• دوشنبه ۲۷ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-3993-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین:

مأموریت امروز دانشگاه‌ها باید حرکت به سوی کارآفرینی باشد

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین گفت: مأموریت امروز دانشگاه‌ها باید به سمت کارآفرین بودن باشد، چرا که نسل اول دانشگاه‌ها آموزش محور و سپس پژوهش محور بود و امروز نیز کارآفرین محور است لذا باید 5 درصد فعالیت دانشگاه‌ها آموزشی و 95 درصد نیز به سمت تولید علم فن آورانه باشد. 

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، یوسف گرجی مهلبانی رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین، ظهر امروز در همایش تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین اظهار کرد: شعار امسال هفته ملی پژوهش و فناوری با عنوان «پژوهش تقاضامحور و تجاری‌سازی فناوری» می‌تواند زيربنای اقتصاد مقاومتی که مورد تأکید مقام معظم رهبری است، قرار بگیرد. 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در سال‌جاری به مسئله تولید و اشتغال در کنار اقتصاد مقاومتی تأکید بسیار شده است، باید به پژوهش‌های تقاضامحور و تجاری‌سازی شده بر مبنای فن‌آوری بیشتر توجه شود. 

گرجی مهلبانی با اشاره به لزوم حرکت تکنولوژی به سمت تأمین نیاز جامعه گفت: اگر خواهان رشد اقتصادی در جامعه و حل شدن مشکلات اقتصادی هستیم، باید اشتغال و زیرساخت‌های آن مورد توجه بیشتر قرار بگیرد. 

این مسئول با بیان اینکه هنوز باور پژوهشی در جامعه کامل نیست، ادامه داد: رشد چشمگیر فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی انکارناپذیر است اما باید توجه داشت که چرخه دانش در انتهای مرحله پژوهش هنوز کامل نیست. 

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین تأکید کرد: وجود بیش از 30 رشته در مقطع دکتری در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین و رشد مقالات علمی نشان از توجه به رویکرد پژوهشی در این مرکز دانشگاهی دارد. 

وی با تأکید بر اینکه تعداد مقالات علمی و پژوهشی در دانشگاه امام رشد خوبی داشته است، گفت: با این وجود هنوز انتظارات برآورده نشده چرا که انتظار ما بیش از این تعداد است لذا تلاش مضاعف را برای این منظور نیازمندیم.

گرجی یادآور شد: مأموریت امروز دانشگاه‌ها باید به سمت کارآفرین بودن باشد، چرا که نسل اول دانشگاه‌ها آموزش محور و سپس پژوهش محور بود و امروز نیز کارآفرین محور است لذا باید 5 درصد فعالیت دانشگاه‌ها آموزشی و 95 درصد نیز به سمت تولید علم فن آورانه باشد.

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین در پایان خاطرنشان کرد: متأسفانه دانشگاه‌ها و مراکز علمی در همان دو مرحله نخست مانده‌اند و حرکت جدی به سمت کارآفرین بودن نداشتند لذا نیاز است بستر لازم برای اساتید و دانشجویان و اعضای هیئت‌علمی برای فعالیت‌های پژوهشی و کاربردی ایجاد شود. 

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم که با حضور مسئولان، اساتید و پژوهشگران برتر در سالن اجتماعات علامه دهخدای دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) برگزار شد، از پژوهشگران برتر این دانشگاه در سال ۱۳۹۶ با اهدای لوح تقدیر شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: