• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-5190-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

انتقال دانش فني توليد بذر قارچ به كشور توسط شرکت جوانه

مدیر مجموعه شرکت‌های جوانه گفت: شرکت جوانه با مذاکره با کشور ایتالیا دانش فنی تولید بذر قارچ را به ایران وارد کرده و امروز در جهان در ردیف ۵ کشور نخست و در خاورمیانه منحصربه‌فرد هستیم.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
مهدی رجبی در نشست خبری که در مجموعه شرکت کشت و صنعت قارچ رامندمجار برگزار شد، با اشاره به اینکه تولید کمپوست در این مجموعه تأثیر بسزایی در محیط‌زیست استان داشته است، خاطرنشان کرد: در سال ۸۹ که تصمیم بر احداث این واحد گرفته شد آنفولانزای مرغی به‌شدت در قزوین شیوع پیدا کرد و ازآنجاکه ۷۵ درصد مواد اولیه موردنیاز در تهیه کمپوست، کود مرغی گوشتی است که تحت هیچ شرایطی برای کار کشاورزی قابل‌استفاده نیست این واحد به جمع‌آوری کود مرغی و کاهش آنفولانزای مرغی در استان قزوین کمک شایانی کرد.

وی افزود: همچنین کلش‌های گندم دشت قزوین که توسط کشاورزان آتش زده می‌شد با قیمت تقریبی ۵۰ درصد گندم توسط این شرکت خریداری شد.

رجبی اضافه کرد: با توجه به شرایط آن زمان و جلسات مکرر با استاندار وقت و رئیس جهاد کشاورزی برای مهار بیماری و جلوگیری از آتش‌سوزی‌های دشت قزوین مجوز سالیانه تولید ۵۰ هزار تُن کمپوست صادر شد که کود مرغی مصرفی ۱۶ هزار تُن و کلش ۲۰ هزار تُن بود که امروز این میزان به دو برابر رسیده است.

مدیر مجموعه شرکت‌های جوانه با اشاره به این مطلب که این مجموعه توسط دالسم هلند طراحی و راه‌اندازی شد، اضافه کرد: کیفیت بالای کمپوست تولیدشده در این مجموعه تقاضا از سوی قارچ‌کاران را افزایش داد که این کشش بازار ما را بر آن داشت ظرفیت تولید را به دو برابر برسانیم و امروز از تولید سالیانه 480 هزار تُن کمپوست کل کشور سهم ما ۱۰۰ هزار تُن و حدود ۲۳ درصد است.

رجبی درباره تولید بذر قارچ در این واحد و انتقال دانش روز اروپا به کشور یادآور شد: درگذشته بذر موردنیاز خود را از ایتالیا وارد می‌کردیم و سالانه یک‌میلیون و 200 هزار یورو هزینه واردات می‌شد، بعد از گذشت 4 سال به‌واسطه تحریم‌ها و مشکلات به تولید بذر روی آوردیم.

وی تأکید کرد: پیش‌ازاین بذر قارچ در انحصار 4 کشور دنیا بود و انتقال دانش فنی آن بسیار سخت بود، در این 4 سال ما با طرف اروپایی وارد مذاکره شدیم و با ایجاد اعتماد توانستیم دانش فنی تولید بذر را از ایتالیا به کشور منتقل کنیم.

مدیر مجموعه شرکت‌های جوانه خاطرنشان کرد: تولید سالیانه این واحد بذر 3 و نیم میلیون لیتر است و می‌توانیم بگوییم که این واحد اولین واحد تولید بذر در خاورمیانه و پنجمین واحد تولیدی در دنیا محسوب می‌شود، امروز 100 درصد بذر مورداستفاده در کمپوست جوانه را خود مجموعه به‌صورت مدرن تولید و تأمین می‌کند.

وی یادآور شد: پیش‌بینی ما این است که در آینده‌ای نزدیک یک و نیم میلیون لیتر از این میزان تولید به کشورهای ترکیه و ارمنستان صادر شود. امیدواریم در آینده بتوانیم ظرفیت تولید را به 7 و نیم میلیون لیتر ارتقا دهیم و بتوانیم تمام مناطق اطراف ایران را حمایت کنیم.

رجبی با اشاره به راه‌اندازی کارخانه ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات صنعت قارچ و کمپوست در این مجموعه خاطرنشان کرد: تجهیزات این صنعت درگذشته از هلند و کشورهای خارجی وارد می‌شد که پس از اعمال تحریم‌ها مشکلات زیادی برای ما به وجود آمد اما این فشارها موجب شد طی مذاکراتی با شرکت آل‌پی ایتالیا ساخت این تجهیزات و ماشین‌آلات به‌صورت مشارکتی و با نام ایرانی با نصف قیمت مشابه خارجی و با همان کیفیت در این واحد آغاز شود.

وی افزود: این واحد در مرحله نصب سوله دریکی از شهرک‌های صنعتی در تهران است و در آن ۹۰ نفر نیروی متخصص و غیرمتخصص مشغول به کار خواهند شد.

مدیر مجموعه شرکت‌های جوانه اظهار کرد: تاکنون از کشور روسیه برای ساخت دو دستگاه سفارش گرفته‌ایم که هرکدام از آن‌ها 25 درصد پایین‌تر از قیمت اروپا عرضه خواهد شد.

وی به تولید کمپوست فاز سه (میسلیوم دوانی شده) در مجموعه جوانه اشاره و تصریح کرد: این واحد با ظرفیت سالیانه ۸۰ هزار تُن طی ۱۸ ماه آینده احداث خواهد شد و ضمن کوتاه کردن پروسه تولید قارچ شش دوره برداشت سالیانه را به ۹ دوره افزایش می‌دهد و با راه‌اندازی آن برای ۱۰۰ نفر به‌طور مستقیم و سه هزار نفر غیرمستقیم ایجاد اشتغال خواهد کرد.

رجبی یادآور شد: این شرکت با اجرای طرح توسعه و تولید بذر قارچ و ساخت تجهیزات تولید کمپوست ضمن قطع وابستگی به خارج، سالم‌سازی محیط‌زیست و ایجاد اشتغال برای رونق اقتصاد استان و کشور گام برداشته است.

مدیر مجموعه شرکت‌های جوانه در پایان ضمن قدردانی از استانداران گذشته قزوین تصریح کرد: از مجموعه مدیران استانی و استاندار فعلی قزوین که انسانی خوش‌فکر و کاردان است و با تمام انرژی به بهبود وضعیت استان و فعالین اقتصادی می‌پردازد کمال تشکر را دارم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: