• یکشنبه ۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-3694-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : گفتگو

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی قزوین:

عزاداری‌ها زمینه ترک واجبات نشود/سیدالشهدا(ع) را با مرامش معرفی کنیم

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان قزوین گفت: عزاداری باید به گونه‌ای باشد که زمینه ترک واجب را ایجاد نکند چرا که در صورت کوتاهی نسبت به واجبات از جمله اقامه نماز و رعایت حق‌الناس، آن عمل در نزد خداوند و اهل‌بیت پسندیده نخواهد بود.
 

حجت‌الاسلام علی قابل رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین اظهار کرد: تقسیم‌بندی احکام به «واجب، مستحب، مباح، مکروه و حرام» به دلیل اهم و‌ مهم کردن امور در اسلام است.

وی با بیان اینکه نباید مستحبی را مقدم بر واجب کرد، گفت: ما حق جابجایی این دو را در ایام عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) نداریم چرا که در این صورت بدعت در دین صورت خواهد گرفت.

امام جمعه موقت قزوین ادامه داد: عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) یک سفارش مؤکد است و امروز جلوه جهان تشیع به همان بستگی دارد اما هیچ‌گاه نباید این عمل مستحب جای واجباتی از جمله اقامه نماز به ویژه نماز صبح و رعایت حق‌الناس را بگیرد.

این مسئول افزود: امام حسین(ع) برای اقامه نماز قیام کرد و بر آن تأکید دارد و حتی در روز عاشورا با دادن دو شهید نماز ظهر را اول وقت خواندند تا به همه اعلام کنند نماز مظهر بندگی خداوند است و باید آن را در همه احوال حتی میدان جنگ اقامه کرد.

حجت‌الاسلام قابل تصریح کرد: عزاداری باید به گونه‌ای باشد که زمینه ترک واجب را ایجاد نکند چرا که در صورت کوتاهی نسبت به واجبات آن عمل در نزد خداوند و اهل‌بیت پسندیده نخواهد بود.

وی با بیان اینکه همه در این راه وظیفه‌مند هستیم، عنوان کرد: مبلغان و مداحان باید این موضوع را به درستی برای همه تبیین کرده و تذکر دهند که عزاداری‌ها خللی در واجبات دین وارد نکند.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی قزوین تأکید کرد: مسئولان هیئت‌ها و مجالس عزاداری باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که به واجب ضرری وارد نشود لذا برنامه‌ها طوری باشد که به استراحت مردم لطمه وارد نشود چرا که این موضوع حق‌الناس است.

این مسئول با اشاره به لزوم کوتاه شدن و اندازه بودن برنامه‌های عزاداری گفت: با دور شدن از حواشی اصل بر ما محفوظ خواهد بود.

حجت‌الاسلام قابل تصریح کرد: همه ما باید تلاش کنیم سیدالشهدا(ع) را با مرامش معرفی کرده و تنها به این نکته که در کدام هیئت جمعیت بیشتری می‌آید و یا بهتر عزاداری می‌کند، بسنده نکنیم.

امام جمعه موقت قزوین در پایان خاطرنشان کرد: انتقال فرهنگ عاشورا در همه تاریخ باید مد نظر همه ما قرار بگیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: