• شنبه ۲۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 966-2892-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : گزارش

استانداران قزوین از ابتدا تاکنون؛

ساختمان سرداران، پرده نُهم

با رأی هیئت دولت دوازدهم در چهلمین روز کاری، گذر موج تغییرات دولت به استان قزوین رسید و «عبدالمحمد زاهدی» به‌عنوان نهمین استاندار قزوین انتخاب شد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، با آغاز کار دولت دوازدهم و مشخص شدن وزرا و معاونان آنان، تنور تغییر و تحولات در استان‌ها نیز داغ است. 

استان قزوین نیز از قافله عقب نمانده و مدتی است که افراد، احزاب، گروه‌های سیاسی و حتی مسئولان استانی درگیر بحث داغ و جنجالی ماندن، رفتن و یا تغییر استاندار قزوین هستند و بازار شایعات در این خصوص نقل محافل سیاسی شده و یکی از بحث‌های روز نشریات و سراچه‌های خبری تغییر مدیریت استان است. 

عده‌ای با تشکیل کمپین‌های مختلف برای ابقای «فریدون همتی» استاندار هشتم قزوین به دنبال حفظ شرایط موجود بودند و عده‌ای نیز با ایجاد کمپین به نام اشخاص خاص بومی و یا غیربومی خواستار تغییر استاندار شدند. 

این کش‌وقوس‌های حقیقی و مجازی و گمانه‌زنی‌های بسیار در محافل رسمی و غیررسمی استان تا هفته قبل ادامه داشت؛ تا اینکه بالاخره بعد از گذشت 40 روز از آغاز به كار دولت تدبير و اميد، در جلسه هیئت دولت به ریاست رئیس‌جمهور، «عبدالمحمد زاهدی» استاندار کردستان به‌عنوان استاندار جدید قزوین و فریدون همتی نیز با خداحافظی از قزوین به‌عنوان استاندار جدید هرمزگان انتخاب و معرفی شد.

واکاوی سکان‌داری 9 استاندار در قزوین

قزوین تا سال 1373 در تقسیمات کشوری به‌عنوان یک فرمانداری ویژه در محدوده استان زنجان قرار داشت اما شرایط خاص آن ایجاب می‌کرد که فرماندار به‌صورت مستقل از سوی وزیر کشور معرفی و منصوب شود و به صورت یک فرمانداری مستقل هم عمل می‌کرد؛ با بروز اختلاف‌ها میان فرمانداری قزوین و استانداری زنجان و نیز عدم تصویب طرح استان شدن قزوین در مجلس چهارم، از همان سال تا سال 1376 قزوین به استان تهران پیوست؛ اما در نهایت در این سال و بعد از پیگیری‌های لازم لایحه استان شدن قزوین به تصویب نمایندگان پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی رسید و قزوین با دارا بودن حدود ۱۵٬۸۲۰ کیلومترمربع یعنی تنها ۱ درصد از مساحت کشور به‌عنوان استانی مستقل به تقسیمات کشوری پیوست، این استان استراتژیک از استان‌های مهم و حساس کشور از نظر موقعیت جغرافیایی با استان‌های مازندران، گیلان، همدان، زنجان، مرکزی و البرز همسایه شد. 

بعد از استان شدن قزوین در سال 1376 تاکنون 9 استاندار برای این دیار مینودری انتخاب‌شده است؛ از میان این استانداران تنها سیداحمد نصری و مرتضی روزبه از چهره‌های سیاسی و بومی قزوین بودند.

اولین انتخاب استانداری قزوین در دولت هفتم «سید علی نکویی زهرایی» مرد کهنه‌کار اصفهانی بود. نکویی زهرایی وظیفه داشت استانداری قزوین را تأسیس و ساختارهای آن را ایجاد کند؛ بعد از وی «مرحوم شهید مسعود امامی» از لارستان بر این جایگاه تکیه زد که متأسفانه پس از وقوع زلزله در الموت قزوین در خردادماه 1383، در حادثه دل‌خراش سقوط هلیکوپتر همراه جمعی دیگر از خادمان انقلاب به فیض شهادت نایل آمد.

بعد از وی به ترتیب «فریبرز محمودیان» مردی از کرمانشاه و معاون سیاسی مرحوم امامی، «سید احمد نصری» مردی از دیار قزوین، «علی‌اکبر طاهایی» از مازندران، «احمد عجم» از سمنان، «مرتضی روزبه» از قزوین و در نهایت «فریدون همتی» از ایلام، سکان‌دار استانداری قزوین شدند.

و اینک «عبدالمحمد زاهدی» مردی از بروجرد به‌عنوان نهمین استاندار استان قزوین انتخاب‌شده است. 

عبدالمحمد زاهدی کیست؟

عبدالمحمد زاهدی متولد ۱۳۲۸ در شهر بروجرد دارای 3 فرزند، فارغ‌التحصیل دانشگاه علامه طباطبایی در مقطع لیسانس علوم سیاسی و دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت دولتی است. اگر بخواهیم گرایش سیاسی وی را مورد بررسی قرار دهیم، وی به سمت اصلاح‌طلبان گرایش دارد. 

وی از سال 60 به‌عنوان کارشناس وارد وزارت کشور شد‌ه و به مدت سه سال در آن پست خدمت کرد‌. در پرونده کاری وی می‌توان مسئولیت امور استان‌های وزارت کشور به مدت دو سال، مسئول اداره دوم سیاسی و کارشناس سیاسی وزارت کشور، معاون پشتیبانی شرکت خدمات و پشتیبانی اقتصاد نوین وابسته به بانک اقتصاد نوین، معاون سیاسی استانداری سیستان و بلوچستان به مدت چهار سال و شش ماه، معاون سیاسی استانداری کرمانشاه نزدیک به هفت سال، سابقه استانداری در استان‌های ایلام، مرکزی، سیستان و بلوچستان و کردستان دیده می‌شود. 

با تشکل‌ها و احزاب سیاسی رابطه خوبی خواهم داشت

به دنبال اعلام رسمی انتخاب عبدالمحمد زاهدی به‌عنوان استاندار جدید قزوین خبرنگار خبرگزاری ایسنا در اولین مصاحبه استانی با وی گفت‌وگویی کوتاه داشت. 

نهمین استاندار قزوین با اشاره به اینکه از شرایط استان قزوین شناخت دارم، اظهار کرد: چون مسئول امور استان‌های وزارت کشور بوده و به‌کل کشور سفر کرده‌ام، همه کشور را می‌شناسم.

وی افزود: پایه‌های گزارش وزارت کشور از استان‌ها را من تهیه‌کرده‌ام و همین امر باعث شده تا شناخت خوبی از استان قزوین داشته باشم.

زاهدی عنوان کرد: در چند روز اخیر شرایط استان قزوین را مطالعه کرده‌ام و به هر حال با یک شناخت نسبی وارد این استان خواهم شد.

وی تأکید کرد: من یک آدم سیاسی هستم و با همه احزاب، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد رابطه خوبی دارم و با همه کارخواهیم کرد.

استاندار جدید قزوین که هم‌اکنون در سوگ برادر خود نشسته است در پایان در رابطه با زمان مراسم معارفه نیز گفت: این مراسم به احتمال زیاد هفته آینده برگزار خواهد شد.

توقع مردم و مسئولان استان قزوین از استاندار جدید چیست؟ 

آنچه به‌طور حتم در لیست انتظارات اقشار مختلف مردم از نهمین کلیددار استانداری قزوین دیده می‌شود را می‌توان چنین دانست.

همدلی و همراهی با مسئولان و اقشار مختلف استانی از جمله نماینده ولی‌فقیه در استان،  تمامی گروه‌ها و سلایق سیاسی استان و ایجاد فضایی کاری برای دوری از فضای ملتهب و جوسازی‌های حاشیه‌ای و سیاسی که مانع رشد و توسعه استان می‌شود.
توجه به زیرساخت‌های استان و تلاش برای بهره‌گیری هر چه بیشتر از ظرفیت داخلی.
استفاده از نیروهای توانمند، انقلابی، کارآمد، باتجربه، متخصص، باورمند به شعارها و آرمان‌های دولت دوازدهم و انتخاب مسئولان بر حسب شایسته‌سالاری.
اهتمام جدی برای رفع مشکلات فرهنگی، اجتماعی، تورم و بیکاری.
توجه به اشتغال آفرینی مولد و پایدار، جذب سرمایه‌گذاری در کنار حمایت جدی از تولیدکنندگان استان.
رونق فضای کسب‌وکار، صنعتی و کشاورزی و ترویج و تقویت فرهنگ کار و کارآفرینی.
تلاش برای قدم گذاشتن و سرعت دادن به روند توسعه‌یافتگی در استان و تبدیل گفتمان توسعه به گفتمان اصلی جامعه.
تصمیم‌گیری بر مبنای خرد جمعی و تعامل و همفکری سازنده برای تبدیل  تهدیدها را به فرصت.
ارتقاء امنیت اجتماعی، نشاط، شادی، انگیزه و امید در میان اقشار مختلف مردم و سامان‌دهی وضعیت بهداشت و درمان.
هدایت منابع مالی و جلوگیری از اسراف منابع و رانت.
برخورد مناسب و پاسخ‌گو بودن در مقابل مطالبات مردمی و رسانه‌ها.

امید است استاندار انتخاب‌شده جدید با مطالعه خاص عمومی مردم و جریان‌های فعال و با سابقه دوران مدیریتی هشت استاندار گذشته فصل تازه‌ای را برای رشد و تعالی این استان و نیروهایش رقم بزند و این استان را به آرمان‌شهر واقعی خود برساند و نمره قبولی را از مردم استان دریافت کند.

 گزارش از رقیه ملاحسنی خبرنگار خبرگزاری ایسنا در قزوین

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: