمان، کشورهای غیرمتعهد و سازمان‌های حقوق بشر گامی برای پایان دادن این فجایع
انسانی بردارند و با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب پیگیر فجایع دردناک مسلمانان میانمار شوند.

همچنین در شرایطی که امپراطوری رسانه‌ای غرب و آمریکا اراده‌ای برای حمایت از مظلو‌مان و انتشار اخبار جنایت‌های میانمار ندارد، تشکل‌های غیردولتی، فعالان فضای مجازی، رسانه‌های مختلف و نیز اقشار مختلف جامعه با ایجاد پویش‌های حقیقی و مجازی، اطلاع‌رسانی، صدور بیانیه و حضور در اجتماعات و راهپیمایی‌های مختلف صدای مردم مظلوم این کشور را به همه مردم دنیا رسانده و اعتراض خود را به سکوت معنادار مجامع بین المللی و قدرت‌های بزرگ برای جلوگیری از تخریب خانه‌ها و کوچ اجباری مسلمانان این کشور نشان داده و‌ حمایتشان را از مردم مسلمان و مظلوم ایالت «روهینگا» و «اراکان» به جهانیان اعلام کرده و در بیدار شدن جامعه جهانی بکوشند.

مگر نه آنکه خداوند در آیه ۲۴۳ سوره شعراء تأکید دارد «وسَیعلَمُ الّذینَ ظَلَموا أَی مَنقَلَبٍ ینقَلِبونَ» و آنان كه ظلم و ستم كردند به زودی خواهند دانست كه به چه كیفرگاهی باز می‌گردند و پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «کسی(مسلمانی) که ندای استغاثه ی انسانی را بشنود و او را اجابت(کمک) نکند مسلمان نیست»، پس نشستن و دیدن ظلم به مظلوم و لب فرو بستن، رفتار غیرانسانی بوده و کسانی که چنین رفتاری داشته باشند مطرود درگاه الهی خواهند بود.

انتظار می‌رود سازمان کنفرانس اسلامی  موضعی قاطعانه در مقابل این نسل‌کشی از خود نشان دهد و ‌با شکستن قفل سکوت خود اجازه تجاوز بیشتر به جان و ناموس مسلمانان مظلوم آن منطقه ندهند.

امروز چشمان اشک‌بار میلیون‌ها مظلوم و‌ مسلمان بی‌پناه ایالت «روهینگیا» در میانمار منتظر اقدام عاجل سازمان‌های حقوق بشر و‌ ملت‌های جهان است تا نه به صرف محکومیتی چند جمله‌ای بلکه اقدامی موثر برای محکومیت و جلوگیری از تکرار آن جنایات وارد عمل شوند.

بی‌شک هر گونه اهمال‌ورزی در برابر زنده‌زنده سوزاندن مسلمانان میانمار که نه سر جنگ با کسی دارند و نه داعیه قدرت، لکه‌ی ننگی در کارنامه‌ی داعیه‌داران دروغین حقوق بشر خواهد بود.

بیاییم با پاک نکردن تصاویر کشتار فجیع و ذبح مردم میانمار از ذهن‌های خود تا هر کجا که صدایمان می‌رسد فریاد مظلومیت مستضعقان میانمار را بلند کنیم؛ باشد که فریادرس بی‌کسان به فریاد و دادخواهی آنان و تمامی مظلومان و مستضعفان عالم در گوشه و ‌کنار این جهان پهناور رسد.

*خبرنگار ایسنا منطقه قزوین

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: