• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-5090-5
  • خبرنگار : 59002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

در میزگرد رسانه‌ای ایسنا مطرح شد؛

جامعه نیازمند برقراری ارتباط دو سویه بین دانشگاه و رسانه است

یک فعال رسانه‌ای با اشاره به اینکه تا به امروز ارتباط متقابل و دو سویه‌ای بین رسانه و دانشگاه وجود ندارد، گفت: امروز جامعه بیش از هر زمان دیگری نیازمند برقراری ارتباط دو سویه بین دانشگاه و رسانه است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه قزوین، آرش شایسته نیا استاد دانشگاه و فعال رسانه‌ای در نشست رسانه و دانشگاه که به میزبانی خبرگزاری ایسنا قزوین برگزار شد با بیان اینکه ابتدا باید این سوال را بپرسیم که آیا تا به امروز ارتباط بین رسانه و دانشگاه وجود داشته است، اظهار کرد: ابتدا باید بررسی کرد که اصولا رسانه و دانشگاه آنطور که باید و شاید در خدمت یکدیگر بوده یا نبوده‌اند.

وی افزود: از نظر فنی رسانه‌ها می‌توانند مرجعی خوب برای انتقال محتوای غنی علمی تولید شده از سوی دانشگاه به متن جامعه باشند و از همین رو باید برای رسانه در حوزه دانشگاه کارکردی متفاوت با سایر حوزه ها قائل شد.

شایسته نیا عنوان کرد: در شرایطی که رسانه‌ها با بحرانی به نام اقتصاد رسانه روبرو هستند و مشکلات عدیده مالی دارند نمی‌توان انتظار داشت که رسانه خبرنگارانی توانمند و متخصص داشته باشد.

وی بیان کرد: در صورتی می‌توان شاهد اثرگذاری متقابل بین دانشگاه و رسانه بود که یک پیوند عاطفی بین این دو مجموعه ایجاد کنیم.

این کارشناس رسانه با اشاره به اینکه رسانه در تولید محتوا باید مخاطب عام و خاص را در نظر بگیرد و سپس به تولید محتوای مناسب اقدام کند، تأکید کرد: متأسفانه مدیران رسانه و مسئولین ما نیز از سواد رسانه‌ای کافی بهره‌مند نیستند و این یک آسیب بزرگ است.

وی اضافه کرد: اگر رسانه چتر حمایت نهادهای حاکمیتی را در بالای سر خود داشته باشد هرگز نمی‌تواند در جهت رسالت اصلی خود عمل کند و شخصیت مستقلی نخواهد داشت.

شایسته نیا با اشاره به اینکه جامعه امروز به دنبال نرم خبر هستند و دیگر مثل گذشته علاقه‌ای به سخت خبر ندارند، افزود: فضای مجازی نیز خود به یک آسیب برای رسانه‌ها تبدیل شده و تنها راه فرار از این آسیب، حرکت به سمت نرم خبر و تولید محتوای غنی است.

وی اظهار کرد: یکی از موانع ارتباطی بین رسانه و دانشگاه عدم وجود یک شورای هماهنگی بین مدیران دانشگاهی است و اگر این شورا شکل می‌گرفت طبیعتاً می‌توانستیم شاهد حل بخش عمده‌ای از دغدغه‌های جامعه علمی و دانشگاهی در استان باشیم.

سردبیر نشریه مادران و دختران ادامه داد: یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌های جوامع توسعه یافته، وجود رسانه‌های مکتوب است اما ضعف اقتصادی رسانه‌های مکتوب این حوزه را با چالش‌های جدی روبرو کرده است.

وی با بیان اینکه رسانه‌های مکتوب مخصوصاً در استان قزوین وضعیت اقتصادی بسیار نابسمانی را دارند و بر همین اساس تیراژ بسیار پایینی دارند، عنوان کرد: در این شرایط نمی‌توان انتظار اثرگذاری قابل قبول فرهنگی در جامعه و مخصوصاً فضای دانشگاهی داشت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: