• چهارشنبه ۲۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 969-2097-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

دادستان شهرستان بوئین‌زهرا:

نگاه مردم به حبس باید اصلاح شود

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بوئین‌زهرا گفت: نگاه عمومی جامعه در برخورد با جرائم و تخلفات حبس و زندانی شدن افراد است درحالی‌که زندان باید راه نهایی و آخرین برای کار قضایی باشد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، به نقل از روابط عمومی دادگستری استان قزوین، سعید اقبالی اظهار کرد: حبس‌زدایی و کاهش اطاله دادرسی از سیاست‌های کلان قوه قضائیه است و همه بزرگان و مسئولان کشور دغدغه کاهش جمعیت زندان‌ها را دارند.

وی ادامه داد: بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری در این خصوص، حجت بر همه مسئولان تمام شد و همگان متوجه شدند که حبس زدایی تنها سیاست قوه قضائیه نیست بلکه سیاست حاکمیت است.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بوئین‌زهرا اضافه کرد: حبس زدایی سیاستی علمی، منطقی و اجراشده در بیشتر کشورهاست و با تأسی از بیانات رهبری تدوین‌شده تا امنیت جامعه در حد مطلوب باشد و همگی می‌خواهند افراد حاضر در زندان با حرفه‌آموزی و آموزش‌های لازم به آغوش گرم خانواده و جامعه بازگردند.

وی عنوان کرد: باید تمام توان خود را به‌عنوان یک مسئولیت شرعی و قانونی جهت اجرای این سیاست و تحقق منویات مقام معظم رهبری به‌کارگیریم.

اقبالی خاطرنشان کرد: ما در حبس زدایی به دنبال استفاده منطقی، عقلانی و هدفمند از مجازات حبس هستیم، حبس زدایی یک اندیشه خاص دستگاه قضایی نیست بلکه موضوع حبس زدایی خواست ملی، دینی، عقلانی و فرا قوه‌ای است.

وی اعلام کرد: باید موضوع مجازات جایگزین زندان در دستور کار باشد تا بتوانیم شاهد کاهش محسوس جمعیت زندانیان باشیم.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بوئین‌زهرا توضیح داد: در حال حاضر علاوه بر روش‌هایی که برای کاهش صدور احکام مجازات حبس به‌کاربرده می‌شود، تعلیق مجازات مجرمانی که برای نخستین بار مرتکب جرم می‌شوند از دیگر راه‌های مؤثر در کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها به شمار می‌آید.

وی گفت: سیاست حبس‌زدایی و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، می‌تواند از طریق بهره‌گیری از روش‌های متعدد در مسیر اجرا موفقیت‌های بیشتری کسب کند.

اقبالی اظهار  کرد: مشکلات اقتصادی، بیکاری و غیره از عوامل تأثیرگذار در بروز جرائم و درنتیجه افزایش زندانیان محسوب می‌شوند.

وی تشریح کرد: باید توجه کرد که در بسیاری از مواقع حضور فرد در زندان به لحاظ اجتماعی و اعتباری صدمات جبران‌ناپذیری را به زندگی متهم وارد می‌کند، از سوی دیگر زمانی که فردی وارد زندان می‌شود آسیب‌های اجتماعی بسیاری خانواده این فرد را تهدید می‌کند بنابراین استفاده از مجازات جایگزین برای کاستن از ضررها و آسیب‌های جدی زندان به افراد و خانواده زندانیان ضروری است.

وی اعلام کرد: مشکل دیگری هم که در میان مراجعان و ذهن مردم وجود دارد این است که نگاه عمومی جامعه در برخورد با جرائم و تخلفات حبس و زندانی شدن افراد است درحالی‌که زندان باید راه نهایی و آخرین برای کار قضایی باشد.

دادستان بوئین‌زهرا ادامه داد: البته امروز با توجه به گستردگی جوامع و پیچیدگی جرائم و لزوم مقابله با شرارت‌ها و تبهکاری‌ها و از طرفی ضرورت حفظ امنیت اجتماعی، برای محافظت از جامعه و مقابله با اقدامات مخرب لازم است مکانی به نام زندان داشته باشیم.

اقبالی مطرح کرد: در خصوص کاهش اطاله دادرسی؛ اطاله دادرسی امروزه یکی از دغدغه‌های بزرگ قوه قضاییه است و الکترونیکی شدن ابلاغ‌ها می‌تواند گام بلندی در کاهش اطاله دادرسی باشد.

وی یادآور شد: این طرح سبب افزایش سرعت، دقت و حفظ حریم خصوصی مردم می‌شود و نظارت جامع و کامل مدیران سبب کاهش اطاله دادرسی است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: