• سه شنبه ۲۵ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-8990-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : گفتگو

مرگ 3 مادر باردار قزوینی در ماه گذشته

دبیر کمیته مرگ مادر دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: در سال جاری 3 مادر باردار قزوینی فوت شده اند که هر 3 مورد طی یک ماه اتفاق افتاده است.

زهرا رجبی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، با اشاره به مرگ ماداران قزوینی، تصریح کرد: اگر مادری در دوران بارداری به‌عنوان مادر پرخطر شناخته شود از طریق مرکز بهداشت و معاونت درمان، روند درمان و همچنین اگر منجر به عارضه و فوت شود بر اساس دستورالعمل‌های موجود مسئله پیگیری می‌شود.

وی افزود: درواقع دانشگاه به‌عنوان مدعی‌العموم این نوع پرونده‌ها را به صورت کامل بررسی می‌کند و ظرف 24 ساعت، گزارش مربوطه به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دفتر معاونین بهداشت و درمان و دفتر وزیر ارسال می شود.

دبیر کمیته مرگ مادر دانشگاه علوم پزشکی قزوین تأکید کرد: کمیته دانشگاهی مرگ مادر روند درمان را بررسی و نقاط ضعف درمان را شناسایی می‌کند تا اگر خطایی وجود دارد آن را رفع و از تکرار آن جلوگیری کند، درواقع دانشگاه نمی‌تواند مقصر را تعیین و حکمی صادر کند فقط بررسی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر نیاز به اعزام یا داروی خاصی باشد پیگیری می‌کنیم، حتی اگر مادر با رضایت شخصی بخواهد از بیمارستان برود روند درمان را حتی پس از خروج از بیمارستان پیگیری می‌کنیم.

رجبی  افزود: در استان قزوین برای خروج مادران بدحال از بیمارستان سدهای فراوانی گذاشتیم که در سایر استان‌ها به این شکل نیست، برای مثال اگر سیستم درمانی احساس کند که رفتن مادر منجر به‌اتفاق ناگوار می‌شود با مشاوره روان‌پزشکی و مشاوره پزشک قانونی از خروج آن جلوگیری می‌کنیم.

وی یادآور شد: گاهی برای نجات جان مادر؛ پلیس و قاضی کشیک مداخله کرده است و اجازه خروج نداده‌ایم که این مورد در وضعیتی رخ می‌دهد که خانواده به‌اجبار بخواهد مادر بدحال را از بیمارستان خارج کند، حتی اگر از بیمارستان خارج شود کارشناسان مرکز بهداشت به منزلشان مراجعه و وضعیت را بررسی می‌کند.

دبیر کمیته مرگ مادر خاطرنشان کرد: میزان مرگ مادر در استان قزوین نسبت به سایر استان‌ها کمتر است، ما سال گذشته 3 مرگ مادر داشتیم که یکی براثر سرطان مادر و دیگری نیز به علت آمبولی فوت کردند، همچنین در سال جاری در ماه گذشته مرگ 3 مادر را داشتیم که قبل از آن موردی نداشتیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: